Elmundo.es – Spanyolország
José Bono, a madridi alsóház elnöke úgy oldja meg a vallása és szocialista pártja közötti konfliktust, hogy papot cserél – írta a jobboldali-liberális El Mundo. A volt védelmi miniszter szerint „Isten nem akar botrányokat”, ezért folyamodik a kényszermegoldáshoz. Bonót és a művi vetélés további könnyítését karácsony után megszavazó összes hívő képviselőt ugyanis még tavaly megfenyegette a spanyol katolikus egyház: megtagadhatják tőlük a szentáldozást. Az alsóház elnöke viszont közölte, nem hagy fel az áldozással, hiszen „ez meggyőződésének szerves része”. Bono a spanyol püspöki konferencia főtitkárához, José Antonio Martínez Caminóhoz intézte szavait, mert eddig az ő miséire járt, de hangoztatta, ha nem lenne hajlandó megáldoztatni, akkor megteszi majd más.
Diario.iol.pt, Cmjornal.xl.pt, Publico.clix.pt, Dn.sapo.pt, Jn.pt, Diariodigital.pt stb. – Portugália
Miközben a portugál köztársaság két legfőbb vezetője külföldön tartózkodik – Aníbal António Cavaco Silva elnököt a szomszédos Spanyolországba és Andorrába, a szocialista kormányfőt, José Sócratest pedig Mozambikba hívták meg –, a közalkalmazottak országos sztrájkot hirdettek csütörtökre. A tiltakozásra a bérek befagyasztásának kormányfői rendelete miatt került sor. Többek között a tanárok, társadalombiztosítási, egészségügyi dolgozók, adóhivatali alkalmazottak, illetve a szemétszállítók szakszervezetei alakították meg a közalkalmazottak közös frontját, és adataik szerint átlagosan 80 százalékos a felhívás támogatottsága. A kormány ellenben ennél jóval alacsonyabb számot közölt: az egyes tárcák 12-33 százalékos arányokat ismernek el, de tény, hogy a sztrájkolók szolgáltató intézményei nem vagy csak akadozva működnek.
A Portugal Diário tudomása szerint a rendkívül elégedett szakszervezetek több mint 300 ezer közalkalmazott sztrájkolóról tudnak az egész országban. Jellemző az eltérő arányokra, hogy az igazságügyi minisztérium csak 16 százalékos csatlakozásról tud, a szakszervezetek viszont 70 százalékosra becsülik ezt az arányt.
Lisszabonban incidensekre került sor a rendőrség és a sztrájkőrök között: a szocialista kormány kezelésében működő Diário de Notícias közlése szerint a rendőrök nem engedték be az egyik fővárosi kórházba a sztrájkőröket és a sajtó munkatársait. A SIC, a legnagyobb kereskedelmi tévé képeket közölt a rendőrök és a sztrájkolók heves szóváltásáról.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le