Ez lesz, amíg nincs videobíró; Argentína jutott a nyolc közé + Képriport

„Százméteres” lesről született Argentína vezető gólja Mexikó ellen a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság negyedik nyolcaddöntőjén. S bár megadott lesgól előfordul még a legmagasabb szinten is, Maradona végül magabiztosan továbbjutó csapata már nem az első szabálytalan találatot érte el. Ami viszont még ennél is botrányosabb, hogy a vasárnapi két mérkőzés végkimenetelét döntő módon befolyásolta egy-egy helytelen ítélet,nemcsodahát,hogy a világsajtó a teniszből ismert „sólyomszemet”, vagyis a videobírót követeli.

2010. 06. 27. 20:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számtalan Argentína–Mexikó-mérkőzést látott már a futballtörténelem, de most mindet el kellett felejteni és tiszta lappal indulni. Argentínának például a legutóbbi sima, 4-1-es győzelmet (hogy nehogy fejébe szálljon a dicsőség), Mexikónak meg azt az általános kudarccunamit, ami az „albiceleste” ellen kíséri (az eddigi 25 találkozóból összesen négy alkalommal győztek a közép-amerikaiak). A latin foci szerelmesei persze dörzsölhették a tenyerüket, a Barcelona mindkét ásza, Lionel Messi és Rafa Márquez ott volt a johannesburgi Soccer City gyepére kifutó 22 játékos között.

A rend kedvéért: a világranglistán 7. Argentína százszázalékos teljesítménnyel végzett csoportja élén – Dél-Korea, Görögország és Nigéria előtt –, a 17. Mexikó viszont alaposan megszenvedett a második helyért, de Uruguay mögött, a franciákat és a házigazdákat megelőzve foglalt helyet a nyolcaddöntősök „páholyában”.

Iszonyatos futó- és passzversennyel kezdtek a felek, a vérbő latin ritmusokhoz pedig igyekezett a vehemensen dirigáló olasz bíró is alkalmazkodni. Bár az a legjobb egy meccs tudósításakor, hogyha csak a jegyzőkönyvből ismerjük meg a nevét, itt most kötelező leírni: Roberto Rosettiről, a döntő vezetésére az egyik legnagyobb esélyes sípmesterről van szó. Tehát Rosetti sporttárs már az ötödik perc környékén észrevette, hogy a heves szurkolók bedobtak kettő darab pénztárgépi szalagot, ezeket pedig szertartásosan és egyenként el kellett távolítani a játéktérről. Salcidót, a mexikóiak PSV-s játékosát azonban ezzel sem akasztotta meg, némi argentin mezőnyfölény közepette iszonyatos erővel zúdította a Jabulanit Iker Romero kapujának keresztlécére. Guardado aztán megmutatta, hogy nem csak csapattársa tud lőni. Aztán egyik finom szlalomjából Messi is eljutott Pérez kapuja előteréig, de emelését a hálóőr könnyedén paskolta a földre. Ezt követően a mexikóiak nem több mint négy (!) másodperc alatt felpasszolták a labdát az argentin kapuig. A lendületről árulkodott, hogy valamennyi szabadrúgást még mozgó labdából kísérelték meg a futballisták elvégezni – ez is ok volt Rosetti szereplésére...

Hanem aztán jött a 26. perc: egy kimaradó argentin helyzet után Messi elé került a labda, aki visszaemelte a szétzilálódott mexikóiak fölött a játékszert, de mivel Tévez belefejelt, óriási lesgól született, amit Rosetti – Stefano Ayroldi asszisztens tétlensége miatt – megadott. És ekkor kezdődött a botrány. A kivetítőn megmutatták a lassítást, ahol Rosetti látta, hogy mekkorát tévedtek kollégájával, ekkor odaszaladt Ayroldihoz, s mint a galambok a kenyérmorzsára, az egész mezőny hirtelen ott termett. A gól megadását azonban a FIFA szabályai szerint a felvétel miatt nem vonhatta vissza, így a kezdőkör felé mutatott. A történelmi hűség kedvéért meg kell jegyezni: Argentína már nem az első érvényesített lesgólját szerzi a vébén, amiről persze legkevésbé Maradona fiai tehetnek. S mivel a mai napon a német–angolon is egy gólszituációban döntött rosszul a bírói trió, így a teljes világsajtó már a meccs közben tele volt a teniszből ismert „sólyomszem”, vagyis a videobíró követelésével. Vissza a meccshez: az első gól után alig pár perccel történt, hogy egy Osorióhoz hátrapasszolt labdát a mexikói védő egyszerűen odapasszolt Higuaín elé, aki egy laza mozdulattal elhúzott Pérez mellett és az üres kapuba lőtt (2-0). A csatár már négygólos a vébén! Dzsudzsák Balázs hollandiai csapattársa, Salcido még azért próbálkozott egyszer a túloldalon. Az első félidő záróakkordjaként Rosetti – bár legalább 4-5 percet állt a játék – mindössze 2 perc hosszabbítást jelzett, majd levonuláskor egy kis perpatvar alakult ki az egyik kispadnál... és ez már nem a latin virtus volt.

Fordulás után – természetesen – Argentína maradt lendületben, Mexikó még húsz percig nem talált magára. Ebben az idősávban Tévez ráadásul még be is talált egyszer – két védővel babrált, majd megunta, és ő is kilőtte a felső sarkot. Javier Hernández szépítő találata már nagyon későn érkezett, a 71. percben Demichelisről fordult le és lőtt ő is szépségdíjas gólt a rövid felsőbe. A 92. percben aztán az is kiderült, Messiből a világ minden kapusa külön készülhetett, hisz bár a teljes mezőnyt a lefújás előtt még egyszer kikerülte, lövését a hosszú sarokból kipiszkálta Pérez, pedig a Maradona-utód már nagyon megérdemelne egy vonást a rúgott gólok rubrikában.

Egy szó, mint száz, Argentína a legjobb nyolc között Németországgal játszik majd, amiről kijelenthetjük: előre hozott döntőnek is beillik. Azt csicsergik a madarak, nem Rosetti lesz a bíró...

ARGENTÍNA–MEXIKÓ 3-1 (2-0)
2010. június 27. 20.30 (magyar idő szerint), Johannesburg, Soccer City Stadion, 84 500 néző.
Vezette: Rosetti – Calcagno, Ayroldi (mindhárman olaszok)
Gól: Tévez (26., 52. perc), Higuaín (33.), J. Hernández (71.)
Sárga lap: Márquez (28.)

ARGENTÍNA:
Romero – Otamendi, Demichelis, Burdisso, Heinze – Maxi Rodríguez (Pastore, 87.), Mascherano, Di María (Gutiérrez, 79.) – Messi – Higuaín, Tévez (Verón, 69.). Szövetségi kapitány: Diego Maradona.
MEXIKÓ: O. Pérez – Osorio, F. Rodríguez, Márquez, Salcido – Juárez, Guardado (G. Franco, 62.), Torrado – G. dos Santos, Bautista (Barrera, 46.), J. Hernández. Szövetségi kapitány: Javier Aguirre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.