„A magyar nemzet sem alávalóbb bármely más nemzetnél”

Milyen esély kínálkozik a határon túli magyarok autonómiára vonatkozó elképzeléseinek megvalósítására? Milyen szerepet tölthet be a folyamatban a magyar kormány? Többek között ezekről nyilatkozott Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes és Tőkés László EP-képviselő a Duna Televíziónak Tusnádfürdőn, a 21. nyári szabadegyetemen. A két politikus a Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács ülésén tartott előadásukat követően ült a Duna TV kamerái elé.

MNO
2010. 07. 26. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azt tartom a legfontosabb tettünknek, hogy lehetővé tesszük: a magyarság közjogi értelemben is egy legyen” – utalt vissza a magyar állampolgárság könnyített megszerzését lehetővé tevő törvény megalkotására Semjén Zsolt a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának nyilatkozva. „És mindezt nem úgy, ahogy a szocialisták akarták, hogy legyen A, meg B kategóriájú magyar állampolgár. Mi ugyanazt az állampolgárságot biztosítjuk a világon bárhol élő magyarnak” – szögezte le a politikus.

Tőkés: Romániában többszintű autonómia kellene

A hágai Nemzetközi Bíróság döntése, miszerint Koszovó függetlensége nem ütközik a nemzetközi jogba, előbbre viheti-e az erdélyi magyar autonómiatörekvéseket? – hangzott a Duna Televízió kérdése.

Tőkés úgy reagált: annak idején maga Basescu román államfő ajánlotta a koszovói ügyre megoldásként az autonómiát, mintegy ellenszereként Koszovó különválásának. „Arra kérjük elnök urat, és a hozzá hasonló autonómiaellenes politikai vezetőket, hogy legyenek következetesek” – mondta Tőkés.

Hozzátette: az erdélyi magyarok nem akarnak kiválni Romániából, de még ha akarnának, sem tudnának. Azt viszont joggal várják el, hogy a sokrétű autonómiát biztosítsák számukra. Beleértve a többségi magyar területek területi autonómiáját, és az egész romániai magyarság személyi elvű autonómiáját.

Semjén: a magyaroknak is jár

A magyarság soha nem kért olyat autonómia vonatkozásában, ami az EU-ban ne lett volna elfogadott – tette hozzá Semjén. „Soha nem akartuk átlépni a különböző alkotmányok kereteit és korlátait. Azonban a magyar nemzet sem alávalóbb bármely más nemzetnél. Ha Európában más kisebbségeknek, nemzetrészeknek lehet különböző típusú autonómiája, mi sem mondhatunk le arról – éppen emberi jogi alapon nem –, hogy a magyar nemzetnek is lehessen hasonló” – mondta Semjén.

A miniszterelnök-helyettes szerint az autonómiához magyar szempontból legalább három feltétel szükséges: egyfelől a helyi közösség politikai akarata. Másfelől olyan politikai szervezetek létrehozása, amelyek az adott nemzet parlamentjében ezt az akaratot érvényre tudják juttatni. Szükséges továbbá az anyaország teljes támogatása. „Ha ez a három megvan, akkor – éppen az európai autonómiaformáknak megfelelően – realitása van annak, hogy ezt elfogadtassuk az utódállamokkal és a többségi nemzetekkel; mint például ez bizonyos szempontból meg is valósult a Vajdaságban” – szögezte le Semjén a Duna Televízióban.

(DunaTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.