Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin az A Baloldali Párt mérlegeli az áthúzódó mandátumok elleni jogi fellépést című cikkében foglalkozik a kampány célegyenesének mind élesebbé váló vitájával. Amennyiben a CDU/CSU és az FDP csak ezen a módon tudná megszerezni a többséget, akkor a Baloldali Párt meg kívánja vizsgálni, milyen esélye lenne egy bírósági eljárásnak. Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója és Guido Westerwelle FDP-elnök magabiztosan nyilatkozott arról, hogy közösen elérhetik az abszolút többséget az áthúzódó mandátumok nélkül is. Ilyen többlet képviselői helyek akkor keletkeznek, ha egy tartományban az adott párt több képviselője nyer a választókörzetekben, mint amennyi a listás eredmények alapján megilletné őket. Az alkotmánybíróság 2008 júliusában a szabályozás módosítását követelte. Erre azonban a nagykoalíció nem tudta magát elszánni. A módosítás határideje 2011-ben jár le. Szakértők abból indulnak ki, hogy különösen a CDU fog hasznot húzni a Bundestag-választásokon ebből a szabályozásból – akár 20 pótlólagos mandátumot is szerezhet.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Karl Ettinger és Georgia Meinhart Új SPÖ-politika a külföldiekkel szemben a vorarlbergi választásokat követően című cikkében elemzi a harmadik súlyos választási vereség hatását a kormányzó szocialistákra. Az SPÖ kétségbeesetten próbálkozik, hogy levonja a rossz tartományi választási szereplések konzekvenciáit. A problémájuk az, hogy miközben a szocialisták egyik vereséget a másik után szenvedik el, a szabadságpártiak sikert sikerre halmoznak. A választói elutasítottság egyik oka, ami egyúttal az FPÖ sikerét is magyarázza, hogy nincs az SPÖ-nek világos, a betelepülőkre vonatkozó politikája. Az Ausztriába érkező külföldiek kérdése az egyik központi vitatémája lesz a már megkezdődött jövő évi bécsi önkormányzati választásoknak. Emiatt Werner Faymann kancellár és pártelnök kezdeményezésére a párt irányváltást készít elő. Még akkor is, ha szövetségi szinten továbbra is elutasítják az együttműködést az FPÖ-vel, s Faymann hangsúlyozza, nem megoldás az osztrákok és a bevándorlók egymásnak uszítása. Az első jelzéseket Faymann hétfőn, az SPÖ őszi rendezvényén Linzből küldte: mint a kancellár kijelentette, igen komolyan veszi a választók üzenetét. Az egyik konkrét pont már látható: az SPÖ már támogatja a Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter által kidolgozott, a menedékjogról és idegenrendészeti szabályokról szóló szigorítást. Laura Rudas, a szocialisták pártigazgatója lehetőséget lát arra, hogy a szabadságpárti táborból választókat csábítsanak vissza, miként fontos egyes fogalmak, mint például a szülőföld újraértelmezése is.
Erich Haider, aki a következő vasárnap megrendezésre kerülő felső-ausztriai tartományi választások szocialista listavezetője, már megpróbál átmerészkedni az FPÖ területére: például az „Ausztria szerződés” javaslatával, mely szerinte szövetségi törvénnyé kell, hogy váljon. A szerződést minden Ausztriában élő külföldinek alá kell írnia és ebben benne foglaltatnak olyan kötelezettségek, mint a német nyelv elsajátítása, az együttélési szabályok betartása, rendszeres munka vállalása, vagy családtagjai számára az oktatásban való részvétel lehetővé tétele. A múltban ilyen és ehhez hasonló FPÖ- és ÖVP-kezdeményezéseket a szocialisták elutasították.
Itt a legújabb a hangfelvétel: elképzelhetetlenül sok pénze van a Tisza Pártnak, Magyar Péterék szórják a pénzt