Argentína a B-csoport megnyerésének esélyeseként már az első két fordulóban elintézte a legfontosabb kérdést, nevesen, hogy továbbjut-e; Nigéria 1–0-s és Dél-Korea imponáló, 4–1-es legyőzésével már csak akkor nem juthatott volna a legjobb 16 közé, ha három góllal kikap Görögországtól a kedd esti, polokwane-i találkozón, s emellett Dél-Korea Nigériát – e meccsel párhuzamosan – legalább ilyen arányban maga alá gyűri. A másik továbbjutó hely viszont még kiadó volt a kvartett másik három csapata között, igaz, mivel Korea a pont nélküli Nigériával csapott össze, reménykedhetett. Ami viszont biztos: a csoportelső Mexikó ellen, a második Uruguayjal küzd meg majd a legjobb nyolc közé jutásért.
Diego Maradona argentin kapitány – a csapatösszeállítást látva – vagy nem számolt azzal, hogy Görögországtól kikaphat 3 góllal, vagy úgy gondolkodott, hogy vejével, Agüeróval, valamint Militóval ugyanúgy hengerel majd, mint a kimaradó Higuaín, Tévez duóval. S lehet, hogy a görögökkel 2004-ben Európa-bajnoki címet szerzett Otto Rehhagel is így gondolkodott – mert mi más indokolta volna, hogy öt védővel álljon fel Argentína ellen? (Megjegyzés: a vb-n ugyanígy 5-4-1-gyel játszott a minap a szintén papíron gyengébbecske Észak-Korea a pengés latin futballt játszó Portugália ellen, 0–7 lett a vége a „bombabiztos védelemmel” felálló ázsiaiak szemszögéből.) S bár csak hat hellyel van előrébb az „albiceleste” (7.) a görög „isteneknél” (13.) a FIFA friss világranglistáján, ami szoros meccset ígért, bizonyára mindkét nemzet emlékszik a ’94-es amerikai vb csoportmeccsére, ahol 4–0-ra az argentinok diadalmaskodtak – Batistuta mesterhármasával és az isteni Diego iszonyatos góljával, több száz kiadásban megtekinthető a különböző videómegosztó oldalakon). Lássuk be, nem volt kizárt, hogy ilyen arányban is képesek győzni az eddig imponálóan játszó Messiék.
Hogy ne csak a szavak és az írás szintjén legyen ekkora az argentin fölény, már a görög kezdőrúgás pillanatában megmutatkozott: Agüero rontott rá az első három emberre, aki labdába ért, azok pedig kétségbeesetten pakolták hátra a Jabulanit – egészen Corvasz kapusig. Tíz percen át viszont csak kóstolgatták egymást a felek, mígnem Messi jelentkezett egy olyan szólóval, amilyet barcelonai edzője, Pep Guardiola szerint történetesen csak Diego Maradona tud… Azért a görögök is megmutatták, hogy tudnak: Karagunisz egy mélységi indítással hozta játékba az elöl sokat magányoskodó Szamaraszt, a Celtic mostanában kispadozó csatára azonban nem tudta átverni a Baxern alapemberét, Demichelist. A 17. percben Otamendi mutatta meg, hogy jobbszélsőnek legalább olyan jó, mint bekknek: gyönyörűen vette vissza a labdát az alapvonalnál de beadásakor sűrűn voltak a görög oszlopok Corvasz portáján.
Egy perc sem telt el, Agüero – a kapitány veje – betört a tizenhatoson belülre, de Corvasz éppen arra a sarokra mozdult, amelyikre a fiatal csatár célzott. A következő argentin támadást Verón fejezte be átlövésből. A nyomás nagyon hasonlított ahhoz, amit Spanyolország gyakorolt Svájcra – szép játék, sok helyzet, durva labdabirtoklási fölény, nulla gól (akkor Svájc nyert is 1–0-ra). A 32. percben aztán Milito próbálkozott egy „maiconos” megoldással – Csikar-szögből próbált betalálni Corvasznak –, a görög kapus viszont kitornászta a labdát – igaz, éppen Agüero elé, aki az arra járó Vintrába bikázott. Az utolsó öt perc Messiről szólt: először tőle szokatlanul rosszul passzolt (egy pillanatra el is hallgattak a vuvuzelák), majd egy testcsellel elfektetett két rátámadó görögöt – igaz, jött a harmadik, és elválasztotta a labdától. Az apró zseni lefújás előtt még Corvaszt is megtornásztatta.
