Elődöntős ellenfélre várt az Argentínát laposra (4–0) verő Németország a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokságon, méghozzá spanyolajkúra. De ha bárki is azt hinné, a szombat esti Paraguay–Spanyolország-találkozó kimenetele, jelesül a hispánok győzelme borítékolható, tudjon róla, a dél-amerikai államban is spanyolul beszélnek. Talán éppen ezért sem véletlen a FIFA „leleménye” – összefüggésben azzal, hogy több világhírű bíró is rosszul teljesített a vb eddigi heteiben –, hogy guatemalai, tehát e nyelven élő sípmester húzhatta magára a sárga-fekete ruhát a johannesburgi estén.
Íme, néhány érv, hogy miért is nem volt ez előre lefutott mérkőzés: a tornán Paraguay veretlenül végzett csoportja élén – megelőzve a regnáló világbajnok Olaszországot is –, míg Spanyolország a remekül védekező Svájctól – igaz, még az első körben – kikapott. És talán ezen a vonalon kereshettük a meccs kulcsát: mire lesz képes a hullámzó teljesítményű spanyol támadósor ellen a paraguayi védelem, amely a tornán eddig mindössze egyetlen gólt kapott? Meglepő adat még talán: a jelenlegi Európa-bajnoki címvédő sosem jutott korábbi futballvébén a legjobb négy közé, tehát a történelmi lehetőség most adott volt. (Paraguayon emiatt nem volt teher, már most elérték legjobb vb-szereplésüket.)
Mint ahogy adott volt a világranglista 32. helyén tanyázó dél-amerikaiaknak is, hogy elkapják a Brazília mögött második Villáék grabancát – közös futballtörténelmük során először –, ennek megfelelően a Santa Cruz nélkül felálló Paraguay ellenfele letámadásával kezdett. Az első helyzet Santana előtt adódott, de némi hangolás még ráfért a játékára. A 9. percben aztán Riveros fejelhetett volna gólt, igen szellősen álltak körülötte a spanyol belső védők. A tengerentúli kontinens becsületéért utolsó előtti válogatottként (Brazília, Argentína és Chile kiesett, Uruguay elődöntős) küzdő alakulat eközben nemigen engedte ellenfelét tizenhatosa környékére, az első Xavi-lövésre majd’ fél órát várni kellett. Tíz perccel az első játékrész lefújása előtt aztán megint a „La Albirroja” riogatott egy szélvészgyors kontra formájában, Morel Rodríguez beadására Cardozo repült fejjel előre, de nem elég gyorsan. Még a félidőbe egy paraguayi gól is belefért, igaz, Valdez találatát a partvonalnál kocogó asszisztens les miatt érvénytelenítette – némileg vitatható bírói döntés, de ha jogos is, nem árt emlékezni, hogy a spanyolok javára már nem először tévedtek a világbajnokságon (Villa Portugália ellen szerzett, győzelmet érő lesgóljára gondolunk…).
Szünetben tehát 0–0 volt az eredmény, s már érintettük a közös történelmet, ami éppen a gólcsend miatt részletezésért kiált: háromszor találkoztak eddig a felek, kétszer végeztek gólnélküli döntetlenre, a harmadik összecsapáson pedig 1–0-s félidei paraguayi vezetés után 3–0-re az európaiak győztek. Tehát haladtunk a 0–0 felé.
