Az osztrák szocialisták is rájöttek

A Die Presse beszámol arról, hogy az újabb választási vereséget követően már az SPÖ is keményebb hangütést támogat a bevándorlókkal kapcsolatban. A Focus ismerteti a német választási célegyenes legfontosabb vitájává váló kérdést, az áthúzódó mandátumok ügyét.

2009. 09. 22. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin az A Baloldali Párt mérlegeli az áthúzódó mandátumok elleni jogi fellépést című cikkében foglalkozik a kampány célegyenesének mind élesebbé váló vitájával. Amennyiben a CDU/CSU és az FDP csak ezen a módon tudná megszerezni a többséget, akkor a Baloldali Párt meg kívánja vizsgálni, milyen esélye lenne egy bírósági eljárásnak. Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója és Guido Westerwelle FDP-elnök magabiztosan nyilatkozott arról, hogy közösen elérhetik az abszolút többséget az áthúzódó mandátumok nélkül is. Ilyen többlet képviselői helyek akkor keletkeznek, ha egy tartományban az adott párt több képviselője nyer a választókörzetekben, mint amennyi a listás eredmények alapján megilletné őket. Az alkotmánybíróság 2008 júliusában a szabályozás módosítását követelte. Erre azonban a nagykoalíció nem tudta magát elszánni. A módosítás határideje 2011-ben jár le. Szakértők abból indulnak ki, hogy különösen a CDU fog hasznot húzni a Bundestag-választásokon ebből a szabályozásból – akár 20 pótlólagos mandátumot is szerezhet.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Karl Ettinger és Georgia Meinhart Új SPÖ-politika a külföldiekkel szemben a vorarlbergi választásokat követően című cikkében elemzi a harmadik súlyos választási vereség hatását a kormányzó szocialistákra. Az SPÖ kétségbeesetten próbálkozik, hogy levonja a rossz tartományi választási szereplések konzekvenciáit. A problémájuk az, hogy miközben a szocialisták egyik vereséget a másik után szenvedik el, a szabadságpártiak sikert sikerre halmoznak. A választói elutasítottság egyik oka, ami egyúttal az FPÖ sikerét is magyarázza, hogy nincs az SPÖ-nek világos, a betelepülőkre vonatkozó politikája. Az Ausztriába érkező külföldiek kérdése az egyik központi vitatémája lesz a már megkezdődött jövő évi bécsi önkormányzati választásoknak. Emiatt Werner Faymann kancellár és pártelnök kezdeményezésére a párt irányváltást készít elő. Még akkor is, ha szövetségi szinten továbbra is elutasítják az együttműködést az FPÖ-vel, s Faymann hangsúlyozza, nem megoldás az osztrákok és a bevándorlók egymásnak uszítása. Az első jelzéseket Faymann hétfőn, az SPÖ őszi rendezvényén Linzből küldte: mint a kancellár kijelentette, igen komolyan veszi a választók üzenetét. Az egyik konkrét pont már látható: az SPÖ már támogatja a Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter által kidolgozott, a menedékjogról és idegenrendészeti szabályokról szóló szigorítást. Laura Rudas, a szocialisták pártigazgatója lehetőséget lát arra, hogy a szabadságpárti táborból választókat csábítsanak vissza, miként fontos egyes fogalmak, mint például a szülőföld újraértelmezése is.

Erich Haider, aki a következő vasárnap megrendezésre kerülő felső-ausztriai tartományi választások szocialista listavezetője, már megpróbál átmerészkedni az FPÖ területére: például az „Ausztria szerződés” javaslatával, mely szerinte szövetségi törvénnyé kell, hogy váljon. A szerződést minden Ausztriában élő külföldinek alá kell írnia és ebben benne foglaltatnak olyan kötelezettségek, mint a német nyelv elsajátítása, az együttélési szabályok betartása, rendszeres munka vállalása, vagy családtagjai számára az oktatásban való részvétel lehetővé tétele. A múltban ilyen és ehhez hasonló FPÖ- és ÖVP-kezdeményezéseket a szocialisták elutasították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.