Válságkezelés Zalaegerszegen: „Munkát ad a város”

Az élelmiszeripari, könnyűipari cégek többsége megszűnt Zalaegerszegen, az építőipar nehéz helyzetben van; a kialakult válsághelyzetet a helyi adók csökkentésével, gazdaságélénkítéssel, a foglalkoztatás bővítésével, a szakoktatás fejlesztésével lehet enyhíteni – mondta Gyutai Csaba alpolgármester a hétfőn Zalaegerszegen tartott gazdasági fórumon.

MNO
2009. 05. 25. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A válságkezelés lehetőségeiről a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a zalaegerszegi önkormányzat közösen tartott gazdasági fórumot. Gyutai Csaba elmondta: a tavalyi 3,5 milliárd forint iparűzési adó „rekordbevételnek” számított Zalaegerszegen.

A válság jelei az év második felében kezdtek mutatkozni: csökkent a cégek árbevétele, növekedett a munkanélküliség. Míg 2006-ban a városban a munkanélküliségi ráta 4 százalék volt, 2009 márciusában már elérte a 7,01 százalékot, az országos átlag 81 százalékát. A válság enyhítésének egyik lehetőségeként a helyi adó csökkentését említette az alpolgármester. Jelenleg egymillió forint az adómentes adóalap, és a városban működő vállalkozások 30 százalékának nem kell iparűzési adót fizetni. A tervek szerint az alsó határ 1,5 millió forintra emelkedik, így a vállalkozások 56 százaléka kikerül az adófizetési kötelezettség alól. A kiesett bevételt a városi intézményrendszerben bevezetendő takarékoskodással pótolják.

A foglalkoztatás növelésének lehetőségeiről elmondta: a közmunkaprogramban év végéig várhatóan 200 főt foglalkoztatnak. A „Munkát ad a város” program keretében pedig – a vállalkozások lehetőségeihez mérten – 100-150 fő számára biztosítanak munkát. A vállalkozások a Kontakt Kht. közreműködésével tartósan regisztrált munkanélkülieket kölcsönözhetnek, a bérek járulékait a város a kht.-n keresztül kifizeti a vállalkozásoknak. Fejlesztési lehetőségként említette a jelenleg használaton kívüli épületek, ingatlanok hasznosítását, amelyeket minimális bérleti díjért adnának ki befektetőknek. A belváros rehabilitációs program során mintegy 1,5 milliárd forintos beruházás valósul meg, ami további munkát biztosít a vállalkozásoknak.

Gyutai Csaba közölte: az idén közel 300 millió forintot fordít a zalaegerszegi önkormányzat az intézményi rekonstrukciós munkákra; ez elsősorban épületgépészeti, szigetelőcégeknek jelent munkalehetőséget. Műszaki innovációs központ is létesül a városban, ami a gépipari vállalkozások számára valósít meg kutatásfejlesztési célokat. A városi beruházások 70 százalékát helyi cégek végzik, a város a későbbiekben is ezt a tendenciát szeretné követni.

Háry András, ipari fejlesztések koordinátora elmondta: a klasszikus tömeggyártó szektorokban piacvisszaesés tapasztalható, ezért a befektetési stratégia célterületeit módosítani kell. Eddig az ipari fejlesztésekre fókuszáltak, de most inkább azok iránt a termékek iránt van kereslet, amik a szűkülő gazdaságban az életszínvonal megőrzését segítik elő, mint például az energia hatékonysághoz kapcsolódó termékek, berendezések.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.