Világbajnokok csaptak össze Fokvárosban a 2010-es focivébé nyitónapjának második meccsén (az elsőn – délután – Dél-Afrika 1-1-et játszott Johannesburgban Mexikóval). Bár Uruguay már kétszer is a világ csúcsára ért – 1930-ban és húsz évvel később –, a kontinens déli csücskében rendezett A-csoportos mérkőzés esélyese 1998 világbajnoka, Franciaország volt.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a két nemzeti csapat közti különbség a FIFA világranglistáján, az „uruk” tizenhatodikok, a gallok bő évtizede mindig a legjobb tíz tagjai. A franciáknál ugyanakkor nem ártott szerénynek lenni, a felkészülés során ugyanis Spanyolország után Kínától is kikaptak, ami egy vb-címről álmodó csapatnál szégyen... (Gyorsan tegyük hozzá, Franciaország 2002-ben és 2006-ban vereséggel nyitott a vb-n.)
Egy szó, mint száz, a délutáni döntetlen tudatában máris felértékelődött az első esti 90 perc: aki győz, a csoport élére ugrik, aki veszít, mindenkivel szemben hátrányba kerül.
Tempós csúszkálás
A csoportrangadó óriási taktikai harcot is ígért Wáshington Tabárez mester és Raymond Domenech között, előbbi egy 4-4-2-re átállítható 3-5-2-es felállással küldte pályára fiait (a csatársorban a spanyol pontvadászat gólvágójával, Forlánnal, illetve az ajaxos Suárezzel), Domenech pedig szükség esetén 4-5-1-re átvariálható 4-3-3-mal (elöl Govouval, Ribéryvel és persze Anelkával, de Henry nélkül) jelentkezett.
Taktika ide vagy oda, a franciák léptek fel támadólag a meccs elején, a dél-amerikaiak csak csúszkáltak a pályán. Ribéry a 7. percben például máris gólpasszt érően tálalt középen Govou elé, aki hanyag mozdulattal tolta kapu mellé a labdát. Az uruguayiak magukra találása után azonnal lüktetővé vált a meccs, Forlán emitt, Gourcuff amott lőhetett volna szemfüles gólt. A térfélcserét megelőzően némileg lecsendesült a találkozó (no, nem a vuvuzelák), remélhettük, hogy a pontatlan passzok az öltözőben maradnak...
Végtelen szunnyadás
Ha a trénerek kérhettek is ilyesmit a futballistáiktól, csak elvétve teljesült óhajuk, az első félórai pörgésnek nyoma sem volt jó ideig – s mindez annak fényében, hogy még gól sem esett, nem kecsegtetett túl sok jóval. A helyet foglaló szurkolók még a hullámzásra is ráuntak.
A második játékrész első említésre méltó eseménye Henry becserélése volt, válaszul a világoskékek erre is csak egy cserével, Suárez leküldésével tudtak reagálni. A hajrára még maradt egy piros lap, amit a becserélt Lodeiro kapott Sagna lerúgásáért, de ezzel le is csordogált a meccs.
A csoportban kezdődhet minden elölről, mindkét meccs döntetlennel zárult... Várjuk a jobb folytatást.
FRANCIAORSZÁG-URUGUAY: 0-0 (0-0) 2010. június 11., 20.30 (magyar idő szerint), Fokváros, Green Point Stadion, 40 ezer néző
Vezette: Nisimura (japán) – Sagara (japán), Jeong (dél-koreai)
Gól: –
Sárga lap: Evra (12.), Ribéry (19.), Victorino (59.), Lodeiro (65., 81.), Toulalan (68.), Lugano (94.)
Piros lap: Lodeiro (81.)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Sagna, Gallas, Abidal, Evra – Govou (Gignac, 85.), Gourcuff (Malouda, 75.), Toulalan, Evra, Ribéry – Anelka (Henry, 72.). Szövetségi kapitány: Raymond Domenech.
URUGUAY: Muslera – Lugano, Godín, Victorino – M. Pereira, Pérez (Eguren, 88.), I. González (Lodeiro, 63.), Arévalo Ríos, A. Pereira – Forlán, Suárez (Abreu, 74.). Szövetségi kapitány: Óscar Wáshington Tabárez.