Vérontás fenyeget Hondurasban

Manuel „Mel” Zelaya, a vértelen puccsal leváltott hondurasi elnök a közép-amerikai ország egyházfejének kérése ellenére mégis visszatért hazájába. Rodríguez bíboros a vérontás elkerülése érdekében kérte Melt, hogy ne térjen vissza.

2009. 07. 04. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „letett” és száműzött államfő az el salvadori határ közelében egy magánbirtokon tartózkodik, és hívei SMS-ekben és elektronikus üzenetekben értesítik egymást érkezéséről. A lap úgy tudja, hogy Zelaya szombaton délután megpróbál eljutni az elnöki palotába, hogy visszakövetelje posztját.

Pénteken az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) főtitkára, a chilei José Miguel Insulza hiába utazott Tegucigalpába, hogy tárgyaljon a tényleges elnök – Roberto Micheletti – képviselőivel Zelaya visszahelyezéséről, csak az elnökválasztások előre hozásáról voltak hajlandók tárgyalni. Az AÁSZ szerdán 72 órás ultimátumában azzal fenyegette meg Hondurast, hogy kizárják a szervezetből és megvonják az országtól az összes ezzel járó juttatást, mire az ideiglenes elnök válaszul megelőzte, és ő jelentette be Honduras kilépését a szervezetből.

A banánköztársaságnak számító országban a puccs óta nagyon feszült a légkör, naponta tüntetnek a két elnök hívei elnökük mellett, közben fokozatosan megvonják az alkotmányos szabadságjogokat a kijárási tilalom fokozatos szigorításával. Egy halott biztos van, némelyik lap arról is írt, hogy a szomszédos Nicaragua egyenruháját viselő katonákat fogtak el az ország területén. A paradox helyzetre jellemző, hogy Zelaya a száműzetés egyik helyszínéről, Panamából fosztotta meg a brüsszeli és washingtoni nagykövetet tisztségétől, mert nem tartották puccsnak, ahogy katonák leváltották és Costa Ricába száműzték elnöküket. Micheletti megüzente Zelayának, ha hondurasi földre teszi a lábát, azonnal letartóztatják, a főügyész pedig 20 éves börtönbüntetést ígért neki.

Micheletti arra hivatkozva vette át a hatalmat liberális párttársától, hogy Zelaya megszegte az alkotmányt az újraválasztást és az új alkotmányozói nemzetgyűlés összehívását szorgalmazó népszavazást akart tartani. Az Egyesült Államok elnöke elítélte a puccsot, de nem rendelte vissza nagykövetét. Hugo Chávez, venezuelai elnök viszont igen, sőt leállította az nyersolajszállítást Hondurasba.

(latribuna.hn, elheraldo.hn, procesi.hn)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.