Jönnek az oroszok – Huszti a kulisszák mögül súghat

Szerdán kezdődik a magyar labdarúgó-válogatott 2010-es évének felkészülési szakasza, amely igen hosszúnak ígérkezik: szeptemberig tart majd, mivel ezúttal is „kihagyjuk” a világbajnokságot. Az első találkozón a közvetlen világelithez tartozó Oroszországot látja vendégül Győrben Erwin Koeman és legénysége, és a számok nem kecsegtetnek túl sok jóval. A szerdai találkozót mindenesetre szurkolja végig együtt a Magyar Nemzet Online-nal!

2010. 03. 02. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honi labdarúgó-bajnokságban már pattog a labda, már ahol nem áll meg a sárban, vagy egyáltalán útjára indulhatott a 3 hónapos téli szünet után az elmúlt hét végén. A válogatott éve viszont szerdán „menthetetlenül” elkezdődik, Erwin Koeman csapata Oroszország legjobbjait látja vendégül – rendhagyó módon (a fővárosi Puskás-stadion talajának alkalmatlansága miatt) Győrben.

De vissza a jövőbe! A 2009-es év enyhén érzékelhetően, de fejlődést hozott labdarúgásunkban. Bár az ősszel elbukott két kulcsfontosságú vb-selejtezőnk (Svédország ellen 1–2, Portugália ellen 0–1 Budapesten) következtében Koeman fiai csak tévén nézhetik a világ 32 legjobb nemzetének vetélkedését, a Debrecen megmutatta magát a BL-ben, 21 éven aluli legjobbjaink előtt pedig tárva-nyitva áll a kapu az Eb-szereplés előtt, ahonnét már csak karnyújtásnyira van a londoni olimpia. Az ificsapat gerincét ráadásul az egyiptomi U20-as világbajnokságon bronzérmet elérő egylet adja, amelyből egyre többen játszanak a magyarnál jóval erősebb bajnokságokban vagy igazolnak Nyugatra…

Lehetetlen beépítés

És most újra a „nagyok”. A szövetségi kapitány a vb-selejtezősorozatban elért 16 pontot előrelépésnek tartja, s ha azt vesszük, hogy csaknem másfél évtized után először győzött le a válogatott világelithez tartozó gárdát (Buzsáky Ákos góljával 1–0-s győzelem Dániában), valamint a papíron esélytelenebbeket (Albánia, Málta) oda-vissza, kapott gól nélkül vertük, egyet kell, hogy értsünk vele. A tréner egyébként a 2010-es évet eredetileg arra szánta volna, hogy a legjobb fiatalokat (Koman, Gulácsi, Varga) beépítse a nagyválogatottba, ez a terve – a szerencsétlen UEFA- és FIFA-játéknaptárnak hála – kútba esik, ugyanis az orosz meccsel egy időben, valamint a szeptemberi Eb-selejtezők idején is kvalifikációs meccset játszik az Egervári-legénység, s vélhetően ezúttal az U21-et helyezi előtérbe a honi labdarúgó-szövetség. (Nos, úgy tűnik, aligha lehet a felnőttválogatottról „a remény generációjának” figyelmen kívül hagyásával írni...)

Koeman már győzött, és kémje is van

A szűkös reformlehetőségektől függetlenül azért a májusi, Németország elleni és az egy héttel azt követő, Hollandiával esedékes találkozón próbálkozhat Koeman, de nem mondható borúlátónak az oroszok elleni barátságos mérkőzés előtt sem. Amiből a mester önbizalma táplálkozik, az egyrészt honfitársa, a szbornaja kispadjáról éppen szerda este búcsúzó hadvezér, Guus Hiddink alapos ismerete – éveken át dolgozott a sztáredző mellett „másodhegedűsként”. Másrészt mint arról a Telkiben hétfő este tartott sajtóankéton is szót ejtett, a Feyenoord edzőjeként egy alkalommal 1–0-val küldte haza a Hiddink dirigálta PSV-t. A kapitánynak ráadásul ott van legkiválóbb „oroszországi kémje”: Huszti Szabolcs.

A Bundesligából a futballtörténelem utolsó UEFA-kupáját megnyerő orosz Zenit Szentpétervárhoz igazoló ballábas középpályás klubtársai közül négyen is tagjai a Győrben fellépő alakulatnak (Anjukov, Bisztrov, Gyenyiszov és Zirjanov), de mivel a 19 futballista közül csak négyen légiósok, Huszti bőven szolgálhat titkokkal, testközeli tapasztalatokkal főnökének. Koemannak biztosan szüksége lesz a tanácsokra…

Orosz futball – fényévekre a magyartól

Az orosz futball a Szovjetunió széthullása utáni mélyrepülést követően ma már fényévekre elhúzott a magyartól, legutóbbi két találkozásunk alkalmával – 1993-ban – idegenben 3–0-ra, itthon 3–1-re kaptunk ki (lásd keretes írásunkat). A jelennel kapcsolatban csak néhány villanás Keletről, kezdjük!

