elmundo.es – Spanyolország
A spanyol lap kubai rovata is felfigyelt az elmúlt napok fejleményeire: három napja a havannai orosz nagykövet, Mihail Kaminyin bejelentette, hogy az orosz olajcég, az OAO Zarubezsnyeft megnyitotta kubai leányvállalatát azért, hogy Kuba növelje olajtermelését. A kubai és az orosz fél is hivatkozott az egykori Szovjetunió és Kuba régi kapcsolataira, amelyek az utóbbi két-három évben éledtek újra. A mostani egyezmény aláírásának előzménye, hogy a kubai szénhidrogén-kitermelés visszaesett az előző évben: 2009-ben csak 2,7 millió tonna olajat termelt ki a kubai olajcég, a Cubapet, és földgázból is valamivel kevesebbet hoztak felszínre.
Az Egyesült Államok nem sokat késett a válasszal: a washingtoni képviselőház mezőgazdasági bizottsága szerdán szoros eredménnyel – 25:20 arányban – ugyan, de feloldotta az Egyesült Államok állampolgáraira több mint ötven éve érvényes utazási tilalmat, sőt engedélyezte a mezőgazdasági termények Kubába szállítását. A bizottsági döntésről az „északi szomszéd” törvényhozásának két háza még az év vége előtt szavaz.
Expresso.clix.pt, dn.sap.pt, jornaldenegocios.pt, cmjornal.xl.pt, sol.pt stb. – Portugália, elpais.es, cincodias.es, elmundo.es, abc.es, expansion.com stb. – Spanyolország
A spanyol és a portugál sajtó fő témája a portugál szocialista kormányfő váratlan szerdai döntése: José Sócrates ugyanis a már csak részben állami portugál távközlési cég, a Portugal Telecom (PT) részvényeseinek többségi – 73,9 százalékos – szavazata ellenére élt az úgynevezett aranyrészvény jogával és nem hagyta jóvá a PT egyik üzleti tranzakcióját. A PT ugyanis el akarta adni részesedését a brazil piacon vezető távközlési cégben, a Vivóban, közben a spanyol versenytárs, a Telefónica kedd este az eredeti vételi összeg kétszeresét ajánlotta érte: 7,15 milliárd eurót. Sócrates azzal érvelt, hogy nem történt szabálytalanság, mert az aranyrészvény jogával akkor él az állam, amikor jónak látja. A portugál kormány csak egyetlen szavazatnak megfelelő 500 darab részvénnyel rendelkezik az 1996-ban teljesen magánkézbe adott egykori állami vállalatban.
A spanyol El País is megírta a történtek hátteréről: Sócrates egy héttel azelőtt döntött így, hogy az Európai Unió luxemburgi székhelyű döntőbírósága július 8-án hozza nyilvánosságra új határozatát az aranyrészvények használatáról. Portugália ugyanis 2005-ben egyszer már élt az aranyrészvénnyel – az EU szerint jogsértő módon –, és a felek 2008 óta várják az ítéletet az ügyben. Szerdán az unió versenyügyi biztosa, a holland Neelie Kroes máris megintette Portugáliát, amiért a közös piacon alkalmazott protekcionista és nacionalista intézkedést.
A Vivo részvényein még fele-fele arányban osztozik a holland Brasilcel, illetve a portugál PT és a spanyol Telefónica. José Sócrates a brit gazdasági lapnak, a Financial Timesnak azt nyilatkozta csütörtökön, hogy a spanyol cég nagyot tévedett, amikor azt hitte, nem kell figyelembe vennie a portugál kormány érdekeit.
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben