Mezey Katalin József Attila-díjas költő, az írótábor igazgatója elmondta lapunknak: rendhagyó írótábornak ígérkezik az idei legnagyobb nyári magyar irodalmi eseménysorozat. A határon túli magyar irodalom, az ötágú síp, az erdélyi, a délvidéki, a felvidéki, a kárpátaljai, az alpokaljai és a nyugati-tengeren túli összmagyarság képviselői maguk rendezik meg a kimeríthetetlenül gazdag műsorsorozatot. Nem mi, anyaországiak mondjuk hát el, milyenek ők, hanem ők, maguk, az anyaország határain túl élők mutatják meg nekünk az igazi arcukat, ahogy ők szeretnék. Megközelítően ötven határon túli író érkezik Tokajba, a művészetek és a jó bor városába.
A Tokaji Írótáborok hagyományait a két világháború között teremtették meg a népi írók. Az államszocializmusban először 39 esztendővel ezelőtt rendezték meg újra. Azóta egy kivétellel minden nyáron, az augusztus 20-i Szent István Napot megelőző héten találkoznak az írók egy munkahét tartamára. Egy ízben a pártállami Aczél-kabinet betiltotta az írótábort, amely a valódi ellenzéki írók, szociográfusok, gondolkodók fóruma volt 1990-ig. Idén a támogatók, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzõk és Kiadók Reprográfiai Egyesülete, a Nemzeti Civil Alapprogram, és a rendezők, Tokaj Város Önkormányzata, az Írók Alapítványa, a Magyar Írószövetség, Mezey Katalin elnök-igazgató és Sárai László titkár jóvoltából valósulhat meg minden idők legizgalmasabbnak ígérkező Tokaji Írótábora, melyet délelőtt 11-kor Mezey Katalin elnök nyitja meg, ünnepi beszédet tart Májer János polgármester.
Az első hivatalos napon a fő helyszínen, a Tokaji Ferenc Gimnázium aulájában déli 12-kor Pomogáts Béla irodalomtörténész köszöntője után Cseke Péter erdélyi irodalomtörténész nyitja meg az Agyagfalvától Zsombolyáig című hírlap, folyóirat és könyvkiállítást. A remekül összeválogatott, lényegre törő tárlat Szabó Zsolt irodalomtörténész munkáját dicséri, aki szinte a lehetetlenre vállalkozott: az 1918-tól 1945-ig terjedő gazdag anyagból készített értékes, a lehető legtöbbet eláruló metszetet. Utána a gimnáziumban elkezdődnek és péntekig tartanak a délelőtti előadások, a délutáni viták, valamint a kirándulások és az esti kísérő rendezvények.
Napi balfék: Magyar Péter leleplezi a fogkefét