dn.sapo.pt – Portugália, elmundo.es, diariovasco.com – Spanyolország
A portugál napilap következtetése: az új vírustól való félelem hatására az idős és a krónikus betegek körében megnőtt az oltási hajlandóság, de a vírusos tüdőgyulladás elleni vakcinával. Ezt bizonyítja az a tény, hogy tavalyhoz képest több mint négyszer annyian oltatták be magukat az elmúlt két és fél hónapban és csaknem húszezer főről 94 790 főre nőtt számuk. Az orvosok bizalma közben kezd meginogni az influenza elleni Tamiflu nevű készítmény hatásosságában, és erre már a spanyol El Mundo is felfigyelt: a British Medical Journalban közölt írás szerint nem sok érv igazolja a Tamiflu eredményességét, mivel nem sok bizonyíték szól amellett, hogy megvédi az egészséges embereket a közönséges influenza szövődményeitől.
A kutatóknak más dolog sem tetszik: felhívták a figyelmet, hogy a svájci Roche gyógyszergyár még mindig nem hozta nyilvánosságra az elvégzett hatástanulmányok egy részét. Egyelőre csak a konzervatív baszk Diario Vasco közölte a hírt, hogy a madridi orvosi kollégium követelte valamennyi olyan beteg boncolását, aki az új vírus fertőzésébe halt bele. Indoklásuk szerint így több ismerethez juthatnak az új vírusról, és eredményesebben tudják is majd gyógyítani.
lavanguardia.es – Spanyolország
A lapnak nyilatkozott Anna Arqué, a vasárnap 161 katalán településen megrendezendő nem ügydöntő függetlenségi népszavazás koordinátora. Arqué hangsúlyozta, hogy bár jogilag nem ügydöntő a népszavazás, de a lakosság szerint mégis annak számít. A három éve életbe lépett, de a jobboldali-liberális spanyol Néppárt által az alkotmánybíróságon azonnal megtámadott új katalán statútum már nem az övék lesz, akármit is dönt róla a taláros testület. Arqué kijelentette, hogy ha a vasárnapi népszavazáson a települések többségében elutasító eredményt kapnak, akkor addig próbálkoznak, amíg többségbe nem kerülnek az igenek.