A nemzetközi sajtó három kellemetlen hírt is közölt másfél nappal azelőtt, hogy a spanyol baloldali kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero Barack Obama meghívására Washingtonba utazott volna, hogy az egyébként nem hívő spanyol politikus szóljon az országos reggeli imádság résztvevőihez. A spanyol szocialista kormányhoz közeli El País, valamint a jobboldali–liberális és ellenzéki El Mundo igyekezett úgy értelmezni az első hírt, Obama távolmaradását, hogy nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítani neki, ilyen szellemben nyilatkozott a spanyol politikusok többsége is, többek között Juan Fernando López Aguilera. A volt szocialista igazságügyi miniszter, jelenleg az EP belügyi bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy folyamatos és intenzív a kapcsolat az Egyesült Államok és az unió között. Ezt bizonyítja, hogy a minap járt Toledóban Janet Napoletano, a szuperhatalom belügyminisztere.
Ugyanígy tett az Európai Bizottság elnöke, a portugál José Manuel Durao Barroso is, és bejelentette, újabb időpontot fognak keresni, hogy mégis létrejöjjön ez a találkozó. Az ellenzéki konzervatív ABC vezércikkben foglalkozott Barack Obama bejelentésével, és elismerte, hogy az elnök döntése csökkentette a spanyol uniós elnökség jelentőségét, és emlékeztette olvasóit, hogy az Európai Unió új állandó külpolitikai megbízottja, Ashton bárónő is „elfelejtette” értesíteni, de még tájékoztatni is minapi washingtoni útjáról. A vezércikk írója azt is szóvá tette, hogy a belga Herman van Rompuy, az EU első állandó elnöke sem vette a fáradságot, hogy legalább protokolláris formában megmagyarázza, miért maradt el Ashton beszámolója. A spanyol El País brüsszeli tudósítója szerint viszont a távolmaradás közlése nem is Spanyolországnak, hanem az uniónak szólt, ezért az EU-nak észre kell vennie, hogy az Egyesült Államok figyelme mindinkább a felemelkedő országok felé fordul.
A másik két mélyütés
A brit liberális napilap, a Financial Times már a spanyol soros elnökség kezdete óta nem fogadta kegyeibe a spanyol szocialista kormányfőt sem, és egy hosszú keddi cikkben (Spain’s economy) hasonló szellemben csorbította a spanyolok tekintélyét: a szerző – Lex – szerint annak ellenére, hogy pillanatnyilag a görög gazdaság miatt fáj az európai uniós vezetők feje, a spanyoloké még rosszabb helyzetbe kerülhet rövid időn belül. A spanyol kormány ugyanis úgy számol, hogy 2012-re a jelenleginél kétszer nagyobb, 74 százalékos lesz a külső államadósság, ami azért még mindig elmarad a görögök 115 százalékos jelenlegi tartozása mögött. De mivel a spanyol gazdaság négyszer nagyobb a görögnél, ezért súlyosabb következményekkel járhat az országban bármilyen negatív fejlemény.
A valutaalap sem volt kíméletesebb Spanyolországgal: az IMF francia vezető közgazdásza, Olivier Blanchard a francia gazdasági lapnak, a Les Echos-nak nyilatkozva kedden sokallta a spanyol béreket, csütörtökön már a nyugdíjak ügyében történt visszatáncolásra reagált. Tudniillik a spanyolországi szakszervezetek tiltakozásokat helyeztek kilátásba a nyugdíjkorhatár tervezett emelése miatt, annak ellenére, hogy a foglalkoztatási miniszter, Celestino Corbacho már nem akarta 15-ről 25 évre emelni az új nyugdíj kiszámításának béralapját sem. A kedvezőtlen nemzetközi hírek és bírálatok hatására a spanyol értéktőzsde, az Ibex 35 már csütörtökön újabb 2,9 százalékos csökkenést mért, és a tavaly augusztusi szintre esett vissza. Nem használt a tőzsdének az sem, hogy az IMF francia ügyvezető elnöke, Dominique Srauss-Kahn kijelentette: Portugáliának, Görögországnak, de még Spanyolországnak is fájdalmas intézkedéseket kell meghoznia, és nehéz kihívások elé kell néznie, hogy a három uniós tagállam rendbe hozza pénzügyeit.
Zapatero megdöbbent: baráti tűz Brüsszelből
A spanyol szocialista kormányfő Obama részvételének lemondása miatt keserű szájízzel ugyan, de az egyik díszvendégként részt vett az elnök meghívására a keresztény konzervatívok szervezte országos reggeli imán Washingtonban. Sőt az egyébként ateista kormányfő fel is olvasott a Bibliából, Mózes ötödik könyvéből, amelynek választott idézete az otthoni helyzet miatt haza is beszélt: „Ne erőszakoskodj a szegény és szűkölködő napszámoson”. Zapatero azért fogadta el a washingtoni meghívást, mert szeretne újabb befektetőket Spanyolországba csábítani.
Szerdán, még Zapatero felolvasása előtt viszont a spanyol-baszk szocialista Joaquín Almunia, az EU gazdasági és pénzügyi főbiztosa csatlakozott az IMF és a Financial Times bírálatához, és ő is a portugál, illetve a görög helyzethez hasonlította a hazai gazdaság helyzetét. Véleménye szerint a három ország az eurózónához való csatlakozása óta egyfolytában veszít versenyképességéből. A gazdasági miniszter, Elena Salgado válaszolt a szocialista párttárs váratlan támadására, és cáfolta, hogy a görög és a spanyol állam hasonló problémákkal küszködne.
(Forrás: Elpais.es, Elmundo.es, Deia.com, Abc.es, Lavanguardia.es)
Társasházi lakás ég Budapesten