A honi labdarúgó-bajnokságban már pattog a labda, már ahol nem áll meg a sárban, vagy egyáltalán útjára indulhatott a 3 hónapos téli szünet után az elmúlt hét végén. A válogatott éve viszont szerdán „menthetetlenül” elkezdődik, Erwin Koeman csapata Oroszország legjobbjait látja vendégül – rendhagyó módon (a fővárosi Puskás-stadion talajának alkalmatlansága miatt) Győrben.
De vissza a jövőbe! A 2009-es év enyhén érzékelhetően, de fejlődést hozott labdarúgásunkban. Bár az ősszel elbukott két kulcsfontosságú vb-selejtezőnk (Svédország ellen 1–2, Portugália ellen 0–1 Budapesten) következtében Koeman fiai csak tévén nézhetik a világ 32 legjobb nemzetének vetélkedését, a Debrecen megmutatta magát a BL-ben, 21 éven aluli legjobbjaink előtt pedig tárva-nyitva áll a kapu az Eb-szereplés előtt, ahonnét már csak karnyújtásnyira van a londoni olimpia. Az ificsapat gerincét ráadásul az egyiptomi U20-as világbajnokságon bronzérmet elérő egylet adja, amelyből egyre többen játszanak a magyarnál jóval erősebb bajnokságokban vagy igazolnak Nyugatra…
Lehetetlen beépítés
És most újra a „nagyok”. A szövetségi kapitány a vb-selejtezősorozatban elért 16 pontot előrelépésnek tartja, s ha azt vesszük, hogy csaknem másfél évtized után először győzött le a válogatott világelithez tartozó gárdát (Buzsáky Ákos góljával 1–0-s győzelem Dániában), valamint a papíron esélytelenebbeket (Albánia, Málta) oda-vissza, kapott gól nélkül vertük, egyet kell, hogy értsünk vele. A tréner egyébként a 2010-es évet eredetileg arra szánta volna, hogy a legjobb fiatalokat (Koman, Gulácsi, Varga) beépítse a nagyválogatottba, ez a terve – a szerencsétlen UEFA- és FIFA-játéknaptárnak hála – kútba esik, ugyanis az orosz meccsel egy időben, valamint a szeptemberi Eb-selejtezők idején is kvalifikációs meccset játszik az Egervári-legénység, s vélhetően ezúttal az U21-et helyezi előtérbe a honi labdarúgó-szövetség. (Nos, úgy tűnik, aligha lehet a felnőttválogatottról „a remény generációjának” figyelmen kívül hagyásával írni...)
Koeman már győzött, és kémje is van
A szűkös reformlehetőségektől függetlenül azért a májusi, Németország elleni és az egy héttel azt követő, Hollandiával esedékes találkozón próbálkozhat Koeman, de nem mondható borúlátónak az oroszok elleni barátságos mérkőzés előtt sem. Amiből a mester önbizalma táplálkozik, az egyrészt honfitársa, a szbornaja kispadjáról éppen szerda este búcsúzó hadvezér, Guus Hiddink alapos ismerete – éveken át dolgozott a sztáredző mellett „másodhegedűsként”. Másrészt mint arról a Telkiben hétfő este tartott sajtóankéton is szót ejtett, a Feyenoord edzőjeként egy alkalommal 1–0-val küldte haza a Hiddink dirigálta PSV-t. A kapitánynak ráadásul ott van legkiválóbb „oroszországi kémje”: Huszti Szabolcs.
A Bundesligából a futballtörténelem utolsó UEFA-kupáját megnyerő orosz Zenit Szentpétervárhoz igazoló ballábas középpályás klubtársai közül négyen is tagjai a Győrben fellépő alakulatnak (Anjukov, Bisztrov, Gyenyiszov és Zirjanov), de mivel a 19 futballista közül csak négyen légiósok, Huszti bőven szolgálhat titkokkal, testközeli tapasztalatokkal főnökének. Koemannak biztosan szüksége lesz a tanácsokra…
Orosz futball – fényévekre a magyartól
Az orosz futball a Szovjetunió széthullása utáni mélyrepülést követően ma már fényévekre elhúzott a magyartól, legutóbbi két találkozásunk alkalmával – 1993-ban – idegenben 3–0-ra, itthon 3–1-re kaptunk ki (lásd keretes írásunkat). A jelennel kapcsolatban csak néhány villanás Keletről, kezdjük!
