Boldoggá avatták Meszlényi Zoltán Lajos vértanút + Képriport

Hívők ezreinek, az egyházi és politikai élet elöljáróinak jelenlétében boldoggá avatták szombat délelőtt Meszlényi Zoltán Lajos vértanú püspököt Esztergomban. A történelmi városban ez volt az első boldoggá avatás, valamint Meszlényi is az első, akit a sztálinista egyházüldözés áldozatai közül a boldogok sorába emelnek. • Elhurcolták, megkínozták: egyetlen bűne a hite volt

2009. 10. 31. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Új példakép mindannyiunk számára” – kezdte köszöntőjét az esztergomi bazilikában tartott boldoggá avatási szentmisén Erdő Péter magyar katolikus egyházfő. Hívők ezrei jelenlétében emelte a boldogok sorába – levelében – Meszlényi Zoltán Lajos vértanú püspököt XVI. Benedek pápa. Az ünnepi szertartáson jelen volt a szentté avatási kongregáció prefektusa, Angelo Amato érsek, Julius Janus apostoli helytartó, Paskai László nyugalmazott esztergomi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, a szomszédos országok egyházi vezetői, szerzetesek a világ minden tájáról, valamint politikai és kulturális életünk vezetői (köztük Baka András főbíró, Mádl Ferenc volt államfő, Pálinkás József MTA-elnök) is.

A bíborosi köszöntő elhangzása után a vértanú Meszlényi püspök boldoggá avatásával kapcsolatos jogi eljárást részletezte Andrea Ambrosi posztulátor (a jogi ügyek kísérője).

S ki volt Meszlényi Zoltán Lajos? Hogyan halt vértanúhalált? 1892-ben született Hatvanban, majd az esztergomi bencés gimnáziumban érettségizett, ezután Vaszary Kolos érsek – a fiatal Meszlényi pártfogója – Rómába, a Collegium Germanicum-Hungaricumba küldte tanulni. 1915-ben szentelték pappá, majd irodai munkára osztották. 1937-ben az esztergomi érsek segédpüspökévé szentelték. Mindszenty József 1948-as karácsonyi letartóztatása és érseki helynökének megölése után Meszlényi lett a helynök, amikor is kijelentette: „Krisztus hű pásztoraként a hitet és az egyházunk iránti hűséget nem tagadom soha. Isten engem úgy segéljen!” A sztálinista egyházüldözés azonban Zoltán püspököt is elérte, 1950. június 29-én hurcolták el esztergomi lakásáról az állambiztonsági szervek emberei. Ezt követően a kistarcsai internálótáborban elkülönítve őrizték és kínozták hitéért. 1951. március 4-én végkimerülésben halt meg – kínzóinak feljegyzése szerint. Hamvait Rákoskeresztúrról 1966-ban szállították Esztergomba, ahol a bazilikában lelt végső nyugalomra. Boldoggá avatását XVI. Benedek pápa hagyta jóvá idén július elején. Meszlényi Zoltán ünnepnapja mostantól halálának, mint a szertartáson fogalmaztak, „mennyei születésének” napja.

Amint arról Erdő Péter a szombati szentmisén is megemlékezett, első ízben tartottak boldoggá avatási szertartást az esztergomi bazilikában, s Meszlényi Zoltán Lajos püspök az első, akit a sztálinista egyházüldözés mártírjai közül boldoggá avatnak. A magyar katolikus egyházfő figyelmeztetett arra is, a vértanúk kora nem zárult le az első századok elmúltával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.