The Washington Post (washingtonpost.com)
Demonstrációk Washingtonban Martin Luther King „Van egy álmom”-beszédének évfordulóján: Glenn Beck konzervatív kommentátor Amerika becsületéért küzd, míg Al Sharpton tiszteletes és más prominens afroamerikai személyiségek King álmát állítanák helyre.
Beck szigorúan politikamentesnek szánt eseményén valóban az országról beszélt, és nem a demokratákon köszörülte a nyelvét. „Túl sokáig bolyongtunk sötétben – mondta nyitóbeszédében. – Voltak fényes pillanataink és sötét perceink. De túl sokat aggódunk a sebeken, túl sokat gondolunk rájuk, túl sokat foglalkozunk velük. Ma koncentráljunk a jó dolgokra, azokra a dolgokra, melyeket elértünk, és azokra, melyeket holnap megtehetünk”.
Beck egyébként mindent megtett, hogy az általa rendezett eseményre vonzza az embereket: három meglepetés-vendéget ígért, ráadásul meghívta a Tea Party-körökben hihetetlenül népszerű ex-alelnökjelöltet és ex-kormányzót, Sarah Palint.
A Post által megkérdezettek legnagyobb része Beck üzenetét visszhangozta. „Azt akarjuk, hogy az ország visszatérjen a gyökereihez” – magyarázta egyikük. „Úgy érzem, Obama mindenért bocsánatot kér, amit valaha tettünk. Szerintem az Egyesült Államok a legremekebb ország a világon” – vélekedett egy másik megszólított. A patriotizmus egyébként mindenhol jelen van a tömegben: zászlóval díszített pólókat, nadrágokat, sapkákat és szoknyákat látni mindenfelé. A szervezők mindenkit megkértek, ne hozzon magával sem fegyvert, sem politikai üzenetet hordozó transzparenst az eseményre – ez egy békés tüntetés. Az első kérést a legtöbben teljesítették is, egy Tea Party-rendezvényen azonban merő ábránd politikamentességet várni.
A táblák egy része csupán általánosságban szólt a politikusokhoz, becsületességet követelve és az Alkotmány betűjének tiszteletben tartását, mások azonban nem elégedtek meg ennyivel. „Recesszió: amikor a szomszédod elveszti az állását. Depresszió: amikor téged kirúgnak. Gyógyulás: ha Obamát rúgják ki” – szólt az egyik transzparens.
Al Sharpton tiszteletes demonstrációja merőben más hangot üt meg. Az emberjogi aktivista az „álom visszaköveteléséről” beszélt, mivel szerinte az afroamerikaik ma sem részesülnek egyenlő bánásmódban sem az igazságszolgáltatás, sem az oktatás terén. „Itt az idő, hogy emlékeztessük magunkat King álmára, és tegyünk azért, hogy az újra a miénk lehessen” – mondta. A rendezvényen felszólal majd Arne Duncan oktatási miniszter és Ben Jealous, az NAACP elnöke is.
A két tüntetés közül a Beck-féle vonz több látogatót, bár pontos számadatot nehéz találni: Beck legalább százezer embert várt, a hatóságok 300 ezer főre adtak engedélyt, a FreedomWorks nevű Tea Party-szervező szerint pedig félmillióan vonultak a Lincoln-emlékműhöz. Hivatalos becslés egyelőre nem létezik.
The Guardian (guardian.co.uk)
Bradfordban tüntetett az EDL – írja a The Guardian. A szélsőjobboldali angol szervezet összetűzésbe került a rendőrökkel és a szintén felvonuló antifasiszta demonstrálókkal is.
Az Angol Védelmi Liga (EDL) hétszáz szimpatizánsával szemben körülbelül ötszáz ellentüntető állt fel az angol városban. A rendőrség ideiglenes falat húzott a két demonstráció közé, a Liga tagjai azonban hamarosan kövekkel, üvegekkel és más szeméttel kezdték dobálni a fal másik oldalán gyülekezőket. Hamarosan a füstbombák is előkerültek – az egyik a falról visszapattanva a rendőrök közé esett és ott robbant fel. A hatóságok erre bevetették a lovasrendőröket és a rohamrendőröket, akik hatásosan elválasztották egymástól a küzdő feleket. Az EDL tüntetői ezután a rendőrök ellen folytatták az antifasiszták ellen megkezdett harcot – több tucatnyian kitörtek a rohamcsapatok szorításából, és egy közeli szeméttelepről kezdték dobálni a rendőröket.
A harcok délutánra jórészt elültek, a rendőrség tájékoztatása szerint teljes mértékben sikerült megfékezni a rendbontást.