Hogy kerül a vébére Szlovákia, pláne Új-Zéland? – kérdezheti igen sok focirajongó a világbajnokság csapatait böngészve. Hát akkor lássuk! Kezdjük északi szomszédunkkal: Szlovákia a 3. számú európai selejtezősorozatból csoportelsőként váltotta meg dél-afrikai jegyét. Vetélytársai közül a legnagyobb név Csehország volt, aki ellen idegenben győzni tudott, de Lengyelországot például oda-vissza verte, kétszer elbánt Észak-Írországgal, és hiába botlott Szlovénia ellen, végül 10 meccséből 7-et megnyerve jutott tovább elsőként. Figyelemre méltó: játékosai közül a nyitrabányai Martin Skrtel a Liverpoolt, a besztercebányai Marek Hamsík a Napolit erősíti, de mindössze egyetlen magyar nemzetiségű, Saláta Kornél van a keretben.
Érdekes módon Új-Zéland szerepelt már egy világbajnokságon – ellentétben Szlovákiával –, sőt napra pontosan 28 éve debütált egy Skócia elleni 5-2-es vereséggel. Akkor még játékosai nagyrészt amatőrök voltak, mára Európában, az USA-ban és Ausztráliában játszanak a legjobb „Kivik”. Fejlődésükre jellemző lehet az is, hogy 2006-ban Újpesten jártak, és simán kikaptak 2-0-ra a Bozsik Péter vezette magyar válogatottól barátságos találkozón, pár hete viszont vb-pótselejtezőn Bahreint kiverve az afrikai torna résztvevőivé váltak.
A két csapat az F csoportba nyert besorsolást Olaszország és Paraguay mellé. E két csapat hétfőn már megnyitotta a kvartett meccseinek sorát (1-1). Így tehát nem kisebb tétje volt a két ország számára az egymás elleni találkozónak, mint hogy amelyik győz, átmenetileg a csoport élére repül.
A telet megkapták a felek, 6 Celsius-fok fogadta őket Rustenburgban – az időjósok szerint akár havazhat is pár nap múlva a Föld e szegletében. Ennek ellenére az évszakot kevésbé ismerő óceániaiak kezdtek jobban, Killen és Fallon okozott fejtörést északi szomszédunknak. A FIFA-ranglistán 44 hellyel Új-Zéland előtt álló Szlovákia viszont hamar összekapta magát, és végigtámadta az első félidőt: a 22. percben Hamsík csavart mellé, a 33. percben az ügyetlenkedő Paston kapustól Vittek szedte el a labdát, de végül elszúrta, a félidő végén pedig ugyanő javíthatta is volna pontatlanságát, de ezúttal sem járt sikerrel. (A túloldalon Smeltznek is volt esélye a gólszerzésre, de a játék képe alapján érdemtelen lett volna, ha Új-Zéland szerez vezetést).
A félidőben Weiss kapitány kioszthatta fiait (szinte szó szerint, ugyanis fia csapata találékony szélsője a középpályán), az 50. percben egy jobb oldali akció végén a „kis” Weiss elvitt egy védőt, Sesták a bekkek mögé ívelt, Vittek pedig védhetetlenül bólintott a hosszú alsóba (1-0). (Vittekről érdemes megjegyezni, hogy a selejtezősorozatban 6-szor is eredményes volt, és már csak egy gólra van Németh Szilárd szlovák válogatottban felállított 21 találatos rekordjától.) Támadásban maradtak Strbáék, a 68. percben egy elhaló új-zélandi akció után négyen kezdtek futóversenybe mindössze két védővel, szebbnél szebb passzokat mutattak be közben, de Vittek elrontotta a százszázalékos ziccert.
A találkozó végéig Új-Zéland továbbra sem próbálkozott góllövéssel, Szlovákia rendkívül magabiztosan tartotta előnyét. Egészen a legeslegvégéig: a Dániában légióskodó Winston Reid ugyanis a 93. percben jött, és fejjel kiegyenlített! Szlovákia nagy árat fizethet még ezért, ennél csak nehezebb meccsek várnak rá később Paraguay és Olaszország ellen. Új-Zéland persze világbajnoki győzelemként ünnepelte története első vb-pontszerzését. S csakúgy, mint az A csoportban, az F-ben is mind a négy egylet 1-1 ponttal várja a második kört.
SZLOVÁKIA–ÚJ-ZÉLAND: 1-1 (0-0)
2010. június 15., 13.30 (magyar idő szerint), Rustenburg, Royal Bafokeng-stadion, 20 000 néző.
Vezette: Damon (dél-afrikai) – Ntagungira (ruandai), Molefe (dél-afrikai).
Gólszerző: Vittek (50.), illetve Reid (93.)
Sárga lap: Lochhead (42. perc), Strba (55.)
SZLOVÁKIA: Mucha – Zábavník, Durica, Skrtel, Cech – Weiss (Kucka, 91.), Strba, Sesták (Holosko, 81.), Hamsík – Jendrisek, Vittek (Stoch, 84.). Szövetségi kapitány: Vladimír Weiss.
ÚJ-ZÉLAND: Paston – Reid, Nelsen, Vicelich (Christie, 78.), Smith – Bertos, Killen (Wood, 72.), Elliot, Lochhead – Fallon, Smeltz. Szövetségi kapitány: Ricki Herbert.