Az 50. percben történt valami, ami eddig a vb-n nem: Paraguay védelme hibázott – de hiába. Amint Villa hozzájutott a Jabulanihoz, sikeresen kergették ki vele az alapvonalig. A spanyolok látványos tanácstalanságát Vicente del Bosque mester az 56. percben megunta, és a vb-n eddig hangyányit sem mutató Fernando Torres (csatár) helyett a kreatív Cesc Fabregast (középpályás) dobta a gyepre. És következett a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság talán legizgalmasabb 5 perce. 57.: balról érkezett egy paraguayi szöglet, bent pedig Da Silvát és Carozót is eltüntették Piquéék, jogosan mutatott a büntetőpontra a játékvezető. Piqué sárga lapot kapott. 58.: a megítélt büntetőt Cardozó végezte el, aki a vb-n már talált be tizenegyesből, de ezúttal nem, Casillas magához ölelte a pontatlan lövést. 59.: Casillas kirúgása után Villáig jutott a labda, aki szemben Villarral elesett – kicsit zavarták hátulról –, tizenegyes és sárga Alcaraznak! 60.: Xabi Alonso állította le a labdát, nekifutott, gól – de Batres újrarúgatta, mert túl korán szaladtak be a spanyolok a büntetőterületre. 61. perc: Xabi Alonso újra leállította a labdát. 62. perc: Villar kivédte Alonso megismételt tizenegyesét, a lepattanóra startoló Fabregast Villar kíméletlenül elgázolta, de Spanyolország nem rúghat harmadszor. 62. perc: a johannesburgi stadion nézőserege hitetlenkedve bámulja a két karikát a kivetítőn…
És azt hihettük, hogy ezt az öt percet nem lehet felülmúlni. De igen! Iniesta kezdett óriási szólóba a paraguayi térfél közepén, majd miután három szembejövő „ellenséget” is földre vitt egy-egy testcsellel, önzetlenül a jobbról érkező, friss Pedro elé tálalt, aki százszázalékos helyzetben rágurított a kapufára. A kapufáról azonban a védők gyűrűjében ácsorgó David Villa elé pattant, aki szintén a kapufára belsőzött, majd a Jabulani véget nem érőnek látszó túrára indult a gólvonalon, és a túlsó léc belső oldaláról végül a hálóba vánszorgott. Pár perccel e vége előtt megszerezte a vezetést Spanyolország, David Villa ötödik gólját lőtte Dél-Afrikában! De az összecsapásnak még nem volt vége. Cardozo a 89. percben óriási helyzetben lépett ki, majd belepüfölte a labdát Casillasba, az ismétlést ugyanő kispárgázta Barrios kísérlete után. Az ellentámadásból Pedro iramodott meg jobboldalt, elszaladt egészen a paraguayi tizenhatosig, majd középen a második hullámban teljesen egyedül érkezett Villa, de Villarba rúgta a labdát. A dél-amerikaiak is villámgyorsan feljöttek a támadással, aminek a végén Santana láblendítése nem a labdán, hanem Ramos arcán csattant, horrorisztikus jelenet volt… A lefújás előtti pillanatokban még Santa Cruz is egyenlíthetett volna, de a vb-n folyamatosan javuló Spanyolország végül megérdemelten jutott a legjobb négy közé, ahol Németországgal találkozik a jövő héten. A legjobb négy közt három európai csapat is található, a másik ágon Uruguay Hollandiával találkozik. Ne borítékoljunk semmit!
PARAGUAY–SPANYOLORSZÁG 0–1 (0–0)
2010. július 3. 20.30 (magyar idő szerint), Johannesburg, Ellis Park Stadion
Vezette: Batres (guatemalai) – Leal (Costa Rica-i), Pastrana (hondurasi)
Gól: David Villa (83.)
Sárga lap: Piqué (57.), Alcaraz (60.), Busquets (63.), V. Cáceres (64.), Santana (88.)
PARAGUAY: Villar – D. Verón, Da Silva, Alcaraz, Morel Rodríguez – V. Cáceres (Lucas, 84.), Santana, E. Barreto (Vera, 64.), Riveros – H. Valdez (Santa Cruz, 72.), Cardozo. Szövetségi kapitány: Gerardo Martino.
SPANYOLORSZÁG: Casillas – S. Ramos, Piqué, Puyol (Marchena, 84.), Capdevila – Busquets – Iniesta, Xavi, Xabi Alonso (Pedro, 75.) – Torres (Fabregas, 56.), Villa. Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque.
Menczer Tamás: Magyar Péter nem akarja, hogy a magyar emberek véleményt mondjanak