Előtted, Uram, a hon java...

A hírTV műsorvezetőjét, Szentpéteri Esztert a televízió nézői, a Polgárok Háza, a Magyar Írószövetség és a különféle polgári körök fővárosi, vidéki irodalmi műsorainak, színházi bemutatóinak szorgos látogatói ismerhetik színművészként is. Különlegesen érzékeny, rezzenékeny versmondása egyre kedveltebbé teszi a jeles médiaszemélyiséget előadóművészként is. Szeptember 27-én, vasárnap délután ötkor az Aranytízben (Budapest, V. ker, Arany János utca 10.) önálló előadóesttel mutatkozik be. A műsorban Áprily Lajos, Babits Mihály, Dsida Jenő, József Attila, Kányádi Sándor, Petőfi Sándor, Pósa Zoltán, Radnóti Miklós és Wass Albert versei hangzanak el.

2009. 09. 17. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szentpéteri Eszter a gyermekkorát Miskolcon töltötte, ahonnan a középiskola elvégzése után visszatért Budapestre. 1990-ben fölvették a Színház- és Filmművészeti Egyetem (akkor még Főiskola) színész szakára. Több mint két évig szinkronszínészként dolgozott, s hogy a megszerzett tudást színpadon is kamatoztassa, 1997-ben játszott a Ruttkai Éva Színházban. Ám akkor már tudta: más hivatásra született, a televíziós szerkesztőségi munka iránt érez mérhetetlenül nagy vonzódást. Számos műfajban kipróbálta tehetségét, míg meg nem találta azt a televíziót, amelynek nemzeti, keresztény szellemiségével azonosulni tudott. 2002. október végén lehetőséget kapott arra, hogy a hírTV munkatársa legyen. Azóta bemondóként, műsorvezetőként bizonyította sokoldalúságát. Mindeközben számos szépirodalmi műsorban szerepelt, és nem csak azért, hogy ne szakadjon el a színpadtól. Arra is ráébredt, hogy művészi hivatása a magyar költők és prózaírók munkáinak megszólaltatása. Szentpéteri Eszter belülről azonosul az alkotók üzenetével, ugyanakkor előadóművészete arra is képesíti, hogy a szó nemes értelmében el is játssza a verset. Ha az adott költemény visszafogott stílust követel, akkor szinte eszköztelenül szólaltatja meg. Amikor a költeményhez a magas hőfokú, érzelmi átélés szükségeltetik, szabályosan elvarázsolja közönségét.

Hogy mennyire nem az elfogultság beszél belőlem, arról meggyőződhet az irodalomkedvelő, ha az Aranytízbe látogat szeptember 27-én, vasárnap délután ötkor. Ekkor kezdődik az „Előtted, Uram, a hon java, s hulljon a lomb, csak éljen a fa” című előadóest, amelyben Szentpéteri Eszter Istenről, hazáról, szerelemről szóló verseket szólaltat meg Lőte Enikő zongoraművész közreműködésével. A színművész imígyen üzen a közönségnek: „Az esten elhangzó versekből merítsenek erőt ahhoz a szent törekvéshez, hogy hazánkat, népünket megbecsülve lássuk, hogy a magyar munka első legyen a világon, hogy a magyar tudomány magasra emelkedjék, hogy a magyar nép hite szilárd legyen, mint a felhőkbe nyúló hegyóriások, s erkölcse ragyogó és tiszta, mint a gyermekek szeme. Eddigi fő tevékenységeimtől talán egy kicsit eltérő formában mutatkozom be Önöknek, de tulajdonképp ezzel a gyökerekhez térek vissza.”

A műsorban az alábbi sorrendben hangzanak el a következő versek: Wass Albert: Előhang Dsida Jenő: Menni kéne házról házra, Kányádi Sándor: Valaki jár a fák hegyén, Dsida Jenő: Mi lesz?, Dsida Jenő: Nagycsütörtökön, Babits Mihály: Miatyánk, József Attila: Kései Sirató, Wass Albert: Magányosság erdejében, Pósa Zoltán: Márta, Wass Albert: Dal, Áprily Lajos: Vers vagy te is, Radnóti Miklós: Tétova óda, Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus (részlet), Petőfi Sándor: Bizony mondom, hogy győz most a magyar, Pósa Zoltán: Csodaszarvas, Wass Albert: Ébredj magyar!, József Attila: Nem, nem, soha!, Pósa Zoltán: Koppány Bálványosi szobra előtt, Babits Mihály: Áldás a magyarra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.