A valóság jobb, mint a krimi

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol a hatalmas pénzügyi károkat okozó nürburgringi élménypark ügyében készült számvevőszéki jelentésről. A Der Tagesspiegel tudósít az európai emberi jogi bíróság döntéséről, miszerint nem alapjog a homoszexuális házasság.

2010. 06. 25. 6:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Thomas Holl „Izgalmas, mint egy bűnügyi regény, csak drágább” című cikkében ismerteti a hatalmas kiadásokat okozó téves befektetés történetét. Még az ügy végleges vizsgálóbizottsági és az igazságszolgáltatás általi tisztázása előtt a Nürburgringgel kapcsolatos pénzügyi botrányból krimit írtak. Furcsa módon ennek Kurt Becks (SPD) miniszterelnök is örül, aki a CDU és az FDP szerint politikai értelemben fő felelőse a botránynak. A Rajna-vidék–pfalzi miniszterelnök néhány napja a kancellárián bemutatta Jacques Berndorf legfrissebb művét, mely A Nürburg-papírok címet viselte. A könyvismertetőn Beck, aki már ismerte a számvevőszék jelentésének előzetes kivonatát, kijelentette, hogy abban semmi érdekes és semmi új nem áll. A botrányt, amibe 2009 júliusában Ingolf Deubel (SPD) pénzügyminiszter is belebukott, „lényegében már feldolgozták”.

Ez a megállapítás az év félretájékoztatása. Hiszen a több mint 100 oldalas jelentésben, mely számos dokumentumra alapul, megsemmisítő ítéletet mondanak a tartományi kormányról és az általa ellenőrzött Nürburgring GmbH-ról. Már a miniszterelnök által erőltetett élménypark tervezési időszakában kiderült, sem a befektetők, sem a bankok nem kívánnak pénzt áldozni az elképzelésre. Walter Kafitz, a projektcég ügyvezetője azonban megkezdte a 330 millió eurós építkezést, annak ellenére, hogy tudta: a tartomány részvétele nélkül a beruházás finanszírozása nem volt biztosítva.

Lesújtó ítélet áll a jelentésben Kafitz, Deubel és a felügyelőbizottság tagjainak ítélőképességéről, ahogyan kiválasztották a magánbefektetőt. A felügyelőbizottság 2006 júliusában engedélyezte a kapcsolatok elmélyítését egy Luxemburgban és egy Svájcban bejegyzett céggel. „Legfeljebb 33 000 eurója, vagy 100 000 svájci frankja volt a cégeknek, alig volt személyzetük, s részben még az üzleti helyiségek is hiányoztak.”

A két cég vezetőjének hátteréről a tartományi bűnügyi hivatal is vizsgálódott, egyikük például egy cirkusznál dolgozott. Megdöbbenve állapítják meg, hogy az ilyen hiányos információk ellenére az ügyvezető és a felügyelőbizottság kizárólagos jogokkal látta el őket. A magánfinanszírozásra vonatkozó zavaros és eredménytelen ötleteikért mindezek ellenére busás költségtérítést kasszíroztak, összesen 1,21 millió euró értékben. „Ezek a kifizetések, a költségek igazolása és a megfelelő eredmény ellenőrzés nélkül történtek, s nem álltak arányban a nyújtott teljesítménnyel.”

Az Urs Barandun svájci pénzügyi közvetítővel történt együttműködést szintén igen negatívan ítélték meg a számvevők. Az állítólagos amerikai milliárdos több mint százmillió dolláros hiteléért azt követelte Barandun a tartománytól, hogy likviditását bizonyítandó 80 millió, majd 95 millió eurót utaljanak át svájci és liechtensteini számlákra. Szakmailag értelmezhető ok egyik készpénzletétre sem létezett. Igaz, a költségvetési pénzek 170 000 euró bankköltség levonása után visszatértek Mainzba. Ezután az állítólagos milliárdos Pierre Sloan Dupont csekkjéről kiderült, hogy hamis, továbbá hogy – Deubel és Beck állításaival ellentétben – komoly kockázat állt fenn, hogy egy harmadik beavatkozó igényt jelent be a pénzre, vagy azt blokkolni próbálja.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A német főváros napilapja Emberi jogi bíróság: nem jog a homoszexuális házasság című cikkében ismerteti a strassburgi bíróság iránymutató ítéletét.

Egy bécsi homoszexuális párnak Ausztria ellen indított keresetét elvetette. A bécsi városvezetés 2002-ben a 48 és 50 éves férfiak házassági kérvényét visszautasította, azzal az érvvel, hogy házasság csak nő és férfi között lehetséges.

„Az európai emberi jogi konvenció egyetlen államot sem kötelez arra, hogy a házasság jogát kiterjesszék a homoszexuális párokra” – áll az ítélet indoklásában. A két férfi Strassburgban a házasságkötés jogának korlátozásával, valamint a diszkriminációs tilalom megsértésével és a magán- és családi élet jogának lábbal tiprásával érvelt.

Európa országai az azonos nemű párok jogi elismerése felé mozdulnak el, még ha ez nem is jelent többséget. Nem lehet Ausztria szemére vetni, hogy ezeket a jogszabályokat csak 2010-ben vezették be – áll a bíróság indoklásában.

Ausztriában éppen úgy, mint Németországban és számos más országban, 2001 óta is homoszexuális párok is bejegyeztethetik élettársi kapcsolatukat. Ezek a kapcsolatok számos területen hasonlítanak a házassághoz, ugyanakkor léteznek jelentős eltérések is. Így például azonos nemű párok nem fogadhatnak örökbe gyermeket.

Első országként Dánia vezette be 1989-ben a regisztrált élettársi kapcsolatot az azonos nemű pároknak. Ezt a példájukat 1993 és 2002 között Norvégia, Svédország, Izland és Finnország követte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.