Rózsa-Flores-ügy: ellentmondások és növekvő feszültség

A Santa Cruz-i liberális El Deber legfrissebb hírei beszámolnak a Rózsa-Flores–ügyben nyomozó Marcelo Sosa hétfő esti idézéseiről, amelyek címzettjei főleg a helyi ellenzéki politikai és gazdasági vezetők. Branko Marinkovic, az egyik beidézett interjújában közölte, szerinte az volt a legnagyobb hibájuk tavaly óta, hogy nem alapítottak pártot az autonómia és a demokrácia védelmére. Costas megüzente, nem hajlandó megjelenni La Pazban az ügyészség előtt, és már ebben a lapban is nyilvánosságra hozták a rendőrségi rajtaütés három halottjának boncolási jegyzőkönyvét. Mario Tadic árulta el kihallgatásán a két szökevény magyar nevét: Dániel Gáspár és Dudok Gábor. • Budapest hivatalosan nem tud a körözött magyarokról

2009. 05. 05. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Santa Cruz tartomány másik legbefolyásosabb politikusa, a horvát származású Branko Marinkovic is nyilatkozott az El Debernek. Az autonómia egyéves évfordulóján nyilatkozó politikus-vállalkozó szerint óriási hiba volt nem létrehozni egy politikai szervezetet, amellyel eredményesebben küzdhettek volna az autonómiáért. Ennek segítségével jobban ki lehetett volna fejteni, hogyan lehet megvédeni az autonómiát, a demokráciát és Bolívia egységét. Az autonómiát szerinte a központi kormány jelenleg nem demokratikus eszközökkel állította le, és politikailag üldözik azokat, akik nem úgy gondolkoznak, ahogy a kormánypárt, a MAS (Mozgalom a Szocializmusért).

Az ügyész, Marcelo Sosa hétfő este tartott beszámolóján beidézte többek között az ellenzéki Santa Cruz tartomány több vezetőjét a Rózsa-Flores-üggyel kapcsolatban: például Pedro Yohvíót, a helyi vállalkozói szövetség vezetőjét, Mauricio Rocát, a keleti Állattenyésztő Kamara vezetőjét, Guido Nayar Paradát, a helyi mezőgazdasági szövetség, a FegasaCruz vezetőjét, de Branko Marinkovic-ot, a Bizottság Santa Cruz-ért helyi szervezet volt vezetőjét is. Az idézéseket négy személy – Mario Tadic, az ügyészség koronatanújának tartott Ignacio Villa Vargas, valamint az egy hete elfogott Juan Carlos Gueder Bruno és a paraguayi állampolgárságú Alcides Mendoza Malaví – vallomása alapján küldik ki. (A koronatanú ellen a helyi bűnügyi rendőrségnek fenntartásai vannak, mert hosszú a bűnlajstroma: a most 51 éves, és állítólag halálos beteg Villa Vargast számos alkalommal kapták rajta irathamisításokon, járműlopásokon és csalásokon.) Costas közölte, nem megy el La Pazba a tanúkihallgatásra, mert tagadja az ügyész vádjait, miszerint pénzzel támogatta volna Rózsa-Flores csoportját, Branko Marinkovic pedig a nemzetközi igazságszolgáltatási szervek segítségét kéri.

A lap idézte a boncolások eredményét is: eszerint Rózsa-Flores Eduardo és Michael Martin Dwyer holttestén 7, Magyarosi Árpád 6 golyónyomot találtak, Rózsa-Flores az egyiket a fejébe kapta, hátulról. Éliás László, Rózsa-Flores horvátországi harcostársa elmondta, ezek alapján kizárt, hogy tűzharc lett volna a csoport és a rendőrségi kommandó között, ahogy a rendőrség állítja. A továbbiakban a lap részletezi, kik és mennyire vettek részt Rózsa-Floresék szervezkedésében: Villa Vargas szerint Costas állítólag ígért neki egy házat, ha beáll közéjük, Branko Marinkovic-ról azt állítja Alcides Mendoza és Juan Carlos Gueder Bruno, hogy kaptak tőle 200 000 dollárt, hogy egy argentin csoporttól szerezzenek be fegyvert, akik viszont eltűntek a pénzzel. Mendoza, Gueder és védőügyvédjük (a magát kormánypártinak mondó) Denver Pedraza – ő is szerepel a halállistán – azt mondja, hogy egy bizonyos nyugalmazott tábornok, Lucio Ánez hozta létre a kapcsolatot köztük és Rózsa-Flores között. Pedraza szerint még „vezérkaruk” is volt: egy nyugalmazott tábornok, Gary Prado Salmón (Che Guevara egyik elfogója vagy feltételezett gyilkosa, akivel még Rózsa-Flores is készített interjút) és egy Camacho nevű ezredes. A lap felhívta a figyelmet egy ellentmondásra: egy héten belül Costas a feltételezett merénylők egyik célpontja volt – a szintén ellenzéki Beni tartomány prefektusával, Ernesto Suárezzel együtt –, aztán most azzal vádolják, hogy ő pénzelte ugyanezeket a személyeket, vagy ő is Rózsa-Floresék egyik kapcsolata volt.

A bolíviai-horvát állampolgárságú Mario Tadic (Fardig Astorga) megerősítette kihallgatása során, hogy a két keresett szökevény magyar: Dániel Gáspár és Dudok Gábor (a múlt héten még utóbbi nevét Gabood Dudoobnak hallották a jegyzőkönyvírók). Tadic valószínűnek tartja, hogy összevesztek Rózsa-Floresszel az Asturias szállodában, ahol 82 éjszakát töltött a csoport többi tagja.

A többpárti parlamenti bizottság a mai napon hallgatja meg Tóásó Elődöt és Mario Tadic-ot a La Paz-i San Pedro börtönben. Látogatásukkal azt akarják megtudni, hogy valósak-e vagy hamisak azok az információk, amelyeket a letartóztatottól kaptak a csoport Santa Cruzban folytatott mozgásáról.

A lap megtudta, hogy az Amerikai Demokratikus Szervezetek Uniójához (UnoAmérica) tartozó emberi jogi civil szervezetek emberi jogok megsértésével vádolják Evo Morales államfőt és Juan Ramón Quintanát, az elnöki hivatal kabinetfőnökét – a 2008 szeptemberében Pando tartományban végrehajtott mészárlások miatt.

(eldeber.com.bo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.