A Ponyvaregény valóság lett

A Der Tagesspiegel beszámol arról, hogy súlyos károkat okozott a BND-nek egy ponyvaregénybe illő romantikus történet. A Die Presse részletesen foglalkozik az uniós biztos személyéről a bécsi parlamentben folytatott vitáról.

2009. 11. 19. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini napilapban Frank Jansen Szex, bűn – és egy titkosszolgálat című cikkében foglalkozik a Szövetségi Hírszerző Szolgálatot (BND) megrengető botránnyal. A történet szaftos bulvársztorinak tűnik.

Ezúttal egy kémtörténet, egy homoszexuális szexsztori, egy ócska bűncselekmény áldozatává vált a botrányoktól amúgy sem kímélt BND. Egy nős BND-alezredes, a 42 éves Anton K. 2007-ben és 2008-ban Koszovóban 29 éves macedón barátjának, Murat A.-nak államtitkokat árult el. A. az államügyészség gyanúja szerint továbbadta titkait a koszovói és a macedón maffiának. Továbbá valószínűsíthetően Macedónia, Szerbia, Albánia hírszerzésének és annak a szervezetnek, amit most a Koszovói Köztársaság titkosszolgálatként felépít.

Az „operatív károk” igen súlyosak: a BND legalább 19 regionális hírforrásával volt kénytelen megszakítani a kapcsolatát. Ennek megfelelően gyengült a hírszerzésnek a szövetségi kormány számára készített beszámolóinak minősége.

A hivatásos katonának és a macedón férfinak szerdától a müncheni felső tartományi bíróság államvédelmi tanácsa előtt kell felelnie. A szövetségi államügyészség államtitoksértés rendkívül súlyos esetét vetette a katonatiszt szemére. A. esetében a vád „államtitkok felfedése”. Ezen felül az államügyészség meggyőződése, hogy nagy értékű csalásban is bűnösek.

Anton K. 2005 februárja és 2008 márciusa között a BND rezidense volt a pristinai német összekötő irodában. Az alezredesnek feladata volt a kapcsolattartás a helyi informátorokkal. Az így készült jelentéseit biztonságos hálózaton keresztül küldte a hírszerzés központjába, a bajorországi Pullachba. 2005 júniusától a BND engedélyével tolmácsként segítette az alezredes munkáját. Valamikor közel kerültek egymáshoz, 2007 márciusában Murat Anton szolgálati lakásába költözött.

2007-től a BND bizalmatlanná vált, s gyorsan bekapcsolódott az államügyészség is, hazaárulás gyanúja miatt indult nyomozás. Ennek során kiderült, hogy Anton K. átengedett barátjának egy partnerszervezet, vélhetően a brit titkosszolgálat által bemutatott bizalmas dokumentumot. Emellett Murat K.-tól információkat kapott a BND szervezeti és személyi struktúrájáról. Ezen túl Anton K.-t és Murat A.-t csalással vádolják, mert összesen 22 fiktív BND-számlát számoltak el összesen 14 700 euró értékben.

2008 márciusában az állami nyomozó hatóságok (BKA) munkatársai már őrizetbe vették Antont és Muratot Münchenben. De akkoriban még a bizonyítékok nem bizonyultak elegendőnek, így kénytelenek voltak szabadon engedni őket. Egy évvel később a Stuttgartban együtt élő párt ismét őrizetbe vették. A vizsgálati fogság mindössze hat hétig tartott, de ekkor a gyanú már elég volt a vádemeléshez.

A BND számára talán egy vigasz maradt: nyilvánvalóan nincs kapcsolat a történet és a 2008 végén a koszovói hatóságok által hamis indoklással őrizetbe vett munkatársaik között. Akkor Pristina azzal vádolt három BND-munkatársat, hogy részt vettek egy merényletben.

Die Presse (diepresse.com)


A konzervatív osztrák napilap Strache attól tart, hogy Hahn „Micky Mause-reszortért” lesz felelős című cikkében foglalkozik a bécsi parlamentben lezajlott vitával. Az osztrák kormány az uniós biztos kinevezésekor nevetségessé tette magát, fogalmazott Heinz-Christian Strache (FPÖ) elnök a parlamentben. Mint mondta, Johannes Hahn jelölése azt a veszélyt hordozza magában, hogy Ausztria csak egy „Micky Mause-reszortot” kap – fogalmazta meg a kancellárral szembeni vádját Strache.

A másik két ellenzéki párt sem takarékoskodott a bírálatokkal. Josef Bucher BZÖ-elnök igazi jelölési drámáról beszélt. „Ez a törpék politikája, akik törpék akarnak maradni” – vélekedett Alexander van der Bellen, a zöldek volt elnöke. Werner Faymann (SPÖ) kancellár azzal válaszolt, hogy Johannes Hahn „kiváló jelölt” az uniós biztosi posztra, rendelkezik a kellő magángazdasági és önkormányzati, valamint kormányzati tapasztalatokkal.

Ugyanakkor Faymann vitatta, hogy Jose Manuel Barroso uniós bizottsági elnök egy komoly posztot, például a mezőgazdaságit ígérte volna – „sem közvetlenül, sem közvetve” – mondta. Karlheinz Kopf, ÖVP-frakcióvezető elismerte, hogy a jelölés egyáltalán nem tartozik a dicsőségtáblára, de kifejezte ama reményét, hogy Hahn kiváló biztos lesz. Faymann kitartott azon álláspontja mellett, hogy esélyes osztrák nincs sem az uniós külügyi képviselő, sem az állandó elnök jelöltjei között. Faymann visszautasította, hogy túl keveset tett volna az osztrák jelöltekért: „Amennyiben egy osztrák férfi vagy nő esélyes lett volna, akkor természetes, hogy a jelöltet támogattuk volna.”

Strache a kormány és elsősorban Faymann szemére vetette, hogy az utóbbi hetekben uniós kérdésekben több bakot is lőtt. Egyedül a posztokról zajló vitákkal is sikerült Ausztriát az ország határain túl is nevetségessé tennie. A kérdés csak az, hogy túlterheltség, gonoszság, vagy közöny volt a fő ok. Neki mindenesetre az az érzése, hogy itt kölcsönösen egymást gáncsolta a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.