eluniversal.com.mx – Mexikó, elpais.es – Spanyolország
A magát függetlennek tekintő mexikói napilap legfrissebb híre, hogy a Michoacán-i Család nevű kábítószerkartell egyik feltételezett tagja paktumot ajánlott Felipe Calderón elnöknek. A rendőrség azt gyanítja a magát Servando Gómez Martínez „La Tutá”-nak nevező személyről, hogy a szervezet egyik vezetője. Fernando Gómez Mont, a mexikói belügyminiszter nem sokkal később ugyancsak az El Universalnak jelentette ki, hogy az elnök nem tárgyal, és nem is köt paktumot senkivel. Ricardo Nájera Herrera főügyész tudatta, hogy már ellenőrzik „La Tuta” személyazonosságát, és már máskor, és más formában is megfenyegette a hatóságokat, hogy folytatódik az erőszak, ha nem engednek a szervezet követeléseinek. A Michoacán-i Család nevű kartell alig néhány év alatt annyira megerősödött, hogy már az állam helyébe akar lépni, írta néhány hete a spanyol El País.
elmundo.es – Spanyolország
A legnagyobb példányszámú jobboldali liberális spanyol napilap híre: Barack Obama, az Egyesült Államok demokrata elnöke hat hónapra felfüggesztette a Kuba ellen 47 éve tartó embargó egyik rendelkezését, a Helm-Burton törvényt. A két ultrakonzervatív szenátor által javasolt és 1996-ban elfogadott rendelkezés alapján szankciókkal sújthatók azok a cégek, amelyek kereskedelmi vagy gazdasági kapcsolatba kerülnek Kubával. A rendelkezés másik célja volt, hogy védje a Kubában kisajátított amerikai tulajdonokat, mert fenntartotta azt a lehetőséget, hogy a száműzöttek jogi úton visszapereljék az 1959 óta államosított ingatlanjaikat.
elpais.es, elmundo.es, abc.es – Spanyolország
A spanyol kisebbségi szocialista kormányhoz közeli napilap egészségügyi rovata riportban foglalta össze, milyen állapotok uralkodnak az ibériai-félsziget nagyobbik országának kórházaiban. Jelenleg 237 ezer nővér dolgozik az egész országban, de ez a szám éppen 150 ezerrel kevesebb, mint amennyit az egészségügyi világszervezet (WHO) ajánlana. A riportot azután közölték, hogy a múlt héten egy madridi kórházban életét vesztette Rayan, a császármetszéssel világra segített koraszülött, akinek halálát elkerülhették volna. Az El Mundo is részletesen beszámolt korábban arról az esetről, hogy ápolónői műhiba miatt azért halt meg az újszülött, mert az előírással ellentétben nem az orrán keresztül vezetett csövön kapta gyógyszerét, hanem vénásan. 19 éves édesanyja, a marokkói Dalilah volt az új vírus első spanyolországi áldozata.
Az Ápolók Főtanácsának vezetője elmondta, hogy az eset nem egyedi, és előfordulásuk gyakorisága most az egészségügyi munka sajátos kockázatai közé tartozik. Az El País riportja részletesen bemutatta, miért is nagy ez a kockázat: az ápolónők nem egy osztályon teljesítenek szolgálatot naponta, hanem ott, ahol éppen nővérhiány van: hol a belgyógyászaton, hol a baleseti sebészeten, hol a gyermekgyógyászaton. Az állandó változások miatt a nővérek képtelenek a gyakorlatban is alkalmazni a tanultakat, és ami még nagyobb baj, nem ismerhetik meg a betegeket. Ezért is volt óriási hiba, hogy az új nővért már az első napon magára hagyták a koraszülött osztályon. A két áldozat hozzátartozói felelősségre vonást követelnek az egyébként jó hírű Gregorio Maranón kórháztól.
ionline.pt – Portugália
Az új portugál portál megtudta, hogy a portugál pénzügyi szervezeteket felügyelő új szervezet, a CNSA kapta azt a feladatot, hogy vizsgálja felül az egyik magánbank csalássorozatát, amelynek könyvvizsgálatát egyébként a Deloitte végezte. A nemrég csődbe ment Portugál Magánbank (BPP) adósságai és homályos tranzakciói által a kisrészvényeseknek okozott kár eléri a több száz millió eurót. A Deloitte Portugáliában a legnagyobb könyvvizsgáló cégnek számít, és ez a cég ellenőrizte a másik két furcsán csődbe ment bank, a Portugál Üzleti Bank (BPN) és a Portugál Kereskedelmi Bank (BCP) számláit is. Néhány napja egy magánholding, az Orey Financial vette meg a BPP-t: jelképesen egy euróért.