Elmundo.es – Spanyolország, Eluniversal.com.mx – Mexikó
A spanyol El Mundo mexikói rovatában is megjelent a hír, hogy egy meg nem nevezett és nagyon befolyásos csoport rabolta el Diego Fernández de Cevallost, az 1994-es elnökválasztások egyik elnökjelöltjét. A hírt még szerdán közölte az El Universal, bár a 69 éves befolyásos politikus családja tapintatot kért a hazai sajtótól a május 14-én eltűnt politikus mielőbbi kiszabadítása érdekében. Fauzi Hamdad, a családhoz közeli ügyvéd egy tévécsatornának mondta el, hogy az egyelőre meg nem nevezett és óriási összegekkel rendelkező csoport hajtotta végre az akciót azon a péntek éjjelen.
A család egyébként már megkezdte a rendkívül kényes tárgyalásokat a csoporttal, miután kérésükre a sajtó is levette az ügyet a napirendről. Hamdad megkockáztatta azon véleményét, hogy ha egy ilyen csoport rabolja el Jefe Diegót, akkor alapvetően nem anyagi kérdésről folytatnak tárgyalásokat, ahogy a helyi sajtó kezdetben tudni vélte.
Ionline.pt, Diario.iol.pt – Portugália
A portugál Jornal I napilap internetes változata kiemelt helyen tárgyalta a portugál mentőszolgálat válságos állapotait: a pénz- és a szakemberhiány, valamint a szabadságolások miatt júniusban összeomolhat a mentőellátás. Az ápolók folyamatosan menekülnek az ágazatból, ezért akad olyan mentőállomás is, ahol például ketten látják el hat társuk munkáját. A mentők – és a rájuk szorulók – következő nagy próbatétele: ebben a hónapban húszezer munkaórát kellene szétosztani a még nem pihenők között. A sztrájkra készülő mentők is súlyosbíthatják a kockázatos helyzetet, részben a szerdán a parlamentben elfogadott újabb megszorító intézkedések miatt.
A Portugal Diário hírportál megtoldotta ezt a rossz csütörtöki hírt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minap közzétett előrejelzésével: 2030-ban kétszer annyi rákbetegre számítanak a jelenlegi folyamatok és adatok alapján. Számokra lefordítva ez annyit jelent, hogy amíg jelenleg évente 12,7 millió új beteget vesznek nyilvántartásba, és 7,6 millióan halnak meg a rák valamelyik fajtájában, 2030-ra 21,4, illetve 13,2 millió lesz ez az arány. Christopher Wild, a WHO-hoz tartozó nemzetközi rákkutató ügynökség vezetőjének reményei szerint a jelenlegi adatok arra szolgálnak, hogy az érdekelt országok és térségek fel tudják mérni, milyen intézkedéseket kell meghozniuk, hogy megelőzzék a rákbetegségek terjedését.
Az ügynökség levonta a következtetést: a rákbetegek közel felét elsősorban a fejlett országokban veszik nyilvántartásba, főleg Európában, utána következik Dél-Amerika és Ázsia.