Elpais.es – Spanyolország
A napilap portálja idézte a brit Reuters hírügynökséget: a hivatalos kubai kormányszervek elismerték, hogy a szigetország az importcsökkentések miatt az év vége előtt vécépapír nélkül maradhat. Raúl Castro, Kuba állam- és kormányfője a múlt héten már közölte, hogy a gazdasági világválság miatt kénytelen jelentősen csökkenteni az ország behozatalát és újratárgyalni adósságait külföldi hitelezőivel. Ennek következtében könnyen előfordulhat, hogy év végére nem mindenkinek jut ebből a csak látszólag jelentéktelen napi kellékből.
Correiomnha.pt – Portugália
A portugál lap a szocialista kormánynak azon kudarcot vallott „takarékossági intézkedéseiről” írt, amelyeket a nemzeti hadsereg fegyverzetének eladásával akart elérni. Tavaly a védelmi tárca 90 millió euróhoz akart jutni úgy, hogy eladja többek között a flotta két fregattját. Ehhez képest csak a remélt összeg 14 százaléka folyt be, ezért a kormánytól 26 millió eurós különtámogatást kaptak. Az állami hírügynökség is idézte a minisztériumra vonatkozó, 2006-ban elfogadott katonai programtörvény (LPM) végrehajtásáról készült jelentést, melynek értelmében 2008-ban túl kellett adnia nyolc Puma harci helikopterén, két fregattján, öt F–16-os vadászgépén, tíz Aviocar típusú szállítógépén. Csak a két fregattot sikerült eladni – Uruguaynak – 13 millió euróért, és a pénzt több részletben kapják meg 2013-ig.
Az ellenzék nem takarékoskodik a bírálatokkal. A törvény végrehajtása csak azt példázza, amit a szocialista kormány a többi ágazatban is művel – mondta Luís Campos Ferreira, aki a jobbközép szociáldemokrata párt (PSD) képviselője. A másik ellenzéki párt, a kereszténydemokrata néppárt (CDS-PP) is hangsúlyozza minden egyes alkalommal, hogy az LPM csak árt az ország védelmi képességeinek. Ám csak jövőre várható javulás, amikor felülvizsgálják a törvényt. 2007-ben Luís Amado, az akkori védelmi miniszter is elismerte, hogy illúzió volt piacon értékesíteni, sőt piaci árat várni a hadsereg fegyverzetének eladásából. A lap szerint a 10 Aviocar legfeljebb ócskavastelepre vagy múzeumba való, bár a kormány eredeti tervei szerint 15 millió eurót várt értük. A kormány összesen 290 millió eurós bevételt remélt abból, hogy 2010-ig fokozatosan eladja a hadsereg fegyverzetének egy részét.