A 2008-as Eb-n elkapták a címvédő Görögország grabancát, majd örök mumusunkat, Svédországot leckéztették meg, és Hollandia „testén” keresztül jutottak éremhez a tornán (érdekesség, hogy éppen a svédek és a hollandok jönnek majd szembe az Eb-selejtezőkön is Koeman csapatával). Oroszország 14 év alatt a FIFA-rangsor 40. helyéről a 13.-ra küzdötte fel magát (a mieink az 52. helyen állnak, Burkina Faso mögött eggyel…). A kontinensnyi állam klubcsapatai közül a Rubin Kazany ősszel idegenben verte a Barcelonát, otthon döntetlenre végeztek a felek – a CSSZKA Moszkva még mindig versenyben van a 2009–2010-es BL-kiírásban (a Debrecen sajnos csak pofozógépnek volt jó, bár a BL-be jutással is óriásit lépett előre). Andrej Arsavin, aki akkor távozott a Zenitből, amikor Huszti odament, az angol bajnokaspiráns Arsenal csatársztárja. A glória azért nem verőfényes: a szbornaja nem jutott ki a 2006-os és a 2010-es vb-re sem.
Juhász játszhat, Dzsudzsák nem
Győzelmi esélyeink aligha lehetnek szerda este (a találkozó 19.30-kor kezdődik, eseményeit kövesse percről percre a Magyar Nemzet Online oldalán!). Szegény embert még az ág is húzza: Európa futballközvéleménye gyakorlatilag három honfitársunkat tartja nyilván, Juhász Rolandot, Dzsudzsák Balázst, illetve Gera Zoltánt. Közülük mindössze az Anderlecht középhátvédjére számíthat Koeman, Dzsudzsák a Waalwijk elleni, 5–1-re megnyert PSV-s bajnokiján sérült meg (ahol előbb gólt lőtt, majd gólpasszt adott), a Fulham jelenleg szárnyaló középpályása pedig saját döntéséből hagyta faképnél a válogatottat a vb-sorozat záróeseménye, a Dániában meglepetésre megnyert meccs előtt.
Kétévente ilyenkor együtt kell vele élnünk, hogy a legközelebbi, téttel bíró mérkőzésre szeptember elejéig várnunk kell. Akkor kezdődnek ugyanis a 2012-es lengyel–ukrán közös rendezésű foci-Eb selejtezői – vetélytársunk Hollandia, Svédország, Finnország, Moldova és San Marino, amely országok közül az utolsó kettőn kötelező felülkerekedni. Előrelépést Finnország megelőzése jelentene, reményt a kijutásra pedig Svédország megleckéztetése adhatna. Nehéz (bő másfél) év előtt állunk.
Magyarország–Oroszország barátságos labdarúgó-mérkőzés, Győr, ETO Park, szerda 19.30
Magyarország: Fülöp Márton (Sunderland), Király Gábor (1860 München) – kapusok; Szélesi Zoltán (DVSC), Bodnár László (DVSC), Gyepes Gábor (Cardiff City), Juhász Roland (Anderlecht), Vanczák Vilmos (FC Sion), Bodor Boldizsár (Roda JC), Horváth Gábor (Videoton FC) – védők; Hajnal Tamás (Borussia Dortmund), Huszti Szabolcs (Zenit), Dárdai Pál (Hertha BSC), Tőzsér Dániel (Genk), Buzsáky Ákos (QPR), Koltai Tamás (Győri ETO) – középpályások; Rudolf Gergely (DVSC), Torghelle Sándor (Augsburg), Szalai Ádám (Mainz). Szövetségi kapitány: Erwin Koeman
Oroszország: Igor Akinfejev (CSSZKA), Vlagyimir Gabulov (Dinamo Moszkva) – kapusok; Alekszandr Anjukov (Zenit), Alekszej Berezuckij (CSSZKA), Vaszilij Berezuckij (CSSZKA), Szergej Ignasevics (CSSZKA), Gyenyisz Kologyin (Dinamo Moszkva), Renat Janbajev (Lokomotiv Moszkva) – védők; Gyinyijar Biljaletgyinov (Everton), Vlagyimir Bisztrov (Zenit), Igor Gyenyiszov (Zenit), Konsztantyin Zirjanov (Zenit), Szergej Szemak (Rubin Kazany), Igor Szemsov (Dinamo Moszkva), Dmitrij Torbinszkij (Lokomotiv Moszkva) – középpályások; Andrej Arsavin (Arsenal), Alekszandr Buharov (Rubin Kazany), Roman Pavljucsenko (Tottenham Hotspur), Pavel Pogrebnjak (VfB Stuttgart). Szövetségi kapitány: Guus Hiddink