Még sohasem találkozott ezelőtt Algéria és az Amerikai Egyesült Államok válogatottja egymással, és tekintettel a tétre, többszörösen is izgalmasnak ígérkezett a találkozó. Az tudniillik nem más volt a dél-afrikai focivébé csoportkörének záró fordulójában – a C jelű négyesben –, mint a továbbjutás, méghozzá mind a négy versengő csapat – a Pretoriában mérkőző feleken kívül Anglia és Szlovénia – számára. A szerda délutáni döntés előtt mindenesetre az Angliával szembenéző Szlovéniának 4, az USA-nak és Rooneyéknak 2-2, Algériának pedig 1 pontja volt. Az amerikaiak azzal számolhattak, hogy ha győznek, nincs kérdés, továbbjutnak, ha viszont nem – és a másik meccsen papírforma-eredmény születik –, akkor biztosan kiesnek. Algéria helyzete ennél bonyolultabb volt, győzelmén kívül még annak arányára is figyelmet kellett fordítani, s az afrikaiaknak mindezen kívül arra is szükségük volt, hogy Anglia ne győztesen hagyja el a pályát Szlovénia ellen.
A találkozón talán egy kicsit esélyesebbnek tűnt a FIFA-ranglista előkelő 14. helyén állomásozó Team USA (Algéria ugyanitt 30.), de mivel még egyik csapat sem nyert meccset a vb-n, biztosak lehettünk benne: nagy küzdelem lesz – a Pretoriába ellátogató Bill Clinton is talán ezért foglalt helyet a lelátón, hacsak nem azért, hogy megismerkedjen az általa kevéssé ismert sport szabályaival...
Mindjárt honfitársa, Donovan felfutásában gyönyörködhetett, de a klasszis veszélyes beadása nem talált társat középen. Négy perccel később Dzsebbur felé vágtak egy labdát az algériai védők, ám kiugrása után csak a felső lécet találta el a tar támadó – kapaszkodott is a magyar gyökerekkel rendelkező Tim Howard kapus. Bár negyed óra elteltével kicsit alábbhagyott a meccs addig irgalmatlan tempója, a 19. percig így is tíz kapuralövést produkáltak a csapatok – emlékezhetünk, a vb elején ennek fele is csodaszámba ment egy-egy kilencven percnyi futkározás során… Tényleg csak a gól hiányzott a „pengés” találkozóból – egészen a 20. percig, ekkor Dempsey lőtt a léc alá a leshatárról Gomez M’Bolhiról kipattanó lövése után. A belga bíró azonban asszisztense zászlólengetésében megbízva megszakította az amerikai balszélső gólörömét. Maradt a 0-0, pedig a szabály úgy szól, hogy a nehezen megítélhető leshatáros helyzetben a támadó csapatot kell preferálni. Dempsey aztán a 35. percben szabályos gólt is lőhetett volna, azonban egy védővel a nyakán már képtelen volt egy jó lövésre is erőt szakítani. A félidő hajrájában Altidore és Donovan közös erővel rontottak el egy ordító gólhelyzetet, amire majdnem ráfizettek az algériai ellentámadáskor – Matmur előtt nyílt egy kisebb tér, 30 méterről rásuhintotta a Jabulanit, de Howard szépen védett. A félidőben így nézett ki a továbbjutás: a Szlovénia ellen vezető Anglia csoportelső, dél-nyugati szomszédunk a második és még továbbjutó, az USA és Algéria viszont búcsúzó.
Bradley mester az öltözőben kifejthette, hogy megunta a góltalan játékot, Gomez helyére Feilhabert küldte be a pályára. Gólszerzési esélye azonban nem az új fiúnak, hanem megint csak Dempsey-nek adódott: az 57. percben Altidore vezette fel a labdát a bal szélen, gyenge középre adását Hallis elvétette, így az odacsurgott Gera Zoltán fulhames csapattársához, de ő nagy helyzetben előbb kapufára lőtt, a hozzá érkező visszapattanót pedig csúnyán az immár üres kapu mellé püfölte – a hatodik lövésénél járt ekkor. Az állandósuló, de meddő amerikai fölényt a csapat trénere újabb csatár behozatalával próbálta termékenyre változtatni. Újabb, ezúttal színes tűzijáték a 68. percben történt: Altidore fejelt kapura nagy helyzetben, M’Bolhi azonban hárított, és az algériai támadás végén Ziani teljesen üresen törhetett Howard kapujára, talán elkapkodta a lövést. Mindkét csapat rohant – a veszte felé. A 75. percben újabb „páros helyzet”, Donovan szabadrúgása után a szövetségi kapitány Bradley fia fejelt fölé, s húsz másodperc sem telt el, már Howardnak akadt dolga „otthon”. A 79. percben megint gyermeke nem kellően pontos lövése miatt fájhatott az idősb Bradley borostás feje.
Az utolsó tíz percben aztán kissé fordult a kocka, az algériai támadásokra jöttek az amerikai kontrák, a 90. percre pedig véget ért a másik találkozó, ahol Anglia és Szlovénia is azt gondolta: örülhet. De nem!!! Mert az utolsó utáni percben a teljes amerikai támadósor lerohanta a mindössze két algériai védőt, és Donovan zúdította be a továbbjutást, mi több, a csoportelsőséget jelentő találatot! Szlovénia és Algéria pedig szomorkodhatott, csakúgy, mint e meccs végén a véletlenül – csapattársa helyett – kiállított Jahja. A Team USA először nyert meg vébén mindent eldöntő csoportmeccset, a C jelű négyesben Anglia a csoportmásodik. Továbbjutóink a D csoportból kapnak majd ellenfelet az esti meccsek után.
AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK–ALGÉRIA: 1-0 (0-0)
2010. június 23. 16 óra (magyar idő szerint), Tshwane/Pretoria, Loftus Versfeld Stadion.
Vezette: Bleeckere – Hermans, Vromans (mindhárman belgák)
Gól: Donovan (92.)
Sárga lap: Jebda (12. perc), Altidore (62.), Jahja (76., 93.), Lacen (83.), Beasley (90.)
Piros lap: Jahia (93.)
EGYESÜLT ÁLLAMOK: Howard – Cherundolo, Bornstein (Beasley, 80.), DeMerit, Bocanegra – Donovan, Bradley, Edu (Buddle, 64.), Dempsey – Altidore, Gomez (Feilhaber, 46.). Szövetségi kapitány: Bob Bradley.
ALGÉRIA: M’Bolhi – Bugerra, Hallis, Jahja, Belhadzs – Lacen, Jebda, Ziani (Gediura, 69.) – Kadir, Dzsebbur (Gezzal, 65.), Matmur (Szaifi, 85.). Szövetségi kapitány: Rabah Szadan.
Újabb fake news, újabb támadássorozat a keleti beruházók ellen