Élő nyelv, élő irodalom – hagyomány és kihívások

Mezey Katalin, a tokaji írótábor kuratóriumának elnöke, aki a nyelvőrzés-nyelvújítás munkacsoportot vezeti, három napon át a nyelv megőrzésének, helyes használatának, gazdagításának, a sokszínűség átörökítésének módozatairól szeretne beszélgetni. Elmondta lapunknak, hogy külön témakör lesz a szórványban élő mezőségi, moldovai, óromániai magyarság, többek között a csángóság nyelviségének megőrzése.

2009. 08. 12. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költőnő szerint a történelmi helyzetben élő magyarság nyelvőrzését gátolni igyekszik a két éve Kárpátalján, majd idén nyáron a Felvidéken hozott durva nyelvtörvény. Az anyaország nyelvi tisztaságát is veszélyeztetik a számítógép-használathoz és a digitalizációhoz kapcsolódó angolszász eredetű kifejezések. Kicsit hasonló helyzetben vagyunk Kazinczy Ferenc, a nyelvújító korához, akinek idén kettőszázötvenedik születésnapját üljük meg. Annak idején a felvilágosodás, a polgárosodás a német és francia kifejezések beáramlását eredményezte, ami szükségessé tette, hogy Kazinczy és nemzedéke megtalálja az új fogalmak szép magyar megfelelőit, megőrizve ezáltal a magyar beszéd korszerűségét. A mai irodalmár- és nyelvésznemzedékre vár, hogy találékonyan, jókedvűen, fantáziával próbálja megnevezni azokat az új fogalmakat, amelyeket ebben a pillanatban angolul nevezünk meg akár az internet, akár a sport területén az ombudsmantól az SMS-ig – összegzett Mezey Katalin.

Vasy Géza, a Magyar Írószövetség elnöke tartja az egyik nyitóelőadást. Elmondta lapunknak, hogy az Élő nyelv, élő irodalom – hagyomány és kihívás témakörhöz szorosan kapcsolódik Görömbei András Anyanyelv és a nemzeti önismeret, Jókai Anna Nyelvművészet és nyelvbűvészet, Vetési László A magyar nyelv a szórványban, valamint Vasy Géza Anyanyelv és irodalma című előadása. Vasy Géza a többi között elmondta: nem azért fontos az irodalom, mert az írók szeretnének valamiből megélni. Az irodalom azok számára is nélkülözhetetlen, akik életükben egyetlen művet sem olvasnak el, ugyanis az irodalom és a köznyelv egymástól elszakíthatatlanok. A reformkorban alakult ki az a szállóige, amely szerint „nyelvében él a nemzet”. Sajnos ezt kezdtük elfelejteni, pedig a dolog fordítottja is igaz: a nemzetben él a nyelv. S ha ezt továbbgondoljuk, akkor ki kell mondanunk: irodalmában él a nemzet. Ezért nem túlzás azt állítani, attól függ majd nyelvünk állapota tíz vagy húsz év múlva, hogy milyen a mai irodalmunk.

A szerdai nyitónapon délelőtt tizenegykor Májer János polgármester és Mezey Katalin költő köszöntik a résztvevőket a Tokaj Hétszőlő Rákóczi-pincéjében Kulcsár Imre színművész közreműködésével. Délben a Kazinczy Ferenc- és Radnóti Miklós-kiállítást nyitja meg a Tokaji Ferenc Gimnázium aulájában Kalász Márton költő és Maróti István irodalomtörténész. Délután 14.00-tól 16.00-ig Élő nyelv, élő irodalom – hagyomány és kihívások címmel tartanak előadást Vasy Géza, Jókai Anna, Görömbei András. 16.30-tól 18.00-ig tart a munkacsoportok vitája. Este a Paulay Ede Színházban tartják meg a 40 éves a Forrás, 20 éves a Hitel folyóirat című műsort. Augusztus 13-án, csütörtökön az írók busszal utaznak Széphalomra, ott az írótábori tanácskozás A Magyar Nyelv Múzeumában folytatódik Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulója alkalmából. Este Tokajban borkóstolással zárul a nap. Augusztus 14-én, pénteken kilenckor a Millenniumi Irodalmi Emlékparkban történik meg Kazinczy Ferenc és Radnóti Miklós emléktáblájának avatása. A tábor a Tokaji Írótábor- és a Hordó-díj átadásával, majd fogadással zárul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.