Harc az adóelkerülés jogáért

A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy a római hatóságok adóelkerülés-ellenes fellépésére válaszul a Lega dei Ticinesi blokádot tervez a svájci–olasz határra. A Die Welt ismerteti, hogy a német közvélemény többsége szimpatikusnak találja Guido Westerwelle álláspontját, miszerint a sajtótájékoztatókon csak németül beszéljenek.

2009. 10. 05. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális napilap Minden milliárdért 500 ingázót küldünk haza című cikkében foglalkozik a többségében olaszok lakta Tessin kanton és Olaszország súrlódásával. Ha a Lega dei Ticinesin múlik, akkor megakadályozzák az olasz ingázók Svájcba történő beutazását is. (A tessini liga ideológiailag a Svájci Néppárthoz áll a legközelebb, nemzetgyűlési képviselőjük is az ő frakciójukban ül Bernben).

Az akció kiváltó oka az olasz adóamnesztia, amit pénteken fogadott el a római parlament. Giulio Tremonti pénzügyi és gazdasági miniszter kijelentette: az offenzíva célja „Luganónak mint bankközpontnak a kiszárítása”. A Lega dei Ticinesi felháborodott azon, hogy sem a szövetségi kormány, sem a kanton vezetése nem állt ki eléggé a pénzügyi központ mellett, mely összesen 15 000 személyt foglalkoztat. A liga „igazságos csereüzletet” javasol Tremontinak: „Minden milliárdért, ami Tessinből Olaszországba folyik, 500 ingázó olasz munkavállalót küldünk haza” – áll a Mattino című pártlapban vasárnap közölt hirdetésben. A Lega szerint itt az ideje Olaszországot emlékeztetni arra, hogy naponta 50 000 ingázó jár Tessinbe dolgozni. A Lega az ingázók számának emelkedését az EU-val megkötött kétoldalú megállapodásokra vezeti vissza. E megállapodásokat Tessinben egyoldalúnak találják: a bürokratikus akadályok miatt igen nehéz a vállalataiknak és a munkavállalóknak megvetniük lábukat a határ olasz túloldalán.

Amikor egy olasz delegáció Tessinbe utazott, hogy a schengeni megállapodás korrekt alkalmazásáról meggyőződjön, azt a legmagasabb szinten fogadták. A Lega ezt a megalázkodást botrányosnak tartja. „A tessini kormánynak a delegációt a határról ki kellett volna utasítania ahelyett, hogy a legnagyobb pompával fogadja őket” – írta a Mattino. Amint arról a Neue Zürcher Zeitung am Sonntag tudósított, az olasz pénzügyi rendőrség az utóbbi napokban a svájci határon fémdetektorokat és kamerákat szerelt fel. Többek között az összes a határon áthaladó autó rendszámát meg kell örökíteniük. Hírek szerint az olasz hatóságok azt feltételezik, hogy a becslések szerint 600 milliárd eurós adózatlan vagyon nagy része Svájcban parkol. Hogy növeljék az adóelkerülőkre nehezedő nyomást, az olasz újságok több száz ügyfél Tessinben elhelyezett bankszámlájának információit közölték – megadva a nevet és a vagyon nagyságát. A lap értesülése szerint eme információk forrása Fabrizi Pessina chiassói ügyvéd, akit múlt februárban letartóztattak és hónapokig fogva tartották, míg ki nem adta ügyfelei adatait.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Westerwelle és a szép német nyelv című cikkében foglalkozik a leendő berlini külügyminiszter és anyanyelve viszonyával. Annak megtagadása, hogy egy brit riporter kérdésére angolul válaszoljon, sokak gúnyos megjegyzését vonta maga után. Így sohasem lesz belőle külügyminiszter – mondogatták erre a bírálói. De az FDP elnöke hivatalos alkalmakkor továbbra is németül kíván beszélni, s éppen ez teszi Westerwellét sokak szemében szimpatikussá.

Mint mondta: „Azon a véleményen vagyok, hogy Németországban hivatalos alkalmakkor továbbra is németül kell beszélni. A német nyelv csodaszép, és nem látom annak okát, hogy miért kellene szégyenkezni saját nyelvünk miatt” – indokolta Westerwelle a Bild am Sonntagban annak megtagadását, miért nem volt hajlandó egy brit riporter kérdésére angolul válaszolni. Polgárok százai írtak neki, hogy végre kimondta valaki ezt is. Szeretne hozzájárulni, hogy a német Európában ne csak az ötödik nyelv legyen, és ez független attól, hogy milyen poszton fogja szolgálni az országot – nyilatkozta Westerwelle, akit a következő CDU/CSU–FDP-kormány külügyminisztereként tartanak számon, majd hozzáfűzte: „Angoltudásom megfelelő – sajnos ellentétben a franciatudásommal – a tárgyalások folytatásához”.

A Bild am Sonntag megbízásából az Emnid intézet által október 1-jén végrehajtott közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 54 százaléka úgy vélte, Westerwellének igaza volt abban, hogy Németországban a sajtótájékoztatón csak németül beszéljenek. 44 százalék nem támogatta azt a megfogalmazást, hogy Németországban németül beszéljenek. A fiatal megkérdezetteknél (14 és 29 év közöttiek csoportja) az angolul megszólalás megtagadása értetlenségbe ütközött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.