A 2008-as Eb-n elkapták a címvédő Görögország grabancát, majd örök mumusunkat, Svédországot leckéztették meg, és Hollandia „testén” keresztül jutottak éremhez a tornán (érdekesség, hogy éppen a svédek és a hollandok jönnek majd szembe az Eb-selejtezőkön is Koeman csapatával). Oroszország 14 év alatt a FIFA-rangsor 40. helyéről a 13.-ra küzdötte fel magát (a mieink az 52. helyen állnak, Burkina Faso mögött eggyel…). A kontinensnyi állam klubcsapatai közül a Rubin Kazany ősszel idegenben verte a Barcelonát, otthon döntetlenre végeztek a felek – a CSSZKA Moszkva még mindig versenyben van a 2009–2010-es BL-kiírásban (a Debrecen sajnos csak pofozógépnek volt jó, bár a BL-be jutással is óriásit lépett előre). Andrej Arsavin, aki akkor távozott a Zenitből, amikor Huszti odament, az angol bajnokaspiráns Arsenal csatársztárja. A glória azért nem verőfényes: a szbornaja nem jutott ki a 2006-os és a 2010-es vb-re sem.

Juhász játszhat, Dzsudzsák nem

Győzelmi esélyeink aligha lehetnek szerda este (a találkozó 19.30-kor kezdődik, eseményeit kövesse percről percre a Magyar Nemzet Online oldalán!). Szegény embert még az ág is húzza: Európa futballközvéleménye gyakorlatilag három honfitársunkat tartja nyilván, Juhász Rolandot, Dzsudzsák Balázst, illetve Gera Zoltánt. Közülük mindössze az Anderlecht középhátvédjére számíthat Koeman, Dzsudzsák a Waalwijk elleni, 5–1-re megnyert PSV-s bajnokiján sérült meg (ahol előbb gólt lőtt, majd gólpasszt adott), a Fulham jelenleg szárnyaló középpályása pedig saját döntéséből hagyta faképnél a válogatottat a vb-sorozat záróeseménye, a Dániában meglepetésre megnyert meccs előtt.

Kétévente ilyenkor együtt kell vele élnünk, hogy a legközelebbi, téttel bíró mérkőzésre szeptember elejéig várnunk kell. Akkor kezdődnek ugyanis a 2012-es lengyel–ukrán közös rendezésű foci-Eb selejtezői – vetélytársunk Hollandia, Svédország, Finnország, Moldova és San Marino, amely országok közül az utolsó kettőn kötelező felülkerekedni. Előrelépést Finnország megelőzése jelentene, reményt a kijutásra pedig Svédország megleckéztetése adhatna. Nehéz (bő másfél) év előtt állunk.

Magyarország–Oroszország barátságos labdarúgó-mérkőzés, Győr, ETO Park, szerda 19.30
Magyarország: Fülöp Márton (Sunderland), Király Gábor (1860 München) – kapusok; Szélesi Zoltán (DVSC), Bodnár László (DVSC), Gyepes Gábor (Cardiff City), Juhász Roland (Anderlecht), Vanczák Vilmos (FC Sion), Bodor Boldizsár (Roda JC), Horváth Gábor (Videoton FC) – védők; Hajnal Tamás (Borussia Dortmund), Huszti Szabolcs (Zenit), Dárdai Pál (Hertha BSC), Tőzsér Dániel (Genk), Buzsáky Ákos (QPR), Koltai Tamás (Győri ETO) – középpályások; Rudolf Gergely (DVSC), Torghelle Sándor (Augsburg), Szalai Ádám (Mainz). Szövetségi kapitány: Erwin Koeman
Oroszország: Igor Akinfejev (CSSZKA), Vlagyimir Gabulov (Dinamo Moszkva) – kapusok; Alekszandr Anjukov (Zenit), Alekszej Berezuckij (CSSZKA), Vaszilij Berezuckij (CSSZKA), Szergej Ignasevics (CSSZKA), Gyenyisz Kologyin (Dinamo Moszkva), Renat Janbajev (Lokomotiv Moszkva) – védők; Gyinyijar Biljaletgyinov (Everton), Vlagyimir Bisztrov (Zenit), Igor Gyenyiszov (Zenit), Konsztantyin Zirjanov (Zenit), Szergej Szemak (Rubin Kazany), Igor Szemsov (Dinamo Moszkva), Dmitrij Torbinszkij (Lokomotiv Moszkva) – középpályások; Andrej Arsavin (Arsenal), Alekszandr Buharov (Rubin Kazany), Roman Pavljucsenko (Tottenham Hotspur), Pavel Pogrebnjak (VfB Stuttgart). Szövetségi kapitány: Guus Hiddink

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.