A svájciak bizonyították bátorságukat?

A Tages-Anzeiger terjedelmes interjúban szembesíti a minaretellenes kezdeményezés egyik élharcosát a nemzetközi sajtóban elhangzott vádakkal. A Der Spiegel arról tudósít, hogy az ügynökvádak miatt újabb lemondások tizedelik a brandenburgi vörös-vörös koalíciót.

2009. 12. 01. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban David Vonplon „Hihetetlen intellektuális arrogancia” címmel készített interjút Roger Köppellel, a minaretek betiltásának egyik legfontosabb támogatójával, a Weltwoche hetilap kiadójával és főszerkesztőjével. Köppel elmondta, amikor ő volt a Welt főszerkesztője, akkor nem jelenhetett volna meg ott olyan cikk, mint a „Svájc visszaesik a felvilágosodás előtti szintre” című írás. Ez szerinte a hihetetlen intellektuális arrogancia megnyilvánulása. Azt mutatja, milyen nehézségeket okoz az újságírói fővonalnak a nép demokratikus döntésének elfogadása. Pedig a minaretek építésének tilalma a politikai iszlámmal szembeni fenntartásokat fejezte ki. Ezért kapott többséget, annak ellenére, hogy hatalmas ellenkampányt folytattak vele szemben. A nép „igenjével” bebizonyította bátorságát. A riporter közbevetette, hogy világhírű lapok úgy minősítették a népszavazást, mint „egy perverz” (Times), „nagyon kínos” (New York Times), „katasztrofális” (Süddeutsche Zeitung), vagy „politikailag gyáva” döntés (Wall Street Journal).

Köppel szerint kísértet járja be a világot, a demokrácia kísértete. Ezért ideje lenne döntéshozóinknak, hogy elmagyarázzák a külföldnek, a svájci polgárok fontos politikai kérdésekben maguk döntenek. Mielőtt az amerikaiak és a németek felháborodnának a demokráciánkon, érdemes lenne nekik is több demokráciáért küzdeniük otthon – vélte. „Nagyon kíváncsi lennék” – fogalmazott –, „milyen eredményt hozna egy németországi szavazás a minaretekről.” A szerkesztő azt is elmondta, hogy súlyos erkölcsi hiányosságnak tartja a vezető svájci politikusok nyafogását. Evelin Widmer-Schlumpf igazságügyi és rendőrminisztert sem azért fizetik szerinte, hogy külföldön bocsánatot kérjen népe demokratikus döntésért. Svájcban ugyanis a nép a szuverenitás letéteményese, a kormány feladata, hogy a népakaratot megvalósítsa és nem az, hogy pártpolitikai szimpátiáit kiélje. Az esetleges külföldi tiltakozások ellenére, ha a demokratikus alapjogokról van szó, akkor nem szabad hagynia Svájcnak, hogy politikai haszon érdekében megfélemlítsék. Egyébként Köppel szerint a diplomácia feladata, hogy ha szükséges, megnyugtassa a kedélyeket.

Köppel elmondta, kezdetben szkeptikusan viszonyult a kezdeményezéshez, de amikor megtapasztalta az elitek és egyes muszlim szervezetek reakcióit, akkor lett igazán a minarettilalom támogatója.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin A tartományi gyűlés alelnöke lemondott című cikkében foglalkozik a brandenburgi Baloldali Párt vezetőit tizedelő besugói vádakkal. Mivel együttműködtek az NDK állambiztonsági minisztériumával, két brandenburgi baloldali párti politikus, Gerlinde Stobrawa, a potsdami tartományi gyűlés alelnöke és Renate Adolph, a párt fogyasztóvédelmi szakértője is lemondott.

A 60 esztendős Stobrawára a Stasi-dokumentumok felbukkanása után komoly nyomás nehezedett. A Birthler Hivatal – a Stasi-dokumentumokat kezelő intézmény – ugyanis új aktákat közölt egy áldozatról, melyben egy bizonyos Marisa nevű ügynök 1987-es jelentései voltak megtalálhatók. Más dokumentumokból kiderült, hogy ez Stobrawa fedőneve volt. Eddig a politikus asszony azt állította, hogy tudatosan nem tevékenykedett ügynökként. Thomas Nord, a Baloldali Párt frakcióvezetője elmondta, az új akták miatt komolyan kétségbe vonható ennek a változatnak a hitelessége.

Renate Adolph baloldali párti képviselő is lemondott mandátumáról, mert fiatal nőként a Stasi külföldi hírszerzésre szakosodott felderítő főosztályának dolgozott. Sajnálta, hogy nem volt elég ereje ahhoz, hogy tájékoztassa a pártját. A lemondással a pártját, a koalíciós partnert és a családját kívánta megóvni az esetleges károktól. A Hönowban élő Adolph az NDK-s időszakban újságírást tanult. 1990-ig az ADN állami hírügynökségnél, a Berliner Zeitungnál és a Junge Welt kiadójánál dolgozott. Az 55 éves nő 2004 óta tagja a Baloldali Párt frakciójának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.