Svájc ennél többet nem is érdemelt volna + Képriport

Hiába győzte le az első fordulóban Svájc az Európa-bajnokot, utána Chilétől kikapott, a péntek esti, a 16 közé jutásról döntő találkozóról – Hondurasszal karöltve – döntetlennel távozott, így elbúcsúzott a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokságtól. A két együttes közti játék képe alapján egyik ország legjobbjai sem fognak hiányozni a tornáról, a kvartett két továbbjutója közül Spanyolország Portugáliával, Chile Brazíliával találkozik majd. Az egyenes kieséses szakasz szombat délután kezdődik, de most még muszáj megvonnunk a csoportkör mérlegét.

2010. 06. 25. 20:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetesen „halálcsoportnak” kikiáltott, G jelű négyesben délután végül nem borult, nem is borulhatott a papírforma, első helyen Brazília, másodikon pedig Portugália jutott tovább a legjobb 16 közé, ahol a H-csoportból kap ellenfelet a két vb-címre esélyes alakulat. Abból a H-csoportból, ami a maga számaival, az elmúlt két hét eseményeivel magának hódította a halálcsoport titulust. Miért is? Spanyolország, Svájc, Chile és Honduras négyesében az Európa-bajnok először kikapott Svájctól, a helvétek vereséget szenvedtek Chilétől, a dél-amerikaiak viszont megverték az alpesieket. Azzal, hogy a hispánok Chile megverésére készültek, hármas körbeverés alakulhatott volna ki – Honduras minimális továbbjutási esélyeitől és Svájc-verésétől most tekintsünk el. És bizony ez lett volna az első (és utolsó) vb-csoport, ahonnan 6 ponttal valaki búcsúzik a világbajnokságtól (Svájc és Spanyolország győzelme esetén három 6 pontos csapatunk lett volna a négyesben – a legvalószínűtlenebb esetben, Chile és Honduras győzelme esetén viszont még 3 ponttal is tovább lehetett volna jutni). És akkor a halálcsoport-titulus miértje – merthogy azzal kezdtük: Spanyolország Európa-bajnokként elvérzik, ha Svájc több pontot szerez nála az utolsó csoportfordulóban, vagy ha mindkét S betűs (európai) csapat kikap, de Honduras győzelme ráadásul nagy gólarányú is.

Tehát péntek este a spanyol-chilei, valamint a Svájc-Honduras összecsapásokkal véget ért a csoportkör, Chile 6, Spanyolország és Svájc 3-3, Honduras pedig 0 pontról indult, rúgott gól nélkül. Vessük figyelmünket az utóbbi duó összecsapására! A bankjairól híres hegyi állam legjobbjai még sosem találkoztak a politikai és időjárási „perpatvaroktól” terhelt Honduras válogatottjával, de talán jó iránytűnek tűnt számukra a két ország FIFA-ranglistás helyezése közti különbség (14), valamint a csoportban nyújtott eddigi teljesítmény. Hitzfeld – Svájc német vezére – talán annyival nagyobb gondban lehetett kollégájánál, hogy nem állt rendelkezésére a védelem vezére, Philippe Senderos, valamint Valon Behrami sem, míg Hondurasban sem eltiltott, sem sérült nem nehezítette a felkészülést.

Az összecsapás szót a kezdő sípszót követően a hondurasi Thomas vette a legkomolyabban, hátulról buktatta Inlert, azonnal sárgát kapott. A Bloemfonteinben zajló találkozó első félidejének folytatása még durvaság szempontjából – az enyhe svájci fölény elkönyvelésén kívül – sem sikerült eseménydúsra, így azokkal a hírekkel kellett beérni, amelyek Pretoriából érkeztek közben – Spanyolország két találatot is bevitt Chilének és emberelőnybe is került –, 45 perc után így a H-csoport két hatpontosa, Spanyolország és Chile állt továbbjutásra.

Szünetben a spanyolok ellen hőssé váló Fernandes helyett beállt a jó öreg Yakin Svájc gárdájába, majd Pretoriából újabb gól híre jött: Chile emberhátrányban is szépíteni tudott – az alpesiek azonban egészen addig hiába számolgattak, amíg két karikát láttak az eredményjelzőn... 60 perc után még mindig egyáltalán nem forogtak veszélyben a kapuk, hiába volt mindkét csapat karnyújtásnyira a kieséstől, nem csipkedték magukat sem Alvárezék, sem. Barnettáék (eléggé). Honduras a 71. percben – éppen egy svájci csatárcserét követően – kihagyta a találkozó helyzetét: az imént „kevesellt” Alvárez szemtől szembe állt már Benaglióval, aki eltalálta, merre fog lőni a támadó.

Sajnos Bloemfonteinben hagyták gól nélkül lecsorogni a 90 percet a felek (Honduras kicsi ésszel nyerhetett volna a végén), így viszont a tengerentúliak mellett Svájc is megérdemelten búcsúzik a dél-afrikai világbajnokságtól, Spanyolország Portugália, Chile Brazília ölébe pottyan a legjobb 16 között. Az egyenes kieséses szakasz szombat délután kezdődik.

A csoportkör végén meg kell vonnunk a mérleget: az első fordulóban hajtós, de gólszegény találkozókat láttunk, az igazi „vébéfocit” a második körben kezdődött, a csapatok harmadik találkozója után pedig meglepve álltunk a tény előtt: a 2006-os vb-döntő szereplői (Francia- és Olaszország) csoportutolsóként estek ki, és bár lesznek hatan is az öreg kontinensről, pontosan hárman lesznek majd a legjobb nyolc között. A rendező kontinens nem lehet büszke, csak Ghána lesz ott a negyeddöntőben, igaz, ott az USA-t megverhetik, s akár merészebb álmokat is szövögethetnek, mert az elődöntőig jó ágon vannak (az már biztos, hogy Uruguay, Ghána, USA és Dél-Korea négyeséből valaki elődöntős lesz!). Ázsiát Dél-Korea és Japán képviseli majd két dél-amerikai csapat ellen, s itt jön tán a lényeg: a vébére kijutó mind az öt dél-amerikai csapatot láthatjuk a továbbiakban.

SVÁJC-HONDURAS 0-0 (0-0)

2010. június 25. 20.30 (magyar idő szerint), Bloemfontein, Free State Stadion, 35 ezer néző.
Vezette: Baldassi – Casas, Maidana (mindhárman argentinok)
Gól: -
Sárga lap: Thomas (4.), Fernandes (34.), D. Suazo (58.), Chávez (64.), W. Palacios (8.)

SVÁJC: Benaglio – Grichting, Von Bergen, Lichtsteiner, Ziegler – Barnetta, Inler, Huggel (Shaqiri, 78.), Fernandes (Yakin, 46.) – Derdiyok, Nkufo (Frei, 69.). Szövetségi kapitány: Ottmar Hitzfeld.
HONDURAS: Valladares – Bernárdez, Chávez, Figueroa, Sabillón – Alvárez, W. Palacios, Thomas, Núnez (Martínez, 66.) – Je. Palacios (Welcome, 78.), D. Suazo. Szövetségi kapitány: Reinaldo Rueda.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.