Miért piszkálja a Világbank Spanyolországot?

A spanyol gazdasági sajtó egyik szerdai témája volt a Világbank újabb tüskéje a spanyol szocialista kormánynak. A Cinco Días figyelmeztetője: tetemes összeget kell kifizetniük a spanyol bankoknak. A spanyolországi sajtó természetesen megemlékezett José Luis Rodríguez Zapatero vatikáni látogatásáról. A portugál Jornal de Negócios rögzítette egy IMF-szakértő és az egyik portugál kormánytag sajtócsörtéjét az államadósságról.

2010. 06. 10. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cincodias.com, Expansion.com, Lavanguardia.es, Abc.es stb. – Spanyolország

A Világbank a madridi tőzsde szerdai (és csütörtöki) jó szereplése ellenére este „megkínálta” a spanyol államot egy újabb övön aluli ütéssel: jelentésében hangsúlyozta, hogy aggódik a spanyol gazdaság súlyos helyzete miatt. Ennek ellenére elismerte, hogy a „helyes irányt követik” a szocialista kormány elmúlt napokban az állami takarékosság érdekében meghozott lépései. A szakvélemény elkészítője Andrew Burns, a makrogazdasági irányzatok alosztályának vezetője, aki valószínűnek tartja, hogy a Zapatero-kormány ezt az irányt tartva megelőzi a gazdaság helyzetének további romlását. A jelentés egyik hangsúlyos eleme, hogy az európai államok külső adóssága fogja vissza a globális növekedést. A spanyol szocialista kormány 16-án teszi közzé egyoldalúan a „foglalkoztatási reformot”. Az erről folytatott tárgyalások ugyanis szerdán megszakadtak a munkaadók, a szakszervezetek és a kormány között az elbocsátás költségeiben való nézeteltérések miatt. A spanyol válogatott ezen a napon játssza első mérkőzését Svájccal a dél-afrikai világbajnokságon.

Cincodias.com – Spanyolország

A spanyol gazdasági napilap csütörtöki híre a Bloomberg értesülése alapján: a nagyobbik félszigetország hat legnagyobb bankjának és 12 takarékpénztárának a következő 18 hónapban összesen 125 milliárd eurós tartozást kell kiegyenlítenie. Több pénzügyi szakértő ennek ellenére úgy véli, hogy nem rendül meg a spanyol bankok fizetőképessége.

Elmundo.es, Abc.es, Elpais.es stb. – Spanyolország

A spanyol El Mundo is vezető helyen tárgyalta a kisebbségi szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero 30 perces látogatását a Szentatyánál. XVI. Benedek pápa spanyolul üdvözölte vendégét, aki meg is jegyezte, hogy kiváló a kiejtése. Az ajándékváltás után Zapatero megjegyezte, hogy nagyon sok a spanyol a pápa környezetében. Spanyol források szerint a spanyol kormányfő XVI. Benedek pápa november 8-án és 9-én esedékes barcelonai, illetve Santiago de Compostela-i útját beszélték meg. A találkozó után Zapatero a Vatikán két fontos személyével, a Vatikánban a külügyminiszteri teendőket ellátó Tarcisio Bertonéval és Dominique Mamberti érsekkel tárgyalt a spanyolországi vallásszabadság tervezett reformjáról. Ennek keretében a szocialista kormány újra szabályozná a vallási jelképek köztéri használatát.

Zapaterót ezután fogadta az olasz kormányfő, Silvio Berlusconi, akinek sajtótájékoztatón mondott üdvözlését megjegyezte az El Mundo tudósítója is: „Mivel a pápa megáldotta, ezért most úgy üdvözlöm, mint kegyelmi állapotba került szentet”. Berlusconi egyébként irigyli Spanyolországot, amiért külső adóssága csak a GDP 53 százalékát éri el, míg az olasz most 115 százaléknál tart.

Jornaldenegocios.pt – Portugália

Teresa Ter-Minassian rossz emlékeket idézett a portugálokban, az IMF egyébként olasz szakértője ugyanis egyszer, 1983-ban már járt Portugáliában, amikor az akkori portugál gazdasági válságot kellett kezelni. A szakértő most a Jornal de Negócios gazdasági lapnak adott interjúban elmondta, hogy az Ibériai-félsziget kisebbik államának már rég le kellett volna hívnia az EU 750 milliárd eurós segélycsomagjának első részletét. Ter-Minassian szerint azért kellett volna ehhez folyamodnia, hogy ne akkor kérjen segítséget, amikor már jóval súlyosabb a helyzet, és fájdalmasabb intézkedéseket kellene foganatosítania. Carlos Costa Pina, a portugál pénzügyi tárca államtitkára azonnal reagált a Reutersnek az IMF-szakértő kijelentéseire: semmi nem indokolja, hogy Portugália kérje az EU és az IMF közös segélycsomagját. Costa Pino így indokolta kormánya álláspontját: „A piacok az izgatott állapot miatt most irracionálisan reagálnak a kockázatokra”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.