Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Hans-Jürgen Schlamp Hatalom Párizsnak, segédmunka Berlinnek című, brüsszeli keltezésű cikkében kommentárja az uniós biztosok posztjainak elosztását. Barroso szerint az elosztás megfelel a legfontosabb európai fővárosok elvárásainak. Michel Barnier volt francia külügyminiszter a jövőben – Párizs elvárásainak megfelelően – a belső piacot és az ezzel kapcsolatos szabályokat fogja felügyelni. Ez egyike a legfontosabb gazdasági szakterületnek. A britek egy héttel korábban biztosították maguknak Catherine Ashton munkáspárti bárónő személyén keresztül az unió külügyminiszteri posztját. A befolyásos versenyfelügyelet, az a kérdés mellyel számos német vállalkozásnak komoly problémái vannak, a spanyol Joaquin Almunia kapta. Almunia elődjének, a kőkemény tárgyalónak számító holland Neelie Kroes-nek a digitális ügyeket fogja irányítani. A rádióadók és telefontársaságok gyorsan meg fogják tapasztalni, mit jelent ez. Egy brüsszeli lobbista, aki a német digitális üzletfeleket képvisel csak annyit mondott neve hallatán, hogy „juj!”
A német kormány szerint Berlin és Günther Oettinger is megkapta az általa áhított pozíciót. Mások szerint igazán komoly reszortot Berlinnek nem sikerült megszereznie. Az energia-komiszárság ugyanis sokkal jobban hangzik, mint a valóság.
„Csalódásnak” nevezte Werner Langen, a kereszténydemokraták brüsszeli EP vezetője a németeknek adott feladatkört. Az uniós liberalizációs jogszabályalkotás befejeztével és az egységes energiapolitikai piac megteremtésével már nincs komolyabb teendője a leendő biztosnak. A energia-előállítás fontos környezetvédelmi szempontjaival a környezetvédelmi biztos foglalatoskodik. Az energiacégeknek nyújtandó állami támogatások kérdését már előre elvonták Oettinger „tárcájától” és a nemzetközi energiabiztonság kérdését aligha engedi majd ki kezéből az uniós külügyi biztos Catherine Ashton.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Marc Widmann A második eset című cikkében ismerteti az újabb képviselői lemondással járó Nürburgring-ügy legfrisseb történéseit. Pénteken Mainzban újabb CDU-s képviselő lépett a kamerák elé és bejelentette lemondását. A lap értesülése szerint Peter Dincher arra vette rá korábbi, a bűnügyi rendőrségnél dolgozó kolléganőjét, hogy szolgálati számítógépén adatokat gyűjtsön a rajnavidék-pfalzi tartományi kormány ellen. Egy nappal korábban kollégája Michael Billen szintén lemondott, legalább is a Nürburgring-ügyet vizsgáló bizottság tagságáról. Ő lányán keresztül szintén bizalmas adatokhoz jutott a rendőrségi adatbankból. Christian Baldaufot a tartományi CDU vezetőjét láthatóan sokkolták a történtek, s ezért Billennek is a lemondást ajánlotta.
Megbízható források szerint Dincher februárban megkereste egy korábban a speyeri rendőrkapitányságon dolgozó kolléganőjét aki most abban a vizsgálóbizottságban ül, amelynek a látványosan kudarcot vallott Nürnburgring történetét kell tisztáznia. Az eset kapcsán Dincher arra kérte a 28 éves volt rendőrnőt, hogy a írja össze az SPD tartományi kormány üzleti partnereinek adatait. A CDU azt kívánja bebizonyítani, hogy ezek büntetett előéletűek voltak és ezt a kormánynak tudnia kellett. Kérdéses, hogy miért segített a rendőrnő, hiszen minden lekérdezésről feljegyzés készül. Így jutott a mainzi belügy az illegális akció nyomára.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál