Üzleti iskola nyílt Kubában

Kubában egyre nyilvánvalóbb, hogy egymással ellentétes folyamatok zajlanak: pénteken a spanyol konzervatív ABC írta meg, hogy Raúl Castro, Kuba állam- és kormányfője minden előzetes magyarázat és értesítés nélkül csökkentette a bátyja, Fidel Castro által bevezetett élelmiszerjegy-adagot. A hondurasi Proceso Digital viszont a kubai befektetésekre ácsingózó országok egyik valóra váltott kívánságáról számolt be: megnyílt az első kubai üzleti iskola.

2009. 11. 07. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kommunista szigetországba begyűrűző gazdasági válság például úgy érezteti hatását, hogy novembertől nem csökkent az élelmiszer-fejadag, hanem a kubai lakosok jegyre már egyszerűen nem kapnak krumplit, borsót és csicseriborsót. A szabadáras piacon viszont korlátlan mennyiségben hozzájuthatnak – van rá pénzük, mert kétszer olyan drága, mint az államilag támogatott árú burgonya, de így is jóval olcsóbb, mint a világpiacon. A kubaiak kétféleképpen szereztek tudomást a változásról: vagy a körzeti boltban szembesültek a ténnyel, vagy a lakóhelyük forradalmi védelmi bizottságától, vagyis a kubai rendszer „szemétől és fülétől”.

Az elmúlt hetekben szüntették meg négy minisztérium dolgozóinak fenntartott étkezdéjét, és ezzel a kísérlettel kívánják felszámolni a szigeten a 24 700 ilyen államilag támogatott ebédlőt: ezek összesen három és fél millió dolgozó napi étkezését látják el, a húsfélék, étolaj, rizs stb. pedig a hivatalos számítások szerint évente 350 millió dollárjába kerülnek az államnak.

A kubai állam még nem jelentette be hivatalosan az államcsődöt, és a kormány szerint nem is teszi meg, de nagyon közel jár hozzá: a kormány nem teljesíti külföldi fizetési kötelezettségeit, sőt befagyasztotta több külföldi cég devizaszámláját. A helyzet olyan súlyos, hogy emiatt utazott Kubába a közelmúltban az EU fejlesztési biztosa, a belga Karel De Gucht, és a spanyol diplomácia vezetője, Miguel Ángel Moratinos is.

De vannak a leendő külföldi befektetők szempontjából biztató fejlemények is. A hondurasi hírportál, a Proceso Digital adta hírül, hogy megnyílt Havannában az első (egyesült államokbeli) üzleti iskola, az ADEN Business School, amelyet elsősorban a latin-amerikai országokhoz igazítottak. Az iskola megnyitása azért számít mérföldkőnek, mert megtanítja, hogyan kell vezetni a magán-, a vegyes és a teljesen állami intézményeket – (költség)hatékonyan. Az ADEN hangsúlyozta közleményében, tisztában van a ténnyel, elsősorban a kapitalista rendszerre érvényesek az itt tanított tananyagok, de reméli, hogy hozzá tud járulni a fejlődés motorjának itteni beindításához.

(abc.es, Spanyolország, Proceso.hn – Honduras)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.