Bármennyire is fáj, nem változtatnak

A spanyol és a portugál sajtó az uniós csatlakozási szerződés aláírásának 25. évfordulójára emlékezett, de nagyon sok üröm vegyült az örömbe. A portugál Diário de Notícias elkönyvelte a tényt: az orvosok beletörődtek a bérbefagyasztásba, de csak idénre. A spanyol lapok előkelő helyen tárgyalták az új brit kormány második emberének madridi látogatását, és főleg Gibraltárral kapcsolatos véleményét.

2010. 06. 12. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tsf.pt, Jornaldenegocios.pt, Dn.sapo.pt, Publico.clix.pt, Sic.pt, Rtp.pt – Portugália, Elpais.es, Elmundo.es, Lavanguardia.es – Spanyolország

Az Ibériai-félsziget sajtója nevezetes évfordulóra emlékezett: 25 éve ezen a napon, és éppen Lisszabonban, a Jeromos rendiek kolostorában írták alá az akkor még Európai Gazdasági Közösségnek (EGK) nevezett mai unióhoz való csatlakozási szerződést. A két ország szocialista kormánya ugyanitt emlékezett meg az eseményről.

A portugál aláírók ma már csalódottan nyilatkoztak az eltelt 25 év után országuk helyzetéről. A most 85 éves Mário Soares, a portugál szocialista párt (PS) alapítója és korelnöke, aki 1985-ben kormányfőként (1983-1985) képviselte hazáját, egyértelműen kijelentette, hogy csalódott Európában. A kétszeres államfő Soares aggódik az Európai Unió jelenlegi, és eddig példátlan válsága miatt, amit az a tény is súlyosbít, hogy most hiányoznak belőle a valódi vezetők.

António dos Santos Ramalho Eanes tábornok, a szintén kétszeres jobboldali államfő (1976-1986) Soareshez hasonló szellemben nyilatkozott. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság másodszor is megválasztott portugál elnöke azonnal úgy reagált honfitársa középszerű vezetőket bíráló megjegyzésére, hogy nem szabad általánosítani. Felipe González, az akkori spanyol szocialista kormányfő (1982-1996) hangsúlyozta, hogy ha az Európai Unió nem változtat, és nem dolgoz ki hosszú távú stratégiát, akkor jelentéktelen marad. Ennek bizonyítékaként azt a tényt emelte ki, hogy az Egyesült Államok demokrata elnöke, Barack Obama már 12 nagy jelentőségű külpolitikai beszédet mondott, de mindegyikből kihagyta az Európai Uniót.

Dn.sapo.pt – Portugália


A Diário de Notícias vezető híre: a portugál orvosok és a szakszervezeteik a hónapokig tartó tiltakozások után kényszerűségből belementek fizetésük befagyasztásába a válság miatt, de csak az idei évre. Fél éven keresztül folyt a huzavona a szocialista tárca és az orvosok között a tárgyalási alap, az új bértábla hiánya miatt, tájékoztatta Paulo Simoes, a Független orvosok szakszervezetének (SIM) vezetője a DN munkatársát. A kormány megígérte cserébe, hogy ezentúl többek között háromévenként új bértábláról állapodnak meg az ágazat képviselőivel.

Abc.es, Elmundo.es, Elpais.es – Spanyolország


A spanyol lapok természetesen nem hagyták szó nélkül Nicholas Clegg, a konzervatív brit kormányfő liberális párti helyettesének madridi látogatását és kijelentéseit. A politikus, akinek felesége spanyol, a Forum Europa konferencián vett részt, és kifejtette kormánya álláspontját a spanyol-brit viszony legfájóbb pontjáról, vagyis Gibraltár státuszának esetleges megváltozásáról. A 43 éves, arisztokrata felmenőkkel is rendelkező Clegg leszögezte, tartják magukat az előző, munkáspárti politikához, és hallani sem akarnak az utolsó európai brit koronagyarmattal kapcsolatos spanyol kérésekről. Ez annyit jelent, hogy a gibraltáriak nélkül szó sem lehet bármilyen változásról a gyarmat hovatartozása ügyében, bármennyire is fáj ez a spanyoloknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.