Övön aluli ütések Spanyolországnak

Kedden a legtöbb spanyolországi lap foglalkozott a keserű ténnyel: három nap alatt több övön aluli ütés is érte az Európai Unió soros spanyol elnökségét. Hétfőn Barack Obama jelentette be, hogy bár meghívták, de „zsúfolt programja miatt” május végén nem tud részt venni az Európai Unió és az Egyesült Államok Madridban tartandó csúcstalálkozóján. Aztán az IMF sokallta a spanyol béreket, a Financial Times pedig a görögöknél is rosszabb jövőt jósolt a spanyol gazdaságnak.

2010. 02. 04. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi sajtó három kellemetlen hírt is közölt másfél nappal azelőtt, hogy a spanyol baloldali kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero Barack Obama meghívására Washingtonba utazott volna, hogy az egyébként nem hívő spanyol politikus szóljon az országos reggeli imádság résztvevőihez. A spanyol szocialista kormányhoz közeli El País, valamint a jobboldali–liberális és ellenzéki El Mundo igyekezett úgy értelmezni az első hírt, Obama távolmaradását, hogy nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítani neki, ilyen szellemben nyilatkozott a spanyol politikusok többsége is, többek között Juan Fernando López Aguilera. A volt szocialista igazságügyi miniszter, jelenleg az EP belügyi bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy folyamatos és intenzív a kapcsolat az Egyesült Államok és az unió között. Ezt bizonyítja, hogy a minap járt Toledóban Janet Napoletano, a szuperhatalom belügyminisztere.

Ugyanígy tett az Európai Bizottság elnöke, a portugál José Manuel Durao Barroso is, és bejelentette, újabb időpontot fognak keresni, hogy mégis létrejöjjön ez a találkozó. Az ellenzéki konzervatív ABC vezércikkben foglalkozott Barack Obama bejelentésével, és elismerte, hogy az elnök döntése csökkentette a spanyol uniós elnökség jelentőségét, és emlékeztette olvasóit, hogy az Európai Unió új állandó külpolitikai megbízottja, Ashton bárónő is „elfelejtette” értesíteni, de még tájékoztatni is minapi washingtoni útjáról. A vezércikk írója azt is szóvá tette, hogy a belga Herman van Rompuy, az EU első állandó elnöke sem vette a fáradságot, hogy legalább protokolláris formában megmagyarázza, miért maradt el Ashton beszámolója. A spanyol El País brüsszeli tudósítója szerint viszont a távolmaradás közlése nem is Spanyolországnak, hanem az uniónak szólt, ezért az EU-nak észre kell vennie, hogy az Egyesült Államok figyelme mindinkább a felemelkedő országok felé fordul.

A másik két mélyütés

A brit liberális napilap, a Financial Times már a spanyol soros elnökség kezdete óta nem fogadta kegyeibe a spanyol szocialista kormányfőt sem, és egy hosszú keddi cikkben (Spain’s economy) hasonló szellemben csorbította a spanyolok tekintélyét: a szerző – Lex – szerint annak ellenére, hogy pillanatnyilag a görög gazdaság miatt fáj az európai uniós vezetők feje, a spanyoloké még rosszabb helyzetbe kerülhet rövid időn belül. A spanyol kormány ugyanis úgy számol, hogy 2012-re a jelenleginél kétszer nagyobb, 74 százalékos lesz a külső államadósság, ami azért még mindig elmarad a görögök 115 százalékos jelenlegi tartozása mögött. De mivel a spanyol gazdaság négyszer nagyobb a görögnél, ezért súlyosabb következményekkel járhat az országban bármilyen negatív fejlemény.

A valutaalap sem volt kíméletesebb Spanyolországgal: az IMF francia vezető közgazdásza, Olivier Blanchard a francia gazdasági lapnak, a Les Echos-nak nyilatkozva kedden sokallta a spanyol béreket, csütörtökön már a nyugdíjak ügyében történt visszatáncolásra reagált. Tudniillik a spanyolországi szakszervezetek tiltakozásokat helyeztek kilátásba a nyugdíjkorhatár tervezett emelése miatt, annak ellenére, hogy a foglalkoztatási miniszter, Celestino Corbacho már nem akarta 15-ről 25 évre emelni az új nyugdíj kiszámításának béralapját sem. A kedvezőtlen nemzetközi hírek és bírálatok hatására a spanyol értéktőzsde, az Ibex 35 már csütörtökön újabb 2,9 százalékos csökkenést mért, és a tavaly augusztusi szintre esett vissza. Nem használt a tőzsdének az sem, hogy az IMF francia ügyvezető elnöke, Dominique Srauss-Kahn kijelentette: Portugáliának, Görögországnak, de még Spanyolországnak is fájdalmas intézkedéseket kell meghoznia, és nehéz kihívások elé kell néznie, hogy a három uniós tagállam rendbe hozza pénzügyeit.

Zapatero megdöbbent: baráti tűz Brüsszelből

A spanyol szocialista kormányfő Obama részvételének lemondása miatt keserű szájízzel ugyan, de az egyik díszvendégként részt vett az elnök meghívására a keresztény konzervatívok szervezte országos reggeli imán Washingtonban. Sőt az egyébként ateista kormányfő fel is olvasott a Bibliából, Mózes ötödik könyvéből, amelynek választott idézete az otthoni helyzet miatt haza is beszélt: „Ne erőszakoskodj a szegény és szűkölködő napszámoson”. Zapatero azért fogadta el a washingtoni meghívást, mert szeretne újabb befektetőket Spanyolországba csábítani.

Szerdán, még Zapatero felolvasása előtt viszont a spanyol-baszk szocialista Joaquín Almunia, az EU gazdasági és pénzügyi főbiztosa csatlakozott az IMF és a Financial Times bírálatához, és ő is a portugál, illetve a görög helyzethez hasonlította a hazai gazdaság helyzetét. Véleménye szerint a három ország az eurózónához való csatlakozása óta egyfolytában veszít versenyképességéből. A gazdasági miniszter, Elena Salgado válaszolt a szocialista párttárs váratlan támadására, és cáfolta, hogy a görög és a spanyol állam hasonló problémákkal küszködne.

(Forrás: Elpais.es, Elmundo.es, Deia.com, Abc.es, Lavanguardia.es)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.