Santa Cruz tartomány másik legbefolyásosabb politikusa, a horvát származású Branko Marinkovic is nyilatkozott az El Debernek. Az autonómia egyéves évfordulóján nyilatkozó politikus-vállalkozó szerint óriási hiba volt nem létrehozni egy politikai szervezetet, amellyel eredményesebben küzdhettek volna az autonómiáért. Ennek segítségével jobban ki lehetett volna fejteni, hogyan lehet megvédeni az autonómiát, a demokráciát és Bolívia egységét. Az autonómiát szerinte a központi kormány jelenleg nem demokratikus eszközökkel állította le, és politikailag üldözik azokat, akik nem úgy gondolkoznak, ahogy a kormánypárt, a MAS (Mozgalom a Szocializmusért).
Az ügyész, Marcelo Sosa hétfő este tartott beszámolóján beidézte többek között az ellenzéki Santa Cruz tartomány több vezetőjét a Rózsa-Flores-üggyel kapcsolatban: például Pedro Yohvíót, a helyi vállalkozói szövetség vezetőjét, Mauricio Rocát, a keleti Állattenyésztő Kamara vezetőjét, Guido Nayar Paradát, a helyi mezőgazdasági szövetség, a FegasaCruz vezetőjét, de Branko Marinkovic-ot, a Bizottság Santa Cruz-ért helyi szervezet volt vezetőjét is. Az idézéseket négy személy – Mario Tadic, az ügyészség koronatanújának tartott Ignacio Villa Vargas, valamint az egy hete elfogott Juan Carlos Gueder Bruno és a paraguayi állampolgárságú Alcides Mendoza Malaví – vallomása alapján küldik ki. (A koronatanú ellen a helyi bűnügyi rendőrségnek fenntartásai vannak, mert hosszú a bűnlajstroma: a most 51 éves, és állítólag halálos beteg Villa Vargast számos alkalommal kapták rajta irathamisításokon, járműlopásokon és csalásokon.) Costas közölte, nem megy el La Pazba a tanúkihallgatásra, mert tagadja az ügyész vádjait, miszerint pénzzel támogatta volna Rózsa-Flores csoportját, Branko Marinkovic pedig a nemzetközi igazságszolgáltatási szervek segítségét kéri.
A lap idézte a boncolások eredményét is: eszerint Rózsa-Flores Eduardo és Michael Martin Dwyer holttestén 7, Magyarosi Árpád 6 golyónyomot találtak, Rózsa-Flores az egyiket a fejébe kapta, hátulról. Éliás László, Rózsa-Flores horvátországi harcostársa elmondta, ezek alapján kizárt, hogy tűzharc lett volna a csoport és a rendőrségi kommandó között, ahogy a rendőrség állítja. A továbbiakban a lap részletezi, kik és mennyire vettek részt Rózsa-Floresék szervezkedésében: Villa Vargas szerint Costas állítólag ígért neki egy házat, ha beáll közéjük, Branko Marinkovic-ról azt állítja Alcides Mendoza és Juan Carlos Gueder Bruno, hogy kaptak tőle 200 000 dollárt, hogy egy argentin csoporttól szerezzenek be fegyvert, akik viszont eltűntek a pénzzel. Mendoza, Gueder és védőügyvédjük (a magát kormánypártinak mondó) Denver Pedraza – ő is szerepel a halállistán – azt mondja, hogy egy bizonyos nyugalmazott tábornok, Lucio Ánez hozta létre a kapcsolatot köztük és Rózsa-Flores között. Pedraza szerint még „vezérkaruk” is volt: egy nyugalmazott tábornok, Gary Prado Salmón (Che Guevara egyik elfogója vagy feltételezett gyilkosa, akivel még Rózsa-Flores is készített interjút) és egy Camacho nevű ezredes. A lap felhívta a figyelmet egy ellentmondásra: egy héten belül Costas a feltételezett merénylők egyik célpontja volt – a szintén ellenzéki Beni tartomány prefektusával, Ernesto Suárezzel együtt –, aztán most azzal vádolják, hogy ő pénzelte ugyanezeket a személyeket, vagy ő is Rózsa-Floresék egyik kapcsolata volt.
A bolíviai-horvát állampolgárságú Mario Tadic (Fardig Astorga) megerősítette kihallgatása során, hogy a két keresett szökevény magyar: Dániel Gáspár és Dudok Gábor (a múlt héten még utóbbi nevét Gabood Dudoobnak hallották a jegyzőkönyvírók). Tadic valószínűnek tartja, hogy összevesztek Rózsa-Floresszel az Asturias szállodában, ahol 82 éjszakát töltött a csoport többi tagja.
A többpárti parlamenti bizottság a mai napon hallgatja meg Tóásó Elődöt és Mario Tadic-ot a La Paz-i San Pedro börtönben. Látogatásukkal azt akarják megtudni, hogy valósak-e vagy hamisak azok az információk, amelyeket a letartóztatottól kaptak a csoport Santa Cruzban folytatott mozgásáról.
A lap megtudta, hogy az Amerikai Demokratikus Szervezetek Uniójához (UnoAmérica) tartozó emberi jogi civil szervezetek emberi jogok megsértésével vádolják Evo Morales államfőt és Juan Ramón Quintanát, az elnöki hivatal kabinetfőnökét – a 2008 szeptemberében Pando tartományban végrehajtott mészárlások miatt.
(eldeber.com.bo)
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek