A legutolsó jelentés szerint több mint kétmillió lakost érintett valamilyen mértékben a kettős katasztrófa, és egyelőre 19 eltűnt személyt keresnek. A pusztítás mértékét ez az adat is érzékelteti: a földlökéseket követő szökőár csaknem 500 kilométer hosszan érte el a chilei partokat, ezért biztosra veszik, hogy a szökőár két hulláma miatt többen haltak meg, mint a földrengés következtében.
A tömeg gyújtogat és fosztogat, a hadsereg „ura a helyzetnek”
A hatóságok a kijárási tilalom második éjszakája után jelentették, hogy 58 személyt vettek őrizetbe Concepción városában: hárman nem tudták megmagyarázni, miért járnak késsel a kezükben késő éjjel, egy személyt azért kellett elfogni, mert lőfegyverrel hadonászott, a többiek pedig „csak” megsértették a kijárási tilalmat. Mindenesetre a rendkívüli állapot szükségességét indokolja a tény, hogy egy főleg fiatalokból álló feldühödött tömeg kifosztott és felgyújtott több (élelmiszer)áruházat is a városban. A csendőröknek – akárcsak vasárnap – kedden újra könnygázt kellett bevetniük ellenük. A fosztogatások oka: még mindig hiányoznak az alapvető élelmiszerek a városban. A március 11-én az elnöki posztról távozó szocialista Michelle Bachelet a történtek ellenére hangoztatta: a hadsereg ura a helyzetnek Concepciónban. A La Nación legfrissebb értesülése szerint Santiago, a chilei főváros Meiggs nevű negyedében egy 50 főre becsült csoport fosztogat, sőt megtámadja és kifosztja az árukat szállító kamionokat és a boltokat is. A Bio Bio nevű rádióadó úgy tudja, hogy a helyi lakosság szembeszállt velük, és még nem tudni, hogy a kiérkező csendőrök hány személyt vettek őrizetbe.
Mégis kell a külföldi segítség az újjáépítésre
A januári második fordulóban megválasztott konzervatív-liberális Sebastián Pinera bejelentette a Hillary Clintonnal tartott személyes találkozó után, hogy amint beiktatják hivatalába március 11-én, azonnal kiterjeszti a kijárási tilalmat több országrészre is. Carlos Aguirre, az egyik földrengésszakértő elmondta a lapoknak, hogy egy ekkora földrengés miatt még nem kellett volna összedőlnie ennyi háznak. Hozzátette viszont, hogy a földrengésbiztos épületek drágák, azt a szociálisan rászoruló lakosok biztosan nem tudják kifizetni, ezért sokkal olcsóbb most már új és erősebb szerkezetű házakat építeni. Hasonló erejű pusztítás ugyanis csak 80 vagy 100 évenként, esetleg még ritkábban fordul elő a térségben. Bachelet közölte délután, hogy mindenképpen megtárgyalja utódjával azt a lehetőséget, hogy külföldi segítséget kérnek – kedvező feltételű hiteleket és kölcsönöket – az ország újjáépítésére.
Sűrű vendégjárás és részvétnyilvánítások
Chilében, a legkeskenyebb és leghosszabb dél-amerikai országban már egymást érik a szombati katasztrófa után a részvétüket nyilvánító magas rangú vendégek: kedden elsőnek a brazil elnök, Lula da Silva érkezett meg villámlátogatásra, aki sajtótájékoztatóján együttérzően jelentette ki vendéglátójának: akárcsak Haiti, Chile sem érdemelt egy ekkora pusztítást. Néhány órával később követte őt a latin-amerikai körútján mégis programot módosító amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton, aki magánlátogatáson találkozott a hivatalban lévő elnök asszonnyal, majd a leendő államfővel, Sebastián Pinerával is tárgyalt, és helyi idő szerint délután háromkor már tovább is utazott Brazíliába. Clinton távozása után érkezett meg az északi szomszéd, Peru államfője, Alan García is. Az ő látogatása azért különösen nagy jelentőségű, mert a két ország között a közelmúltban többek között egy tengeri határvita és egy kémkedési ügy is rontotta a viszontagságos történelmi előzmények miatt egyébként sem barátságos viszonyt.
(tercera.cl, lanacion.cl, elmercurio.com, elmostrador.cl – Chile, elpais.es – Spanyolország)
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről