Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali–liberális zürichi napilap Új baloldali párt Svájcért című cikkében tudósít a schaffhauseni alapító kongresszusról. Szombaton közel 200 személy tartotta Schaffhausenben a Baloldali Alternatíva nevű politikai alakulat alapító kongresszusát. A rendezvényen többek között megválasztottak egy koordinációs bizottságot, melynek feladata az első nemzeti gyűlés és a pártalapítás előkészítése. Florian Keller, aki az Alternatív Lista színeiben tagja a schaffhauseni kantonparlamentnek, valamint az új politikai alakulat társalapítója, a pártot hangsúlyosan baloldali irányba kívánja vezetni. Elsősorban olyan fiatal választókat kívánnak megszólítani az ország minden pontján, akik a ma meglévő pártokban nem találtak politikai otthonra. Már a kongresszus előtt olyan szocialista párti veteránok, mint Jean Ziegler és Franco Cavalli köszöntötték az új párt megalakulását.
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap A Kelet Stockholm-szindrómától szenved című cikkében elemzi azt a kérdést, miért lengi be 20 évvel a fal leomlása után a keleti tartományokat az NDK szelleme. A Német Szocialista Egységpárt utódpártjának választási sikerei miatti csalódottság és elkeseredettség olvasható ki a távozó brandenburgi belügyminiszter és CDU-pártelnök által a Bild Zeitungnak adott interjúból. A beszélgetésben Jörg Schönbohm kijelentette, „én mindig Brandenburg jövőjéért és a vörös-vörös kormány ellen harcoltam. Most viszont itt van ez a koalíció” – nyilatkozta, és elismerte az 1989-es kiindulási helyzet megítélésénél elkövetett alapvető hibákat. „Elfelejtettem, hogy az NDK volt az egyetlen állam, mely csak a kommunizmus miatt létezett. Ezért itt az ideológiai agymosás sokkal erősebb volt, mint Lengyelországban és Magyarországon” – vélte a távozó miniszter.
Schönbohm ezzel egy igencsak lebecsült okot nevezett meg. Egyetlen más a keleti tömbhöz tartozó országban sem sikerült annyira a közvélemény létrehozásában is meghatározó szerepet játszania az állampártnak, mint az egykori NDK-ban. Ahol a keresztény egyházakat, melyek szinte az egyetlen konkurenciát jelentették az emberek fejéért és szívéért folytatott versenyben, a társadalompolitika peremére szorították. A legnagyobb csoportosulás a mai napig már reggelente is az ivók környékén van ott, ahol a faluban nem áll templom. Kelet-Németországban a vallástalanodással nemcsak a hit tűnt el, hanem az egyházakkal együtt elveszett a társadalmi élet egyik pótolhatatlan kulturális értékhordozója. Ez a tény máig árnyékot vet a jelenre. Paradox módon az NDK kommunista pártjának utódpártjai ott tudták a legsikeresebben befészkelni magukat, ahol az összeomlott rendszer a legnagyobb reménytelenséget hagyta hátra. Szászország–Anhalt szétszakított gazdasági térségeiben, az északon elhanyagolt területeken vagy éppen a brandenburgi sztyeppén. A Baloldali Párt úgymond a maga által felhalmozott romokon ül győzelmi tort.
A Baloldali Párt propagandája az emberek Stockholm-szindrómára hasonlító skizofréniájára épít. Ez a jelenség – amely az áldozatoknak a tettesekkel való szolidaritásához hasonlít – számos helyen megbénítja az újjáépítést és a demokratizálást. Az, hogy a diktatúra áldozatai védelmet keresnek a tegnap tetteseinél, olyan generációs betegség, amely csak azokkal az emberekkel együtt fog eltűnni, akik ebbe beleestek. Schönbohméknak az volt az alapvető tévedése, hogy szerintük a piacgazdasági feltételek közepette beválthatók azok az ígéretek, melyek már az NDK szocializmusában is kudarcot vallottak.
A régi konvektor új élete. A gázkonvektor korszerűsítése fillérekből