Összeomlott Madrid

Rájár a rúd a spanyol kormányra, gazdaságra, de még a tőzsdére is: a soros elnökség átvétele óta a befolyásos államok és a nemzetközi pénzügyi sajtó szinte össztűz alá vették az európai unió soros spanyol elnökségét. A hétfő óta spanyol szempontból sorozatosan negatív nemzetközi döntések és nyilatkozatok csütörtökre szinte bedöntötték a madridi Ibex 35-öt: a nap végére 5,94 százalékos veszteséggel 10 241 ponton zárt.

2010. 02. 04. 18:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utoljára 2008. november 6-án, a spanyol hitelválság kezdetén – előtte egy évvel pedig a spanyol ingatlanbuborék kipukkadásakor – volt ilyen mélyen a madridi értéktőzsde, akkor 6,2 pontos zuhanást könyvelt el az Ibex 35. A spanyol részvényeseket nem vigasztalja az a tény sem, hogy a világ fontos és kevésbé fontos börzéin is eséssel zártak, mert a napi „rekordot” éppen Madrid szolgáltatta. Az egyik közvetlen előzmény az egyik kormánytag megnyugtatónak szánt bejelentése a nyugdíjkorhatár tervezett emelése miatt felhördülő és tiltakozásokra készülő szakszervezeteknek: a foglalkoztatási miniszter, Celestino Corbacho jelezte nekik, mégsem emelik 15-ről 25 évre a nyugdíjak kiszámításának új béralapját.

Ronthatott a helyzeten az EU pénzügyi főbiztosának, az egyébként honfi- és elvtárs, a spanyol-baszk szocialista Joaquín Almunia szerdai bejelentése is, amellyel megerősítette az IMF és a Financial Times ugyancsak sötét jövőképét, amellyel görög csődöt jósoltak Spanyolországnak. A legnagyobb spanyol bankkonszern, a BSCH elnök-vezérigazgatója, Emilio Botín a rossz tőzsdehírekre rögtön jelezte, támogatja a nyugdíjak rendezését az ország pénzügyi helyzetének szilárdsága érdekében. A BSCH vezére büszkén jelentette ki, hogy a világ bankjai között a legjobbak között van a Banco Santander Central Hispano nyereség tekintetében: 8943 milliárd euró tiszta haszon a spanyol konszern történelminek számító tavalyi eredménye. Újabb öröm az ürömben, hogy legalább csökken a spanyol vállalkozások és családok adóssága a rossz hírek ellenére immár harmadik hónapja.

A gazdasági kilátások borúlátását csak erősíti a legfrissebb politikai felmérés, amit a biztos szavazók körében végeztek el: az állami kezelésű Társadalomkutató Intézet eredményei szerint a legnagyobb ellenzéki Néppárt (PP) megtartotta, sőt növelte előnyét (3,8 százalék) a kormányzó szocialisták előtt, de a lakosok borúlátása tovább nőtt: a 2500 megkérdezett 72,4 százaléka úgy látja, a helyzet rossz vagy nagyon rossz. María Dolores de Cospedal, a PP főtitkára már szerdán bejelentette, hogy a párt vezetése fontolgatja a bizalmatlansági indítvány beterjesztését a kisebbségi szocialista kormány ellen.

(Cincodias.es, Expansion.com, Elpais.es, Elmundo.es, Abc.es, Lavanguardia.es, Deia.com, Diariovasco.com, Elperiodico.com, Xornal.com stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.