Tudósok előre megjósolták a chilei katasztrófát? + Képek

A chilei főváros lakossága is átvirrasztotta az éjjelt, mert este tizenegykor ismét rengett a föld a legkeskenyebb és leghosszabb dél-amerikai országban, sőt újabb szökőár söpört végig a chilei partszakasz egy részén. Az egy hét múlva leköszönő kormány és a hadsereg között erősödik a feszültség: többek között azzal vádolják a hadsereget, hogy késlekedik a segélyszállítmányokkal. • Erős utórengések Chilében, mozgott a föld Tajvanon is + Képek

2010. 03. 04. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Pyle, az Oxfordi Egyetemen dolgozó egyik egyesült államokbeli vulkanológus szerint az erős földmozgások miatt idén vulkánkitörések is várhatók. A szintén a földrész nagy vulkáni törésvonala körzetében fekvő Peru fővárosának főpolgármestere elismerte, hogy országa nincs felkészülve hasonló katasztrófára.

Pánikrohamok és szándékosan terjesztett álhírek

Augusto Pinochet és Salvador Allende szülővárosában, Valparaísóban este tizenegykor mérték a 6,1-es erősségű földmozgást, ezért az ismétlődő utórengések miatt az egész ország a legrosszabbra is felkészülve ébren töltötte az éjszakát. A fosztogatások és gyújtogatások miatt a kormánynak már korábban is figyelmeztetnie kellett az álhíreket terjesztőket, amelyhez főleg a Twittert használják az ismeretlen zavarkeltők.


A La Tercera számolt be az egyik tegnapi esetről: Constitución városában az emberek egy újabb szökőár hamis hírére pánikba esve menekültek a város magasan fekvő pontjaira. A VIII. tartomány székhelyén, a közeli Concepción városában ugyanis 14 óra 44 perckor mértek újabb, 5,9-es rengéseket, és a helyi tűzoltók kezdték értesíteni a szombati nagy szökőárt egyszer már átélő lakosokat, hogy ismét menekülniük kell az alacsonyabban fekvő területekről. A fővárosi katasztrófaközpont (ONEMI) viszont 15,27 perckor lefújta a téves riasztást.



Carmen Fernández, az ONEMI igazgatója a leköszönő belügyminiszterrel, Edmundo Pérez Yomával ellentétben nem a tűzoltókat teszi felelőssé, és nem tudja, ki adta ki a téves riasztást. Michelle Bachelet, a szocialista elnök asszony ismételten és mélységesen elítélte az éppen a leginkább érintett térségekben terjedő vandalizmust is, és kérte a lakosságot, hogy aki tud, járuljon hozzá a 15 milliárd pezó összegyűjtéséhez, amelyből mintegy 30 ezer szükséglakást építenek.

Feszültség a távozó és az új elnök között

Bachelet a Radio Cooperativának adott interjúban visszautasította az ellenzéki vádakat, hogy a hadsereg késik a segélyszállítmányokkal, és hangsúlyozta, ebben a helyzetben nincs helye a kritikáknak, első a lakosság megsegítése. A késlekedés oka nagy valószínűséggel az lehet, hogy szárazföldön az utak és a hidak megrongálódása miatt nehezebb eljutni az elpusztított vagy károsodott településekre. Bachelet megköszönte a flotta parancsnokának, Edmundo Gonzáleznek, hogy elismerte felelősségét, amiért szombaton nem egyértelműen figyelmeztette a lakosságot a szökőárról. A maga részéről cáfolta, hogy kormánya szombat óta késlekedett volna bármilyen fontos döntés meghozatalában.

A La Tercera is megírta, hogy már 17 ezer főre emelték a hadsereg létszámát a földrengés és szökőár sújtotta két tartományban (Maule és Bío Bío), amely elfoglalta a tartományi székhelyek és épen maradt fontos csomópontok stratégiai pontjait. A jelenlegi állapotok alapján a kormány úgy tervezi, hogy még egy-két hétig kell érvényben tartani a kijárási tilalmat. Szerda éjjel már csak összesen 35 személyt kellett őrizetbe venni. Mint emlékezetes, szombaton részben összeomlott a Bío Bío tartományban található Chillán város börtöne, és 269 mozgásképes elítélt azonnal élt a menekülés lehetőségével. A városban egyébként helyi idő szerint szerda este nyolctól szintén bevezették a kijárási tilalmat, és a polgármester nagyon megköszönte a gyors intézkedést.




(Reuters)

Négy tudós előre megjósolta a katasztrófát

David Pyle a latin-amerikai térségben az elmúlt 170 év alatt bekövetkezett nagy földrengésekről és vulkánkitörésekről írt tanulmányában kitért a földrengések kísérőjelenségeire. Megállapította, hogy az 1960-as nagy – 9,5-ös erősségű – földrengés után 48 órával kitört a Puyehue vulkán, sőt 1906-ban is hasonló eset történt. Még Charles Darwinnak is feltűnt, aki 1835 februárjában akkor éppen Chilében tartózkodott, hogy a Concepciónban történt erős földrengés után több vulkán is kitört. Pyle ezért úgy véli, hogy rövid időre kitörhet néhány vulkán, és hatásuk nem lesz nagy. Négy chilei tudós viszont nemrég közölt tanulmányában pontosan megjósolta a szombati földrengést, ráadásul abban a két tartományban, ahol valóban be is következett, sőt még az erejét is pontosan megbecsülték.

(tercera.cl, lanacion.cl – Chile)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.