Térfélcsere után majdnem beteljesült a svájci hasonlat, a 48. percben egy szokásos, vaktában előre vágott labdára startolt Szamarasz. A hosszú hajú támadó előtt földre esett Demichelis, így Burdissóra vezethette a labdát, de miután a védőbe tüzelt és visszakerült hozzá a labda, nem vette észre, hogy Romero kapus elmozdult a helyéről, s az üres kapu közepe helyett a hosszú sarkot célozta meg, amit viszont nem talált el. Érdekes módon ekkor már hat görög védő volt a pályán, de – igaz, sérülések hatására – „Réhaklész” (az Eb-siker idején kapta ezt a becenevet Rehhagel) még 2 gyors cserével helyrepofozta „farsúlyos” csapatát. Argentína hozta a „spanyol” formát – jól játszott, de nem lőtt gólt.
Közben a másik meccsen potyogtak a gólok, de éppenséggel Görögországnak nem volt elég a döntetlen a továbbjutáshoz. A második félidőnek csak a derekán ébredt fel az „albiceleste”: 69. perc: Messi szabadrúgása szinte már bent volt. 70. perc: Bolatti közeli lövését „élete árán” fogta meg Corvasz – aki esti teljesítményével inkább érdemel szobrot, mint Rehhagel. 74. perc: Corvasz lőtte hátsón Moraszt, amiből majdnem mókás öngól született. És jött a 77. perc: Demichelis ugrott fel egy szögletből érkező beívelésre – egy védőn támaszkodva –, ráfejelte Milito kezére a labdát, majd ő eszmélt a leghamarabb, gyakorlatilag a gólvonalról bikázott a felső sarokba (1–0). Pár perccel később Messi megint átment mindenkin, de a vb-n már másodszor a kapufa állta gólt érdemlő lövése útját. Jött azonban a biztosító találat az épp csak beállt Martín Palermótól, aki – a rend kedvéért – egy Messi-szólót és -lövést követően lepattanóból biztosította be Argentína százszázalékos továbbjutását. Maradona csapata a nyolcaddöntőben Mexikóval találkozik (Uruguay pedig a Nigériát kiejtő Dél-Koreával). Nagyon-nagyon várjuk!
ARGENTÍNA–GÖRÖGORSZÁG: 2–0 (0–0)
2010. június 22. 20.30 (magyar idő szerint). Polokwane, Peted Mokaba Stadion, 35 ezer néző.
Vezette: Irmatov (üzbég) – Iljaszov (üzbég), Kocskarov (kirgiz).
Gól: Demichelis (77. perc), Palermo (89.)
Sárga lap: Karagunisz (30.), Bolatti (76.)
ARGENTÍNA: Romero – Otamendi, Burdisso, Demichelis, C. Rodríguez – Maxi Rodríguez (Di María, 63.), Verón, Bolatti – Messi, D. Milito (Palermo, 79.), Agüero (Pastore, 76.). Szövetségi kapitány: Diego Maradona.
GÖRÖGORSZÁG: Corvasz – Vintra, Morasz, Kirjakosz, Papadopulosz, Toroszidisz (Pacacoglu, 54.) – Ciolisz, Papasztathopulosz, Karagunisz (Szpiropulosz, 45.), Kacuranisz (Ninisz, 54.) – Szamarasz. Szövetségi kapitány: Otto Rehhagel.
Budapesten tárgyal Orbán Viktor a NATO-főtitkárral