Nyolcaddöntőben a pengés „Szamurájok” + Képriport

Papíron előzetesen nem úgy tűnt, mégis sima lett az E-csoport küzdelmeinek utolsó kilencven perce: Japán koncentrált, magabiztos játékkal győzte le a tompának tűnő Dániát, így a kvartett második helyéről jutott a legjobb 16 közé, ahol Paraguayjal néz szembe. A délután továbbjutott északi szomszédunkra – a papírformának megfelelően – a „vérnarancs” meghámozása vár.

2010. 06. 24. 20:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollandia, Japán, Dánia, Kamerun – „végre” egy csoport, ahol a helyzet egyszerű volt, tehát jó eséllyel volt már egy kiesőnk és biztosan tudtunk egy továbbjutóról is (az előbbi Eto’óék, az utóbbi Kuyték alakulata). A figyelem tehát Dánia és Japán, a sziklaszilárdság és a szélvészgyorsaság rustenburgi csatájára összpontosulhatott. Az esélyek döntetlenhez közeli eredményt sejttettek, ami a „Szamurájoknak” a továbbjutás szempontjából megfelelő is lehetett, ráadásul 1971 óta nem játszott a két ország válogatottja, akkor is csak egyetlen góllal volt jobb a FIFA-ranglistán mindössze 9 hellyel előrébb fellelhető európai alakulat.

A statisztikusok tehát szoros eredményt várhattak, a Wolfsburg japánja, Haszebe viszont egyértelművé tette: szó sincs arról, hogy döntetlenre játszanának, „ez életünk találkozója” – szögezte le. A kezdőrúgást magyar idő szerint fél 9-re rendelte az élet, de az ázsiaiak olyan erősen és hosszasan ölelkeztek és biztatták egymást, hogy a dél-afrikai bírónak 20.31-kor rájuk kellett szólnia, hogy ugyan álljanak már föl kezdéshez…

Dánia tehát győzelmi kényszerrel lendült játékba (no és Európa becsületéért – idáig már öt nemzet csapata elbúcsúzott az öreg kontinens képviseletében), de Morten Olsen várakozásaitól eltérően a labdabirtoklásban talán kissé ügyetlenebb Japán volt gólveszélyesebb. Olyannyira, hogy a 17. percben Japán egy szabadrúgást követően vezetést is szerzett – ki más: Honda volt eredményes a Jabulanival. Dánia felköthette azt a bizonyos alsót, kapirgálhatta emlékeiben a Kamerun ellen látott fordítást 0–1-ről. Minden adott volt hozzá, Bendtner és Rommedahl is ott volt a pályán. De amíg kotorásztak, újabb japán szabadrúgás jött és újabb gól: Sörensen Honda bal lábára állította fel a sorfalat, de Endo hirtelen a kapu másik oldalába csavart, a másik lábával. Japán kezdhetett számolni, hogy hány góllal kell nyernie a csoportelsőséghez, és persze drukkolhatott Kamerunnak, hogy jól kapja el az ászait már pihentető „Oranje” grabancát, mert ugye ez is kellett a legmerészebb álmok megvalósulásához. Jegyezzük meg: Haszebéék vérbeli csatár nélkül álltak fel, így kerültek kétgólos előnybe és vezetgették szebbnél szebb támadásaikat. (Belefért, hogy közben Hollandia vezetést szerzett, a második hely is megfelelő a továbbjutáshoz.)

Több mint 50 perc eltelt az első komoly dán helyzetig – alliterációval élve: Kahlenberg keveredett Kavasima kapujának közelébe, de képtelen volt kapuba kotorni közvetlen közelről. Kisvártatva Tomasson veszélyeztetett, Jacobsen jobbról érkező beívelésébe Bendtner belecsúsztatott, a veterán center le is vehette, de aztán már túl későn és túl rosszul lőtt kapura. A félidő derekán majdnem gólt értek el a japánok, de addig-addig cifrázták, míg Honda már lesen volt, nem lehetett volna neki passzolni – de a tanulság mégis az volt: egyszerűen bolondot csináltak a dán védelemből. Közben hír a másik mérkőzésről, veszélyben Hollandia makulátlan mérlege, Eto’o betalált. A Rommedahl, Tomasson duó a 70. percben hozta össze első közös akcióját, de utóbbi jókora lukat rúgott a labdába – gólveszélyes helyzetben. Folyamatosan jöttek viszont a japán ellenakciók, őrületbe kergetve a „Poulseneket” azzal, hogy az ázsiai focisták mindegyike – „reneszánsz” módon – a pálya más és más pontján jelent meg, követhetetlenek voltak!

A kétgólos japán vezetés végül felezhetőnek igen, de behozhatónak nem bizonyult Dánia számára (Tomasson rúgott még gólt a 81. percben), de hogy ne mondhassa senki, hogy csak szabadrúgásból hatékonyak a japánok, egy Honda-csel után az önzetlen szőke Okazaki elé tálalt, akinek csak kapuba kellett gurítania a labdát. Olsen „bandája” hiába oldotta meg a világbajnoksággal kapcsolatos feladatok nehezebb részét – a selejtezősorozatban megelőzte Portugáliát és Svédországot is –, a vb-csoportban még a papíron gyengébb Japánon sem tudta áthámozni magát. Az E jelű négyesből Hollandia és Japán jutott tovább, Az „Oranje” Szlovákiával, a „Szamurájok” Paraguayjal csapnak össze.

DÁNIA–JAPÁN: 1–3 (0–2)

2010. június 24. 20. 30 (magyar idő szerint), Rustenburg, Royal Bafokeng Stadion, 42 ezer néző.

Vezette: Damon (dél-afrikai) – Ntagungira (ruandai), Molefe (dél-afrikai).

Gól: Honda (17. perc), Endo (30.), Tomasson (81.), Okazaki (87.)

Sárga lap: Endo (12.), Nagatomo (26.), Kröldrup (29.), C. Poulsen (48.), Bendtner (66.)

DÁNIA: Sörensen – L. Jacobsen, Kröldrup (Larsen, 57.), Agger, S. Poulsen – Rommedahl, C. Poulsen, Kahlenberg (Eriksen, 63.), M. Jörgensen (J. Poulsen, 34.) – Tomasson, Bendtner. Szövetségi kapitány: Morten Olsen.

JAPÁN: Kavasima – Komano, T. Tanaka, Nakazava, Nagatomo – Abe, Macui (Okazaki, 74.), Endo (Inamoto, 91.), Haszebe, Okubo (Konno, 88.) – Honda. Szövetségi kapitány: Okada Takesi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.