Makulátlan maradt Argentína + Képriport

Sokáig csak szenvedett a tartalékos Argentína a gyengécske és bátortalan Görögország ellen a dél-afrikai focivébé B-csoportjának elsőségéről döntő találkozón, az utolsó negyed órában aztán leomlottak a görög oszlopok, és Diego Maradona válogatottja a vb-n elsőként makulátlan teljesítménnyel bejutott a legjobb 16 közé, ahol Mexikóval találkozik. A csoportból még Dél-Korea ment tovább, az ázsiaiak Uruguayt fogták ki.

2010. 06. 22. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Argentína a B-csoport megnyerésének esélyeseként már az első két fordulóban elintézte a legfontosabb kérdést, nevesen, hogy továbbjut-e; Nigéria 1–0-s és Dél-Korea imponáló, 4–1-es legyőzésével már csak akkor nem juthatott volna a legjobb 16 közé, ha három góllal kikap Görögországtól a kedd esti, polokwane-i találkozón, s emellett Dél-Korea Nigériát – e meccsel párhuzamosan – legalább ilyen arányban maga alá gyűri. A másik továbbjutó hely viszont még kiadó volt a kvartett másik három csapata között, igaz, mivel Korea a pont nélküli Nigériával csapott össze, reménykedhetett. Ami viszont biztos: a csoportelső Mexikó ellen, a második Uruguayjal küzd meg majd a legjobb nyolc közé jutásért.

Diego Maradona argentin kapitány – a csapatösszeállítást látva – vagy nem számolt azzal, hogy Görögországtól kikaphat 3 góllal, vagy úgy gondolkodott, hogy vejével, Agüeróval, valamint Militóval ugyanúgy hengerel majd, mint a kimaradó Higuaín, Tévez duóval. S lehet, hogy a görögökkel 2004-ben Európa-bajnoki címet szerzett Otto Rehhagel is így gondolkodott – mert mi más indokolta volna, hogy öt védővel álljon fel Argentína ellen? (Megjegyzés: a vb-n ugyanígy 5-4-1-gyel játszott a minap a szintén papíron gyengébbecske Észak-Korea a pengés latin futballt játszó Portugália ellen, 0–7 lett a vége a „bombabiztos védelemmel” felálló ázsiaiak szemszögéből.) S bár csak hat hellyel van előrébb az „albiceleste” (7.) a görög „isteneknél” (13.) a FIFA friss világranglistáján, ami szoros meccset ígért, bizonyára mindkét nemzet emlékszik a ’94-es amerikai vb csoportmeccsére, ahol 4–0-ra az argentinok diadalmaskodtak – Batistuta mesterhármasával és az isteni Diego iszonyatos góljával, több száz kiadásban megtekinthető a különböző videómegosztó oldalakon). Lássuk be, nem volt kizárt, hogy ilyen arányban is képesek győzni az eddig imponálóan játszó Messiék.

Hogy ne csak a szavak és az írás szintjén legyen ekkora az argentin fölény, már a görög kezdőrúgás pillanatában megmutatkozott: Agüero rontott rá az első három emberre, aki labdába ért, azok pedig kétségbeesetten pakolták hátra a Jabulanit – egészen Corvasz kapusig. Tíz percen át viszont csak kóstolgatták egymást a felek, mígnem Messi jelentkezett egy olyan szólóval, amilyet barcelonai edzője, Pep Guardiola szerint történetesen csak Diego Maradona tud… Azért a görögök is megmutatták, hogy tudnak: Karagunisz egy mélységi indítással hozta játékba az elöl sokat magányoskodó Szamaraszt, a Celtic mostanában kispadozó csatára azonban nem tudta átverni a Baxern alapemberét, Demichelist. A 17. percben Otamendi mutatta meg, hogy jobbszélsőnek legalább olyan jó, mint bekknek: gyönyörűen vette vissza a labdát az alapvonalnál de beadásakor sűrűn voltak a görög oszlopok Corvasz portáján.

