Németh Gyulától megtudtuk, hogy gyulakeszi székhellyel a Csobánc várának fennmaradásáért tenni akaró kis közösség 2003 tavaszán létrehozta a Csobánc Váráért Alapítványt, amelynek keretein belül működik a Gyulaffy László csobánci várkapitány nevét viselő hagyományőrző bandérium. Az alapítvány legfőbb célkitűzése a dicső múltú csobánci vár romjainak megmentése, állagmegóvása, rekonstrukciója és teljes körű feltárása. Az alapítvány feladatának tekinti Csobánc védett természeti értékeinek megőrzését is.
Az alapítvány 2004 óta évente tartja meg Gyulakesziben a Gyulaffy-napok Csobáncért elnevezésű rendezvénysorozatot, amely mára a végvári hagyományőrzők legnagyobb hazai seregszemléjévé vált. Az alapítvány megalakulása óta évről évre több rangos hagyományőrző rendezvényen vesz részt, korhű viseletben és fegyverzetben eleveníti föl a magyar végvári élet mindennapjait. A többéves kitartó munka eredményeként 2007 szeptemberében elkezdték a vár rekonstrukciós munkálatait és régészeti feltárását.
A leleteket, a kutatások alatt előkerült levéltári iratokat, régi alaprajzokat, metszeteket szeretnék bemutatni a nagyközönség számára, amelynek elengedhetetlen feltétele egy fedett bemutatóhelyiség kialakítása.
Az alapítvány tagjai, támogatói mind fizikai, mind anyagi támogatással, pályázatok megírásával segítik a tervek megvalósítását és Csobánc várának újjászületését. A Csobánc Váráért Alapítvány keretein belül működik a Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium, amely talpas és lovas vitézekből áll. A bandérium célja a XVI. századi katonai hagyományok ápolása. Feladatuknak tekintik a korhű fegyverzet és viselet bemutatását, a tábori élet felelevenítését, megjelentetését országos rendezvényeken.
Középkori hangulatban kel életre az 1500-as évek török kori Magyarországának élete. A látogatók ízelítőt kapnak a kihalófélben lévő mesterségekből. Díszes lovas bandériumok felvonulása és bemutatója varázsolja majd elénk a kor harci szellemét. A lovagi tornák révén átélhetjük a vitézek férfias helytállását, kitartását, erkölcsrendjét. Az autentikus népzenei és népművészeti műsorokon megelevenedik a magyarság gazdag kultúrája. Az egész estét betöltő táncházban a vendégek megtanulhatják a magyar tájegységek táncait.
A Csobánc várához ellátogatók hiteles ismertetést kapnak a vár és környékének történetéről, hősies védőik legendájáról. A várhoz vezető úton a rendezők ízelítőt adnak a történelmi borvidék boraiból és szőlőművelési kultúrájából. A néphagyományok, népszokások felidézésén keresztül a nézők megismerhetik a kor hagyományait, az őshonos magyar haszonállatvásár pergő hangulatát, és kóstolót kaphatnak a páratlan ízvilágú török és magyar konyha ínyencségeiből. A gyerekeket egész napos játszóház, szalmavárfoglaló, mesemondó, bábszínház és számtalan színes program várja.
Üzentek Magyar Péternek: A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor