elmundo.es, elpais.es, abc.es, lavanguardia.es stb. – Spanyolország, folha.uol.com.br, agenciabrasil,com.br, veja.com.br stb. – Brazília
A spanyol és brazil lapok egytől-egyig beszámoltak egy igen fontos hétfői tárgyalásról: a baloldali brit bárónő, Jennifer Ashton, az EU külpolitikai főmegbízottja Madridban bejelentette a brazil külügyminiszterrel, Celso Amorimmal folytatott tárgyalásai után, hogy bízik Brazília közvetítésének sikerében, és kész megkönnyíteni a tárgyalásokat Irán és az atomenergia-ügynökség között a felgyorsult ütemű urándúsítás ügyében. Ashton nem kevesebbet állított, mint hogy Brazília kulcsszerepet játszhat az iráni uránvita megoldásában. A brazil külügyminiszter az iráni nukleáris válság ügye kapcsán még hozzátette, hogy a brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva május 15-én Teheránba látogat.
Kedden Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök is kiállt a brazil közvetítés mellett, majd sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy levelet küldött Kínába, amelyben kifejtette kollégájának, hogy mindkét országot ugyanaz a veszély fenyegeti. A levélben az ország megnevezése nélkül kifejtette, hogy vannak olyan államok, amelyek nem hagyják, hogy Kína nagyhatalom legyen, de kudarcot vall ez a kísérlet. Az Európai Unióhoz hasonló dél-amerikai gazdasági szervezet, a Mercosur egyébként május végére valószínűleg befejezi az EU-val kötendő kereskedelmi egyezmény aláírásához szükséges tárgyalásokat.
jornada.unam.mx – Mexikó, eluniversal.com, globovision.com – Venezuela
A mexikói lapok közül csak egy, Venezuelában pedig az El Universal és a Globovision is foglalkozott az orosz külügyminiszter február közepén kezdett latin-amerikai körútjával. Lavrov előbb Kubában járt 11-13-a között, aztán Nicaraguába, Guatemalába utazott, és kedden Mexikóban fejezte be a négy országra kiterjedő látogatását. Lavrov mexikóvárosi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a maga részéről gazdasági és nem politikai kérdésnek tekinti a latin-amerikai fegyvereladásokat. Az orosz diplomácia vezetője szerint bár Oroszország tavaly jelentősen növelte a térségben az eladási tételeket, így is jócskán elmarad az Egyesült Államok mögött.
Mexikó például fegyvereken kívül helikoptereket akar venni, mert a partok védelmét szeretné jobban megerősíteni a szervezett bűnözés, illetve a kábítószer-kereskedők ellen, de nem bocsátkozott további részletekbe. Mexikói vendéglátójával, Patricia Espinosa külügyminiszter asszonnyal az oldalán Lavrov kijelentette: Oroszország érdeke is, hogy Latin-Amerikában politikai stabilitás legyen, vagyis az orosz állam a térség gazdasági fejlődésében is érdekelt.
clarin.com.ar, lanacion.com.ar, pagina12.com.ar stb. – Argentína, elpais.es – Spanyolország
Az argentin lapok vezető helyen foglalkoztak az új keletű argentin–brit konfliktus legfrisebb fejleményével: mivel a hírek szerint hamarosan megérkezik egy fúrótorony a vitatott fennhatóságú Falkland- (Malvin-)szigetekre, Cristina Fernández de Kirchner elnök asszony bejelentette, hogy korlátozni fogják az argentin fővárosból kiinduló hajóforgalmat a szigetcsoportra. Az argentin kormány ugyanis nem ért egyet az egyoldalú brit döntéssel, miszerint egyedül termeli ki a szigetek felszíne alatt található olajmezőt, amit a Geological Society of London 1998-as tanulmánya 60 milliárd hordónyira becsült.
A világsajtó figyelme ismét a térség felé fordult, mivel úgy sejtik, hogy újfent elmérgesedhet a 28 éve két és fél hónapos háborúba torkolló területi konfliktus. A 74 napos háborúban (1982. április 2. – június 14.) egyébként Argentína maradt alul, és a spanyol El País cikke egyenesen úgy fogalmazott, hogy Cristina Fernández a Falkland- (Malvin-)szigetek háborújával riogat. Az egyik argentin elemző, Eduardo van der Kooy szerint biztos, hogy nem fog eddig fajulni a konfliktus, csak két meggyengült kormányzat próbál hasznot húzni a belső bajokról való figyelemeltereléssel.
Az energia-szakértők azonban figyelmeztettek: korántsem biztos, hogy a britek olajat fognak találni, mert minden tíz próbafúrásból rendszerint csak kettő sikeres. Francisco Mezzadri a tárgyalóasztalnál látja a megoldást: szerinte ha bármelyik fél olajat talál akár az argentin, akár a brit oldalon, egyik fél sem fog engedni a követeléseiből, ezért csak a közös megegyezés az egyetlen kiút ebből a konfliktusból.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás