Papot cserél a szocialista politikus

A spanyol El Mundo érdekes híre, hogy miért cserél papot a madridi alsóház szocialista, de hívő elnöke. A portugál lapok egyik fő témája: éjfél óta a közalkalmazottak általános sztrájkja bénítja meg Portugáliát.

2010. 03. 04. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmundo.es – Spanyolország

José Bono, a madridi alsóház elnöke úgy oldja meg a vallása és szocialista pártja közötti konfliktust, hogy papot cserél – írta a jobboldali-liberális El Mundo. A volt védelmi miniszter szerint „Isten nem akar botrányokat”, ezért folyamodik a kényszermegoldáshoz. Bonót és a művi vetélés további könnyítését karácsony után megszavazó összes hívő képviselőt ugyanis még tavaly megfenyegette a spanyol katolikus egyház: megtagadhatják tőlük a szentáldozást. Az alsóház elnöke viszont közölte, nem hagy fel az áldozással, hiszen „ez meggyőződésének szerves része”. Bono a spanyol püspöki konferencia főtitkárához, José Antonio Martínez Caminóhoz intézte szavait, mert eddig az ő miséire járt, de hangoztatta, ha nem lenne hajlandó megáldoztatni, akkor megteszi majd más.

Diario.iol.pt, Cmjornal.xl.pt, Publico.clix.pt, Dn.sapo.pt, Jn.pt, Diariodigital.pt stb. – Portugália

Miközben a portugál köztársaság két legfőbb vezetője külföldön tartózkodik – Aníbal António Cavaco Silva elnököt a szomszédos Spanyolországba és Andorrába, a szocialista kormányfőt, José Sócratest pedig Mozambikba hívták meg –, a közalkalmazottak országos sztrájkot hirdettek csütörtökre. A tiltakozásra a bérek befagyasztásának kormányfői rendelete miatt került sor. Többek között a tanárok, társadalombiztosítási, egészségügyi dolgozók, adóhivatali alkalmazottak, illetve a szemétszállítók szakszervezetei alakították meg a közalkalmazottak közös frontját, és adataik szerint átlagosan 80 százalékos a felhívás támogatottsága. A kormány ellenben ennél jóval alacsonyabb számot közölt: az egyes tárcák 12-33 százalékos arányokat ismernek el, de tény, hogy a sztrájkolók szolgáltató intézményei nem vagy csak akadozva működnek.

A Portugal Diário tudomása szerint a rendkívül elégedett szakszervezetek több mint 300 ezer közalkalmazott sztrájkolóról tudnak az egész országban. Jellemző az eltérő arányokra, hogy az igazságügyi minisztérium csak 16 százalékos csatlakozásról tud, a szakszervezetek viszont 70 százalékosra becsülik ezt az arányt.

Lisszabonban incidensekre került sor a rendőrség és a sztrájkőrök között: a szocialista kormány kezelésében működő Diário de Notícias közlése szerint a rendőrök nem engedték be az egyik fővárosi kórházba a sztrájkőröket és a sajtó munkatársait. A SIC, a legnagyobb kereskedelmi tévé képeket közölt a rendőrök és a sztrájkolók heves szóváltásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.