Sócrates élt az aranyrészvénnyel

A spanyol El Mundo kubai rovata szinte egyenesben közvetíti az új orosz–amerikai vetélkedést a Kuba feletti befolyás visszaszerzéséért. A spanyol sajtó felhördült a váratlan portugál kormánydöntésen: a szocialista miniszterelnök, José Sócrates bemutatta, hogy ha kell, él az aranyrészvény jogával.

2010. 07. 01. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es – Spanyolország

A spanyol lap kubai rovata is felfigyelt az elmúlt napok fejleményeire: három napja a havannai orosz nagykövet, Mihail Kaminyin bejelentette, hogy az orosz olajcég, az OAO Zarubezsnyeft megnyitotta kubai leányvállalatát azért, hogy Kuba növelje olajtermelését. A kubai és az orosz fél is hivatkozott az egykori Szovjetunió és Kuba régi kapcsolataira, amelyek az utóbbi két-három évben éledtek újra. A mostani egyezmény aláírásának előzménye, hogy a kubai szénhidrogén-kitermelés visszaesett az előző évben: 2009-ben csak 2,7 millió tonna olajat termelt ki a kubai olajcég, a Cubapet, és földgázból is valamivel kevesebbet hoztak felszínre.

Az Egyesült Államok nem sokat késett a válasszal: a washingtoni képviselőház mezőgazdasági bizottsága szerdán szoros eredménnyel – 25:20 arányban – ugyan, de feloldotta az Egyesült Államok állampolgáraira több mint ötven éve érvényes utazási tilalmat, sőt engedélyezte a mezőgazdasági termények Kubába szállítását. A bizottsági döntésről az „északi szomszéd” törvényhozásának két háza még az év vége előtt szavaz.

Expresso.clix.pt, dn.sap.pt, jornaldenegocios.pt, cmjornal.xl.pt, sol.pt stb. – Portugália, elpais.es, cincodias.es, elmundo.es, abc.es, expansion.com stb. – Spanyolország

A spanyol és a portugál sajtó fő témája a portugál szocialista kormányfő váratlan szerdai döntése: José Sócrates ugyanis a már csak részben állami portugál távközlési cég, a Portugal Telecom (PT) részvényeseinek többségi – 73,9 százalékos – szavazata ellenére élt az úgynevezett aranyrészvény jogával és nem hagyta jóvá a PT egyik üzleti tranzakcióját. A PT ugyanis el akarta adni részesedését a brazil piacon vezető távközlési cégben, a Vivóban, közben a spanyol versenytárs, a Telefónica kedd este az eredeti vételi összeg kétszeresét ajánlotta érte: 7,15 milliárd eurót. Sócrates azzal érvelt, hogy nem történt szabálytalanság, mert az aranyrészvény jogával akkor él az állam, amikor jónak látja. A portugál kormány csak egyetlen szavazatnak megfelelő 500 darab részvénnyel rendelkezik az 1996-ban teljesen magánkézbe adott egykori állami vállalatban.

A spanyol El País is megírta a történtek hátteréről: Sócrates egy héttel azelőtt döntött így, hogy az Európai Unió luxemburgi székhelyű döntőbírósága július 8-án hozza nyilvánosságra új határozatát az aranyrészvények használatáról. Portugália ugyanis 2005-ben egyszer már élt az aranyrészvénnyel – az EU szerint jogsértő módon –, és a felek 2008 óta várják az ítéletet az ügyben. Szerdán az unió versenyügyi biztosa, a holland Neelie Kroes máris megintette Portugáliát, amiért a közös piacon alkalmazott protekcionista és nacionalista intézkedést.

A Vivo részvényein még fele-fele arányban osztozik a holland Brasilcel, illetve a portugál PT és a spanyol Telefónica. José Sócrates a brit gazdasági lapnak, a Financial Timesnak azt nyilatkozta csütörtökön, hogy a spanyol cég nagyot tévedett, amikor azt hitte, nem kell figyelembe vennie a portugál kormány érdekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.