Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin A németek nem hisznek Gabriel SPD-t gyógyító hatásában című cikkében tudósít arról, hogy a polgárok semmit sem várnak a küszöbön álló szociáldemokrata vezetésváltástól. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az SPD továbbra is képtelen feledtetni a párt kedvezőtlen megítélését. A Forsa közvéleménykutató-intézet vizsgálatai szerint tovább veszítettek a támogatottságukból és mindössze 20 százalékon állnak.
A megkérdezettek közül csak minden ötödik személy vélte úgy, hogy Sigmar Gabriel és Andrea Nahles képes lesz kivezetni a szociáldemokratákat a párt válságából. 63 százalékuk azonban kételkedik a vállalkozásuk sikerében. Arra a kérdésre, hogy Gabriel pártelnökké választása jó megoldásnak számít-e, az SPD-hívek 53 százaléka válaszolt igennel. Összesen azonban csak a polgárok 36 százaléka osztotta ezt a meggyőződést.
Nahlesről, mint leendő pártigazgatóról még lesújtóbban ítélnek a polgárok: 30 százalék támogatja, de szinte ugyanennyien – 29 százalék – ellenzi. Még a saját pártjához tartozók körében is csak 47 százalék vélekedik úgy, hogy Nahles beválik e poszton, míg 20 százalék ezzel ellentétes álláspontot képvisel.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív német napilap Körting: Nő a baloldali erőszak című cikkében tudósít a berlini alkotmányvédelmi hivatal csütörtöki sajtótájékoztatójáról. Ehrhart Körting (SPD) berlini belügyi szenátor szerint a fővárosi autógyújtogatások fele a szélsőbaloldal számláját terheli. Csak ebben az évben Berlinben már 260 gépkocsit gyújtottak fel. A berlini szélsőbaloldali közeghez mintegy 2000, többnyire fiatal férfi tartozik.
Szerdán Claudia Schmid, a berlini alkotmányvédelmi hivatal vezetője egy konferencián ismertette a főváros baloldali erőszakcselekményeiről készített brosúrát, amelyben a 2003 és 2008 között elkövetett 835 bűncselekményt értékelték. A baloldali erőszak elsősorban tüntetéseknél tapasztalható (mintegy 44 százalék). A gépkocsigyújtogatások a berlini baloldali erőszak mintegy 32 százalékát jelentik. A vélt és valós neonácik elleni támadások a harmadik helyen állnak a maguk 28 százalékával.
Ellentétben a neonácik erőszakos tetteivel, amikor mindig idegeneket vesznek célba, a szélsőbaloldaliak támadásainak célkeresztjében többnyire az állam, a rendőrség, vagy egyes vállalkozások állnak. Ehrhart Körting arra szólított fel, a baloldali erőszakot éppen úgy kell elítélni, mint a neonácikét.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől