Valami súlyos dolog készül Gibraltárnál

Egyelőre csak a spanyol El Mundo aggódik egy esetleges brit–spanyol incidens miatt Gibraltárnál. A portugál Ionline hírportál szombaton foglalkozott az október végén kezdődött, ócskavasbotránynak nevezett ügy vádlottjainak fizetéseivel.

2009. 11. 16. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El Mundo

A spanyolországi lapok közül egyelőre csak a jobboldali–liberális El Mundo írt a spanyol csendőrség parti őrsége elleni brit zaklatásokról a Gibraltárhoz közeli felségvizeken. A neve elhallgatását kérő egyik csendőr szerint valami súlyos dolog készül, mert naponta kerül sor incidensekre a Gibraltárhoz közeli felségvizeken a csendőrség, illetve a Royal Navy és a gibraltári rendőrség egységei között. Nyár óta a brit haditengerészet hajói naponta zaklatják a spanyol csendőrség egységeit három tengeri mérföldes területen belül, mert saját felségvizüknek tekintik. A csendőrök tudomása szerint az úgynevezett spanyol örökösödési háborút (1701-1713) lezáró, 1713-ban aláírt utrechti szerződés értelmében a Gibraltári-szoros használata a spanyoloké maradt, csak a kikötő a briteké. A helyzet nyár óta változott meg, és a csendőrök valahányszor a szorosba hajóznának a spanyol vizeken, a brit haditengerészet vagy a gibraltári rendőrség egyik hajója mindig visszafordulásra kényszeríti őket.

Ionline

Az új hírportál szombaton közölte olvasóival, hogy Manuel Guiomar, José Valentim és Carlos Vasconcellos, az október végén kezdődött úgynevezett ócskavasbotrány három leváltott vezetője nem kap fizetést a munkahelyétől. Mindhárman vezető beosztást töltöttek be a nemzeti vasúthálózatnál (Refer), és a bíróság ítéletéig nem kapnak fizetést. Alapos a gyanú ellenük, hogy kedveztek Manuel Godinhónak, a hivatalosan Face Oculta (rejtett arc)-ügy eddig egyetlen előzetes letartóztatásba helyezett vádlottjának. A portál azt is feltételezi, hogy az ócskavaskirály „pályafutása” éppen a vasútnál kezdődött. A jogászok között azonnal elkezdődött a vita a bíróság döntésének jogosságáról, mert van olyan ügyvéd, aki szerint tiszteletben kell tartani az ártatlanság vélelmét, amíg a bíróság ítéletet nem hoz. Akik helyeslik a döntést, úgy érvelnek, hogy fel kell függeszteni a szerződést, amikor büntetőeljárás indul egy vezető beosztású személy ellen is. Armando Vara, az ócskavasbotrány korrupciós hálózatát építő második emberének példája azt bizonyítja, hogy az ő esetében biztosan jogos volt a fizetés felfüggesztése – ő maga mondott le tisztségéről „némi” külső nyomásra –, mivel külső megbízottként volt a legnagyobb kereskedelmi magánbank (BCP) alelnöke. Fizetéséről nem tudtak adatot szerezni a portál munkatársai, de a bank igazgatótanácsi tagjai tavaly átlag bruttó 487 ezer eurót kaptak – jutalmak nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.