A történelmi spanyol siker és árnyoldalai + Képriport

Spanyolország lakosai egy időre biztos megfeledkeznek minden bajukról: gazdasági válságról, hőhullámról, munkanélküliségről, bűnözésről. A világbajnoki döntő lefújása óta ismételgetik az évtizedek óta áhított szót, a mámorító érzést, amikor sírva, üvöltve, meghatottan vagy éppen büszkén mondják ki a most már megmásíthatatlan tényt: világbajnokok vagyunk! Madridban több mint negyedmillióan gyűltek össze a Real Madrid és a válogatott sikereit ünneplő szokásos helyszínen, a Cibeles-kútnál, és még az ég is beleremegett a diadalordításba, amikor Iniesta belőtte a végül bajnoki címet jelentő győztes gólt.

2010. 07. 12. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve Paul polip nagy bakot lőtt, amikor azt tudakolták a mindentudó lábasfejű jószágtól, hogy melyik csapat nyeri a bécsi Eb-döntőt. De a nagylelkű spanyolok megbocsátottak neki, mert végül is ők nyertek, és akkor is a németek szomorkodtak.

Iniesta új neve: Winiesta


A világbajnoki mérkőzés közvetítését minden eddiginél többen, 15,6 millióan látták Spanyolországban. Andrés Iniesta szülei bevallották, hogy ők nem látták fiuk gólját, mert idegesek voltak, és nem nézték a meccset. A Kasztília-La Mancha tartományban található Fuentealbilla faluban élő apa a rádiót hallgatta, édesanyja pedig inkább kiment az utcára, annyira nem bírta elviselni a hollandok durvaságát.

Andrés Iniesta pedig fittyet hányt a nemzetközi előírásokra, és gólja után nem bánta, hogy sárga lapot kap, levette mezét, hogy a meze alatti felirattal ismét emlékezzen egyik néhai játékostársára, Dani Jarquéra. (A barcelonai Espanyol játékosa Firenzében, tavaly augusztus 8-án vesztette életét szívroham következtében.)

A világsajtó képviselői is csak az elismerés hangján szóltak, és a brit The Sun Winiestának keresztelte el a Barcelona csapatának egyik meghatározó játékosát. Iker Casillas végre ország-világ előtt – még Johannesburgban – megcsókolhatta barátnőjét, a Telecinco fölöttébb csinos tudósítóját. Most már Sara Carbonero egyetlen kollégája sem vájkált a múltban, és senki nem feszegette, hogy mit is mondhatott Casillasnak a meccs előtt, hogy potyagóllal kaptak ki a svájciaktól az első és egyetlen vesztes mérkőzésen.

A bajnokok megvárakoztatták még a királyi családot is


Manuel Cobo, a madridi főpolgármester helyettese már két éve úgy érezte, hogy nem ünnepelték meg eléggé az Európa-bajnok csapatot, ezért most jóval hosszabb útvonalat jelöltek ki a La Roja tagjainak. A csapat chartergépe pontban délután háromkor megérkezett, és ha nehezen is, de eljutottak az ünnepség kijelölt helyszínére, a főváros folyójának partjára, ahol hatalmas részt különítettek el az ünneplő tömegnek.

Az ünnepséget akkor is megtartották volna, ha veszítenek, mert így akarták kifejezni elismerésüket a spanyol csapat remek teljesítményéért. A világbajnokokat szállító nyitott tetejű busz még a királyi családot is megvárakoztatta, fél órát vártak rájuk, olyan lassan tudtak csak haladni az ünneplő tömegben. A busz a királyi palotához tartva még elidőzött a kormányfői székhelynél, a Moncloa-palotánál is, ahol csaknem ötezer közhivatalnok és családtag akart kezet szorítani velük.

A kormány gazdasági csodát remél a világbajnokoktól


Nemcsak a BBC spanyol világszolgálata, hanem az ABC is külön cikket szentelt a 2004 óta kisebbségben kormányzó szocialista kormány – akárcsak az egyszerű honpolgárok – azon reményének, hogy a világbajnok csapat sikere kihúzhatja az ország kátyúba került szekerét. Ismét az országra irányíthatja a befektetők figyelmét, és nagyon remélik, hogy nem a megszorító intézkedések, hanem Vicente Del Bosque fiainak sikere hozza el újra a gazdasági fellendülést.

Az árnyoldalak – már két halott is van


A világbajnoki döntőnek azonban voltak árnyoldalai. Szombaton tartották Barcelonában a katalánok legalább egymilliós tüntetését a megkurtított önkormányzatuk védelmében, ezért nem kevés katalán úgy fejezte ki tiltakozását, hogy a hollandoknak szurkolt.

Már szerdán rossz előjel volt, hogy Pamplonában megkéseltek egy spanyol mezt viselő fiatalt, amiért az elődöntőben a nemzeti válogatottnak szurkolt. Aznap este Barcelonában mindössze ötszázan ünnepelték a döntőbe jutást. Aztán a döntő napján több tízezren nézték az óriáskivetítőket, de ekkor már sokan voltak a spanyol érzelműek is.

A győzelem után egy ideig ittak a szurkolók, aztán a spanyol virtus kerekedett a józan ész fölébe: a hivatalos verzió szerint a megdobált rohamrendőröknek közbe kellett avatkozniuk, mert szeméttárolókat és gépkocsikat gyújtogattak a magukról megfeledkező randalírozók. Csak Barcelonában 100 személy sérült meg, huszonketten kórházban végezték, 21 személyt pedig őrizetbe vettek. Baszkföldön, Bilbao egyik elővárosában, Barakaldóban szabotázsra emlékeztető incidens – „rövidzárlat” – miatt elromlott az óriáskivetítő. A több tízezer néző azonban mégis látta a meccset, miután a spanyol nemzeti válogatott győzelmét ünneplők összecsaptak a baszk hazafias baloldaliakkal, akik nekik estek, őket meg az autonóm rendőrök vették kezelésbe. Bilbaóban eddig három személyt vettek őrizetbe.

A baszkföldi incidens egyik előidézője, hogy Antonio Basagoiti, a baszkföldi Néppárt vezetője a döntőbe jutás után megismételte korábbi ajánlatát a válogatottnak: itt az ideje, hogy játsszanak az Athletic Bilbao oroszlánbarlangjában is. A két halott ünneplő az extremadurai Méridában és az andalúziai Algecirasban vesztette életét. Az egyik áldozat erkélyről zuhant le, a másik pedig egy mozgó kamionról esett le, és beverte a fejét a járdaszegélybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.