Die Presse (Die Presse)
A konzervatív bécsi napilap Martin Fritzl Ügynökök, illegális pénzmozgások és egy bizonyos „Charly” című cikkében tudósít a „Kazahsztán-botrányt” vizsgáló bizottság eddigi tevékenységéről. Mint ismert, az egyik politikai párt – a kiszivárgott információk alapján az FPÖ – hagyta, hogy eszközül használja a kazah titkosszolgálat, és az ő szándékaiknak megfelelően interpelláltak a párt képviselői a parlamentben.
A botrány úgy indult, hogy a Kazahsztánban kegyvesztetté vált Rakhat Alijev és bizalmasai 2007-ben Bécsben tartózkodási engedélyt kértek, amit elutasítottak. Alijevék 2007. szeptember 3-án visszavonták a kérelmet és egy másik osztrák városban ismételten benyújtották azt, ahol alig egy nap alatt meg is kapták a papírokat. Méghozzá, ahogyan az aktákból kiderült, a belügyminisztérium utasítására. Arról, hogy miként született meg ez a villámsebes döntés, sokat elárul, hogy egy lehallgatott rendőr telefonbeszélgetésében egy kétmillió eurót tartalmazó kofferról volt szó, melyet egy pártközpontban kellett leadni és egy ügyvédről, aki tudja, hogy miként mosható át a pénz.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban B. Dörries 77 millió eurót eljátszott című cikkében tudósít a hűtlen kezeléssel gyanúsított pforzheimi főpolgármester asszony elleni eljárásról. Majd egy tucat rendőr érkezett házkutatási paranccsal kedden a pforzheimi városházára és azonnal rászabadultak az aktákra. Egy olyan 120 ezer lakosú városban, mint Pforzheim, azért ez sokáig nem titkolható. Így Gert Hager (SPD) főpolgármester úgy döntött, maga tájékoztatja a sajtót a történtekről. A gyanú elődje, Christel Augenstein (FDP) és az egykori pénzügyi munkatárs, Susanne Weishaar ellen irányul. A mannheimi államügyészség hűtlen kezelés miatt nyomoz, ők ketten felelősek azért, hogy a várost kockázatos pénzügyi ügyleteik miatt akár 77 millió eurós kár is érheti.
A történet 2005-ben kezdődött, akkor Pforzheim vezetése számos más német önkormányzattal egyetemben úgy döntött, hogy maga is vásárol a Deutsche Bank által ajánlott papírokból. Annak ellenére, hogy kevesen értették a pénzügyi termék lényegét, az önkormányzatok piaci játékosokká váltak. A várható veszteségek hatására a pforzheimi önkormányzat pénzügyese a múlt héten felmondott, megelőzve a kirúgását. Az ő magánlakását is átkutatták kedden, éppen úgy, mint a volt főpolgármester asszonyét.
Az érintett városok közül csak kevesen próbálták a bíróságon visszaszerezni pénzüket. Hagen városa 2008 elején 57 millió euró értékben beperelte a Deutsche Bankot, mert az nem figyelmeztette őket a kockázatokra. A város veszített, de egy leányvállalatának egymillió eurót azért megítéltek.
A pforzheimi ügyben az államügyészség gyanúja azonban abból indul ki, hogy a főpolgármester asszony és pénzügyi munkatársa pontosan tudták, mit tesznek. Amennyiben pénzükért perelnének, minimálisak az esélyeik a győzelemre.
Társasházi lakás ég Budapesten