A 2 millió eurót a pártközpontban kellett leadni

A Die Presse beszámol a Kazahsztán-botrány ügyében összehívott vizsgálóbizottság szerdai ülésén elhangzottakról. A Süddeutsche Zeitung arról tudósít, hogy az államügyészség eljárást kezdett a volt pforzheimi főpolgármester asszony ellen, aki kockázatos pénzügyi műveletekkel 77 millió eurós kárt okozott városának.

2009. 11. 26. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Die Presse)

A konzervatív bécsi napilap Martin Fritzl Ügynökök, illegális pénzmozgások és egy bizonyos „Charly” című cikkében tudósít a „Kazahsztán-botrányt” vizsgáló bizottság eddigi tevékenységéről. Mint ismert, az egyik politikai párt – a kiszivárgott információk alapján az FPÖ – hagyta, hogy eszközül használja a kazah titkosszolgálat, és az ő szándékaiknak megfelelően interpelláltak a párt képviselői a parlamentben.

A botrány úgy indult, hogy a Kazahsztánban kegyvesztetté vált Rakhat Alijev és bizalmasai 2007-ben Bécsben tartózkodási engedélyt kértek, amit elutasítottak. Alijevék 2007. szeptember 3-án visszavonták a kérelmet és egy másik osztrák városban ismételten benyújtották azt, ahol alig egy nap alatt meg is kapták a papírokat. Méghozzá, ahogyan az aktákból kiderült, a belügyminisztérium utasítására. Arról, hogy miként született meg ez a villámsebes döntés, sokat elárul, hogy egy lehallgatott rendőr telefonbeszélgetésében egy kétmillió eurót tartalmazó kofferról volt szó, melyet egy pártközpontban kellett leadni és egy ügyvédről, aki tudja, hogy miként mosható át a pénz.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban B. Dörries 77 millió eurót eljátszott című cikkében tudósít a hűtlen kezeléssel gyanúsított pforzheimi főpolgármester asszony elleni eljárásról. Majd egy tucat rendőr érkezett házkutatási paranccsal kedden a pforzheimi városházára és azonnal rászabadultak az aktákra. Egy olyan 120 ezer lakosú városban, mint Pforzheim, azért ez sokáig nem titkolható. Így Gert Hager (SPD) főpolgármester úgy döntött, maga tájékoztatja a sajtót a történtekről. A gyanú elődje, Christel Augenstein (FDP) és az egykori pénzügyi munkatárs, Susanne Weishaar ellen irányul. A mannheimi államügyészség hűtlen kezelés miatt nyomoz, ők ketten felelősek azért, hogy a várost kockázatos pénzügyi ügyleteik miatt akár 77 millió eurós kár is érheti.

A történet 2005-ben kezdődött, akkor Pforzheim vezetése számos más német önkormányzattal egyetemben úgy döntött, hogy maga is vásárol a Deutsche Bank által ajánlott papírokból. Annak ellenére, hogy kevesen értették a pénzügyi termék lényegét, az önkormányzatok piaci játékosokká váltak. A várható veszteségek hatására a pforzheimi önkormányzat pénzügyese a múlt héten felmondott, megelőzve a kirúgását. Az ő magánlakását is átkutatták kedden, éppen úgy, mint a volt főpolgármester asszonyét.

Az érintett városok közül csak kevesen próbálták a bíróságon visszaszerezni pénzüket. Hagen városa 2008 elején 57 millió euró értékben beperelte a Deutsche Bankot, mert az nem figyelmeztette őket a kockázatokra. A város veszített, de egy leányvállalatának egymillió eurót azért megítéltek.

A pforzheimi ügyben az államügyészség gyanúja azonban abból indul ki, hogy a főpolgármester asszony és pénzügyi munkatársa pontosan tudták, mit tesznek. Amennyiben pénzükért perelnének, minimálisak az esélyeik a győzelemre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.