Az oroszok nem lesznek ott Dél-Afrikában + Képriport

Szerda este rendezték a labdarúgó vb-pótselejtezők visszavágóit Európában. A görögök idegenben győzték le Ukrajnát, s ezzel kijutottak a dél-afrikai világbajnokságra, mint ahogy az oroszok felett diadalmaskodó szlovénok, a Boszniában nyertes portugálok, valamint az írek ellen egy véleményes góllal döntetlent kiharcoló franciák is. Így teljessé vált a jövő évi seregszemle harminckettes mezőnye.

Pintér Patrick
2009. 11. 19. 8:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

UKRAJNA–GÖRÖGORSZÁG 0-1 (Szalpingidisz)

Az athéni gól nélküli döntetlen után Doneckben csaptak össze a csapatok a vb-pótselejtező visszavágóján. Az első helyzet a hazaiak előtt adódott, a 8. percben egy távoli lövés kipattant Corvasz kapusról, Sevcsenko pedig kisodródott helyzetben a kapu mellé-fölé bombázott. Néhány perccel később a görögök is veszélyeztettek, Karagunisz szabadrúgása után Szamarasz csak centikkel fejelt a kapu fölé. Miután Corvasz hárítani tudta Alijev szabadrúgását is, a 32. percben egy szép kiugratás után Szalpingidisz megszerezte a vezetést a vendégeknek. A Panathinaikosz csatára Szamarasz remek labdájával lépett ki két ukrán védő közül, majd a kifutó Pjatov mellett a bal alsó sarokba gurított. Az ukránok a fordulás után mindent egy lapra feltéve támadtak, főként távoli lövésekkel próbálták bevenni Corvasz kapuját, a továbbjutáshoz ugyanis két gólt is kellett volna rúgniuk. Végül aztán egyszer sem sikerült betalálniuk a görög kapuba, így a szövetségi kapitányként századik mérkőzését teljesítő Otto Rehhagel vezette Görögország jutott ki a dél-afrikai világbajnokságra.


SZLOVÉNIA–OROSZORSZÁG 1-0 (Dedic)


Moszkvában 2-1-re győzött az orosz válogatott a pótselejtező „odavágóján”, s most is esélyesebbként várta a párharc második mérkőzését. A szlovénok persze egyáltalán nem tettek le a továbbjutásról, Novakovic révén többször is veszélyeztették Akinfejev kapuját. A 44. percben egy jobbról élesen beívelt labdára Dedic érkezett, s parádés mozdulattal a kapu bal oldalába lőtt. Vezettek tehát a szlovénok, s ezzel már ők álltak továbbjutásra. A szünet után természetesen az oroszok voltak kezdeményezőbbek, ám talán túlontúl is vehemensen támadtak, ami a vesztüket okozta. Kerzsakovot ugyanis a 66. percben kiállította a játékvezető, mivel Gyenyiszov bal oldali beadása után belerúgott Handanovic kapusba. Az ember- és gólhátrányban lévő szbornaja ezt követően már nem tudott kibontakozni, sőt a 92. percben Zsirkov megkapta második sárga lapját, amiért ő is a kiállítás sorsára jutott. Szlovénia története során másodszor jutott ki labdarúgó-vb-re.


BOSZNIA-HERCEGOVINA–PORTUGÁLIA 0-1 (Raúl Meireles)

Egygólos előnyt szerzett Lisszabonban a portugál válogatott, amely a zenicai visszavágón is betalált a bosnyák kapuba, s 1-0-s győzelmével kiharcolta a vb-szereplést. Pedig a bosnyákok bátran támadtak a mérkőzés folyamán, annak ellenére is, hogy egyik legjobbjuk, Misimovic sérülés miatt nem tudta vállalni a játékot. Ott volt viszont Dzeko, Salihovic, majd a második félidőben Muslimovic, ám egyiküknek sem sikerült bevennie Eduardo kapuját. A portugálok taktikusan altatták a bosnyák válogatottat, mígnem az 56. percben Nani passzát követően Raúl Meireles a kapu jobb alsó sarkába lőtt. A hazai csapatnak így három gólt kellett volna még szereznie a továbbjutáshoz, ám a luzitánok végül megőrizték egygólos előnyüket, s összességében megérdemelten jutottak ki Dél-Afrikába.


FRANCIAORSZÁG–ÍRORSZÁG 1-1 – hosszabbítás után (Gallas, ill. Keane)

Elképesztő mérkőzést játszott egymással a francia és az ír válogatott Párizsban. A vendégek több formás akciót is vezettek az első félórában, Doyle kétszer is gólt fejelhetett volna, mígnem a 33. percben Duff jobb oldali beadását Keane belsőzte Lloris kapujába. Ezzel vezettek tehát az írek a Stade de France-ban. Sőt, O’Shea a szünet után növelhette is volna Giovanni Trapattoni csapatának előnyét, ám óriási helyzetben a kapu fölé bombázott. A franciák persze próbáltak egyenlíteni még a rendes játékidő letelte előtt, ám ez nem sikerült nekik, bár többször is közel jártak a gólszerzéshez. Ami késik, nem múlik, gondolhatták a hazai drukkerek, s igazuk is lett, a hosszabbítás első félidejének végén Gallas Henry középre adása után közelről a hálóba fejelt. Igen ám, de a Barcelona csatára kézzel tette maga elé a labdát az ír kaputól alig egy lépésre, így az írek jogosan, bár hiába reklamáltak szabálytalanságot, Hansson játékvezető megadta a gólt. A gólt, amellyel Franciaország megváltotta a belépőjegyét a dél-afrikai seregszemlére.


A VILÁGBAJNOKSÁGRA KIJUTOTT VÁLOGATOTTAK:


EURÓPA (13 résztvevő)

Anglia, Dánia, Franciaország, Görögország, Hollandia, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia


AFRIKA (5 +1)

Algéria, Elefántcsontpart, Ghána, Kamerun, Nigéria + Dél-Afrika (a rendező jogán)


DÉL-AMERIKA (5)

Argentína, Brazília, Chile, Paraguay, Uruguay


ÁZSIA (4)

Ausztrália, Dél-Korea, Észak-Korea, Japán

 

CONCACAF-ZÓNA (3)

Egyesült Államok, Honduras, Mexikó


ÓCEÁNIA (1)

Új-Zéland.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.