Egy perc sem telt el, Agüero – a kapitány veje – betört a tizenhatoson belülre, de Corvasz éppen arra a sarokra mozdult, amelyikre a fiatal csatár célzott. A következő argentin támadást Verón fejezte be átlövésből. A nyomás nagyon hasonlított ahhoz, amit Spanyolország gyakorolt Svájcra – szép játék, sok helyzet, durva labdabirtoklási fölény, nulla gól (akkor Svájc nyert is 1–0-ra). A 32. percben aztán Milito próbálkozott egy „maiconos” megoldással – Csikar-szögből próbált betalálni Corvasznak –, a görög kapus viszont kitornászta a labdát – igaz, éppen Agüero elé, aki az arra járó Vintrába bikázott. Az utolsó öt perc Messiről szólt: először tőle szokatlanul rosszul passzolt (egy pillanatra el is hallgattak a vuvuzelák), majd egy testcsellel elfektetett két rátámadó görögöt – igaz, jött a harmadik, és elválasztotta a labdától. Az apró zseni lefújás előtt még Corvaszt is megtornásztatta.

Térfélcsere után majdnem beteljesült a svájci hasonlat, a 48. percben egy szokásos, vaktában előre vágott labdára startolt Szamarasz. A hosszú hajú támadó előtt földre esett Demichelis, így Burdissóra vezethette a labdát, de miután a védőbe tüzelt és visszakerült hozzá a labda, nem vette észre, hogy Romero kapus elmozdult a helyéről, s az üres kapu közepe helyett a hosszú sarkot célozta meg, amit viszont nem talált el. Érdekes módon ekkor már hat görög védő volt a pályán, de – igaz, sérülések hatására – „Réhaklész” (az Eb-siker idején kapta ezt a becenevet Rehhagel) még 2 gyors cserével helyrepofozta „farsúlyos” csapatát. Argentína hozta a „spanyol” formát – jól játszott, de nem lőtt gólt.

Közben a másik meccsen potyogtak a gólok, de éppenséggel Görögországnak nem volt elég a döntetlen a továbbjutáshoz. A második félidőnek csak a derekán ébredt fel az „albiceleste”: 69. perc: Messi szabadrúgása szinte már bent volt. 70. perc: Bolatti közeli lövését „élete árán” fogta meg Corvasz – aki esti teljesítményével inkább érdemel szobrot, mint Rehhagel. 74. perc: Corvasz lőtte hátsón Moraszt, amiből majdnem mókás öngól született. És jött a 77. perc: Demichelis ugrott fel egy szögletből érkező beívelésre – egy védőn támaszkodva –, ráfejelte Milito kezére a labdát, majd ő eszmélt a leghamarabb, gyakorlatilag a gólvonalról bikázott a felső sarokba (1–0). Pár perccel később Messi megint átment mindenkin, de a vb-n már másodszor a kapufa állta gólt érdemlő lövése útját. Jött azonban a biztosító találat az épp csak beállt Martín Palermótól, aki – a rend kedvéért – egy Messi-szólót és -lövést követően lepattanóból biztosította be Argentína százszázalékos továbbjutását. Maradona csapata a nyolcaddöntőben Mexikóval találkozik (Uruguay pedig a Nigériát kiejtő Dél-Koreával). Nagyon-nagyon várjuk!

ARGENTÍNA–GÖRÖGORSZÁG: 2–0 (0–0)

2010. június 22. 20.30 (magyar idő szerint). Polokwane, Peted Mokaba Stadion, 35 ezer néző.

Vezette: Irmatov (üzbég) – Iljaszov (üzbég), Kocskarov (kirgiz).

Gól: Demichelis (77. perc), Palermo (89.)

Sárga lap: Karagunisz (30.), Bolatti (76.)

ARGENTÍNA: Romero – Otamendi, Burdisso, Demichelis, C. Rodríguez – Maxi Rodríguez (Di María, 63.), Verón, Bolatti – Messi, D. Milito (Palermo, 79.), Agüero (Pastore, 76.). Szövetségi kapitány: Diego Maradona.
GÖRÖGORSZÁG: Corvasz – Vintra, Morasz, Kirjakosz, Papadopulosz, Toroszidisz (Pacacoglu, 54.) – Ciolisz, Papasztathopulosz, Karagunisz (Szpiropulosz, 45.), Kacuranisz (Ninisz, 54.) – Szamarasz. Szövetségi kapitány: Otto Rehhagel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.