correiomanha.pt, diario.iol.pt, jn.pt – Portugália
Mérvadó portugál lapok és hírportálok kedden ismét kénytelenek voltak foglalkozni az egyik zajos bankbotrány ügyével: a Portugál Magánbank (BPP) egy tucat kárvallottja hétfőn elfoglalta az egyik portói bankfiókot. Kedden viszont a rohamrendőrök „utolsó figyelmeztetésének” hatására a kárvallott és nagyon becsapott betétesek elhagyták ugyan a bankfiókot, de közölték, hogy nem adják föl küzdelmüket pénzük visszaszerzésére. A Correio da Manhá úgy tudja, hogy csak az lehetett a BPP ügyfele, aki legalább 200 ezer eurót helyezett el a bankban. Egyiküknek, Júlio Fonsecának 1,8 millió eurója bánja a bank csődjét. Mário Pereira, a közbiztonsági rendőrség felügyelő-helyettese tagadta a kárvallottak vádjait, miszerint paprikaspray-vel fújták volna le őket, és az oszlatás előtt fél órával kikapcsolták volna mobiltelefonjukat. Biztos tény viszont, hogy a kiürítés során a tizenkettőből megsérült három ügyfél.
Tavaly november végén a portugál jegybank (BdP) elnöke befagyasztotta a BPP betétjeinek kifizetését, és leváltotta a bank teljes vezetését. Csak 230 olyan ügyfélnek fizették vissza a teljes betétjét, aki több mint egymillió eurót tartott a BPP-ben.
elmundo.es, abc.es, elpais.es, lavanguardia.es, deia.com, diariovasco.com, gara.net stb. – Spanyolország
A baszk és spanyolországi lapok hétfő óta tartják napirenden Alfredo Pérez Rubalcaba, a spanyol kisebbségi szocialista kormány belügyminiszterének váratlan bejelentését az ETA tervezett merényletei kapcsán. A bilbaói mérsékelt nacionalista Deia (Felhívás) című lap már 18-án sejtette, hogy előbb-utóbb véget ér ez a „se fegyverszünet, se merényletek állapot”. A 2002 nyara óta az EU és az Egyesült Államok terrorszervezeteinek feketelistájára felkerült Baszkföld és Szabadság (ETA) ugyanis a spanyol titkosszolgálat (CNI) értesülései szerint októberben kidolgozta a műveleti tervet, amelynek értelmében látványos merényletekre kerülne sor a január elsejével kezdődő negyedik spanyol soros elnökség idején. Eszerint az első szakaszban az EU soros spanyol elnökségének kezdete táján hajtanának végre akciókat – robbantásokat, esetleg emberrablásokat – ugyanúgy, ahogy utoljára 2002 első felében tették, amikor még a néppárti José María Aznar volt a spanyol kormányfő.
A spanyol rendfenntartó erők – csendőrség, rendőrség, és a körülbelül 2500 személy védelmét ellátó testőrök szakszervezetei felháborodtak a belügyminiszter bejelentésén, mert zokon vették, hogy nekik is a sajtóból kell értesülniük a merényletek veszélyének közelségéről. A konzervatív ABC úgy véli, hogy az ETA-nak többek között két célja lehet a tervezett célzott merényletekkel: így akarják kikényszeríteni az ETA-foglyok szabadon engedését vagy Baszkföldre szállítását, akárcsak azt, hogy a hazafias – abertzale – baloldal, vagyis az ETA-hoz közelinek tartott politikai szervezetek is indulhassanak a következő választásokon.
A Baszkföldön május óta a szocialistákkal „kísérleti” nagykoalícióban kormányzó helyi Néppárt tagjai megerősítették a párt tagságának és épületeinek védelmét. Biztonsági források szerint a már csak kisebb részben baszk lakosságú Navarra tartományát is hasonló veszélyek fenyegetik.
Az ETA-t hivatalosan idén július 31-én alapították ötven éve, és július 30-a óta nem hajtott végre merényleteket. Három éve ugyanezen a napon robbantották föl a madridi repülőtér legújabb termináljának parkolóját az akkor még érvényben levő ETA-fegyverszünet kellős közepén. Az egyoldalúan bejelentett fegyverszünetet azonban végül csak 2007. június 6-án mondták föl, ugyancsak egyoldalúan.