A Financial Times „behódolt” a spanyol gazdasági miniszternek

Elena Salgado, a spanyol szocialista kormány gazdasági minisztere hétfőn járt a londoni lap szerkesztőségében, és a jelek szerint eredménnyel: látványosan megenyhült a liberális gazdasági napilap, a Financial Times (FT) hangneme, amelynek nem kis szerepe volt a madridi tőzsdén, az Ibex 35-ön február negyedikén bekövetkezett pánikban és az 5,94 pontos zuhanásban. A spanyol gazdaság helyzetéről hónapok óta kíméletlen cikkeket közlő FT ugyanis már kifejezetten biztatónak látja az ország válságkezelő programját.

2010. 02. 11. 20:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spanyol szocialista kormányhoz közeli El País látható elégedettséggel nyugtázta a változást: február elsején a Financial Times vezércikke még nem létezőnek nevezte a spanyol válságkezelő tervet, de e hét szerdán a londoni City irányadó lapja már úgy fogalmazott, hogy komolyan kell venni a csomagot. A múlt heti lekezelő üzenet – „fontos, hogy Spanyolország minél hamarabb rendezze az állam pénzügyeit” – helyett már ezt tanácsolta a gazdasági kormányzatnak: most az a legnagyobb kockázat, ha túl gyorsan akar sok kiadást lefaragni. Két fontos hitelminősítő, a francia Fitch és még a New York-i Moody’s is ebben a szellemben közölte véleményét a spanyol államadósságról: Spanyolország nem vethető össze Görögországgal, és a legjobb, AAA minősítést adták a csomagra.

Paul Krugman, a 2008-as esztendő közgazdasági Nobel-díjasa némileg másképp látja a helyzetet, és többek között így fogalmazott: a nemzetközi sajtó kizárólag Görögországra összpontosított ugyan, de ő mégis Spanyolországot tartja az euróövezetet fenyegető veszély központjának. A közgazdász viszont fölmentette Spanyolországot a felelősség alól, mert szerinte nem az állam – és a jelenlegi kormányzat – felelőtlensége okozta a galibát, hanem az euróövezeten belüli válság okozta aszimmetrikus csapások. Az ingatlanbuborék kipukkanásának két biztos helyi következménye: tartós defláció és nagy munkanélküliség.

Azért nem minden alakult ilyen szépen: a spanyol statisztikai hivatal csütörtökön a szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero kitartóan hangoztatott derűlátása ellenére – már közel a recesszió vége – megerősítette a folytatódó gazdasági visszaesés tényét. A GDP 0,1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben – egész évben összesen 3,6 ponttal –, míg a gazdaság visszaesése valamelyest csökkent: az előző negyedévi 4 százalékról 3,1 százalékra mérsékelődött. A recesszió tehát folytatódik, és immár megszakítás nélkül a hetedik negyedévben.

(Elmundo.es, Elpais.es, Abc.es, Avnaguardia.es, Cincodias.es stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.