Szinte csak a nézők nem kaptak lapot a Chile–Svájcon + Képriport

Megint egy meccs, ahol a bíró túlságosan sokat szerepelt: tíz lapot osztott ki az egyáltalán nem sportszerűtlen Chile–Svájc találkozón a szaúdi Halil al-Ghamdi. A H csoport rangadóján a csaknem egy órán át emberhátrányban játszó alpesiek egy futballtörténeti világcsúcsot is felállítottak, de csak néhány percig örülhettek neki. S még az is lehet, hogy „feleslegesen” verték meg az első fordulóban az Európa-bajnok Spanyolországot.

2010. 06. 21. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tökéletes védelem – no, nem a fogszuvasodás és nem is a perzselő napfényt kísérő UV B-sugárzás ellen. Kezdő szóösszetételünk a dél-afrikai világbajnokság hétfői középső meccsén pályára lépő felek jelszava. Az első fordulóból egy Honduras elleni, 1-0-s diadallal érkező Chile a Svájc elleni találkozóig 436 perce nem kapott gólt (legutóbbi 11 meccsén 19-3-as gólkülönbséget produkált), azonban a rutinos Ottmar Hitzfeld legénysége egyrészt az az Európa-bajnok ellen úszta meg kapott gól nélkül, másrészt zsinórban 5 vb-találkozóján nem kapott gólt (2006-ban is úgy esett ki, hogy egyszer sem mattoltatott az alpesiek védelme).

Nagyon úgy tűnt tehát, hogy egyetlen találat is dönthet a három pont sorsáról, ami a nyertes 16 közé jutását is jelenthette volna, de Svájc nem járt volna rosszul egy döntetlennel sem, ugyanis az utolsó fordulóban Honduras ellen minden esélye megvan arra, hogy 6 pontossá váljon, s így Brazília vagy Portugália ellen nyolcaddöntőt játsszon. A FIFA-ranglistán egyébként mindössze hat hellyel jobb Chilének az egymás elleni mérleget tekintve (2 vereség, 1 győzelem) viszont alkalma nyílt az egyenlítésre a H csoport meccsén. A két taktikus tréner egyébként változtatott első fordulóban nyertes csapatán: Bielsa kihagyta Millart, ott volt viszont a kezdőben Suazo, a dél-amerikai selejtezősorozat gólkirálya. Hitzfeld nélkülözni kényszerült a megsérült Senderost, padoztatta Barnettát, visszatérhetett viszont Frei és Behrami is.

Kezdetben valamivel tudatosabb játékkal rukkolt elő a dél-amerikai alakulat, de a 10. percig nem forgott veszélyben Benaglio portája. Ekkor azonban ostrom alá vették, Vidal és Carmona is megtornáztatta a hálóőrt. Ezek után színt viszont csak a szaúdi játékvezető vitt a játékba, kiosztott négy sárga lapot, és hogy ne unatkozzunk, elővette a pirosat is, és szinte minden ok nélkül felmutatta a kézzel-lábbal küzdő Behraminak – emberhátrányba került Svájc, a semleges néző pedig lemondhatott arról, hogy alpesi támadást lásson a hátralévő 60 percben. Néhány pillanattal a félidőt jelző sípszó előtt Sánchez előnybe juttathatta volna Chilét, de maga alól, támaszkodó lábbal csak Benaglióba tudta pofozni a labdát.

Térfélcsere – al-Ghamdi nem hagyta a sárga és piros lapot az öltözőben, folyamatosan fenyegetőzött, hogy előveszi valamelyiket. Először a meg nem adott chilei (les)gól esetén került sor erre, másodszor pedig a 60. percben, amikor egy lökdösődéskor három sárgát is kiosztott, majd heves kézmozdulatokkal jelezte, hogy most két percig mindenki maradjon nyugton, nem akar „kártyázni”. A 69. perc vb-történelmi eseménye volt, hogy Svájc új kapott gól nélküli csúcsot állított fel; átadta a múltnak Olaszország 550 perces rekordját, amit a ’86-os és ’90-es tornán állított fel. De alighogy nyújtóztak egyet a siker örömére, Chile teljesen megérdemelten betalált! A csereként beállt Valdivia passzából a csereként beállt Paredes futott le az alapvonalig (kicselezve a kapust), Benaglio fölött átemelt a túloldalra a szintén friss erő Gonzáleznek, aki látványos mozdulattal kapufás gólt fejelt – Bielsa kapitány „szemét” dicséri, hogy a három új játékos hozta össze a győztes találatot. Merthogy újabb gól már nem esett, de a csoportban így sem dőlt el semmi…

Chile győzelmével a helyzet ugyanis igencsak pikáns: minden esély megvan arra, hogy Spanyolország, Svájc és Chile egyaránt 6 pontos legyen a H csoportban, ez esetben a gólarány számít, majd a több rúgott gól. Papíron a győztes Chile dolga a legnehezebb, a Svájc ellen botló, de bikaerős Spanyolország ellen kellene pontot szereznie a biztos továbbjutáshoz.

CHILE–SVÁJC: 1-0 (0-0)
2010. június 21. 16 óra (magyar idő szerint), Port Elizabeth, Nelson Mandela Stadion.
Vezette: al-Ghamdi (szaúdi) – Kamranifar (iráni), al-Marzouqi (arab emirátusi)
Gól: González (75. perc)
Sárga lap: Suazo (2.), Nkufo (17.), Carmona (23.), Ponce (26.), Barnetta (48.) Fernández (60.), Inler (60.), Medel (61.), Valdivia (92.)
Piros lap: Behrami (30.)
CHILE: Bravo – Isla, Medel, Ponce, Jara – Vidal (Valdivia, 46.), Carmona, M. Fernández (Paredes, 65.) – A. Sánchez, H. Suazo (González, 46.), Beausejour. Szövetségi kapitány: Marcelo Bielsa.
SVÁJC: Benaglio – Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler – Behrami, Inler, Huggel, Fernandes (Bunjaku, 77.) – Frei (Barnetta, 42.), Nkufo (Derdiyok, 68.). Szövetségi kapitány: Ottmar Hitzfeld.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.