A jómódú mexikói középosztálybeli családból származó, de Texasban, 1973-ban született Edgar Valdés Villarreal tizenévesen döntött arról, hogy bérgyilkos lesz. Hamar felfigyelt rá a sinaloai kartell vezetője, Joaquín „El Chapo” Guzmán, és egyik bizalmi emberévé tette. Ehhez előbb az kellett, hogy „El Chapo” egyik alvezére, Arturo Beltrán Leyva – a Szakállas, illetve a Halál becenévre hallgató néhai drogkereskedő – emberrablásokat és kivégzéseket bízzon a még pelyhes állú Edgarra. 2005-ben La Barbie készített videofelvételt egy elfogott Zéta-tag kihallgatásáról (a Zéták az Öböl-kartell bérgyilkosai), sőt kamera előtti kivégzéséről. 2006-ban elsőnek ő rendelte el embereinek, hogy a megalázás jeléül fejezzék le a kivégzett rendőrfőnököket. Hamarosan mindegyik mexikói kartell követte a példáját. Egyébként Beltrán Leyva a Zéták ellen létrehozta a saját fegyveres szárnyát, a Los Negrost, amelynek már „El Güero” is fontos tagja lett.
Szereti a nőket és az elegáns ruhákat
A hatóságok úgy tudják, hogy tavaly decemberben ő beszélte rá egykori „felfedezőjét”, Arturo Beltrán Leyvát, hogy adja föl magát. Mint emlékezetes, tavaly december hatodikán a tengerészgyalogosok bekerítették Cuernavacában (Morelos állam székhelyén) a Főnökök főnökét, aki tőle kért segítséget. La Barbie, aki ellentéteik miatt már javában tervezte a saját kartellalapítást, azt tanácsolta neki, hogy adja meg magát. Valdés az év elején úgy döntött, hogy elég erős már az önállósodáshoz, és saját útra lépett, vagyis saját kartellt alapított a Déli Sierra néven. Barbie tekintélyére jellemző, hogy a drogbandák kedvelt zenei műfaja, a narcocorrido is megörökítette egyes tetteit. A mexikói főügyészség egyik védett tanúja szerint az ő megbízásából és pénzéből forgattak egy filmet róla, amelyhez ő adta kölcsön többek között a fegyvereket, az autókat is, és a zenekart, a Torrente Musicalt is ő fizeti. La Barbie szereti a szép nőket, az elegáns ruhákat, és ahogy az egyik dal is megörökítette róla, rendkívül kegyetlen.
A 35 milliárd dollár a tét
A négy éve különösen vére kegyetlenséggel fellángoló drogháborúnak nem akármilyen tétért folyik: a Mexikó és az Egyesült Államok között zajló drogkereskedelemből befolyó és megközelítőleg 28 milliárd euróra (35 620 milliárd dollárra) becsült éves bevétel fölötti ellenőrzés megszerzése. Az összeget az ENSZ legutóbbi hivatalos felmérése alapján állapították meg, amit a szervezett bűnözés globalizálódásáról készített. A mexikói állam gyengeségére jellemző, hogy eddig csak ennek az összegnek a mindössze egy százalékát tudták drogban lefoglalni. Ezért Felipe Calderón államfő a múlt héten rendelte el a pénzmosás elleni küzdelem jegyében, hogy nem lehet készpénzzel házat vagy gépkocsit, hajót vagy repülőt venni. Ezenkívül a már két éve zajló átvilágítás során elbocsátottak 3200 rendőrt, mert megbuktak a drogteszten vagy a rendkívül szigorú ellenőrzésen, amellyel azt derítették föl, hogy van-e bármilyen kapcsolata a drogkereskedőkhöz. A kartellek egy része még az Egyesült Államokban is újabb 29 milliárd dolláros (22,9 milliárd eurós) bevételre számíthat.
Robotrepülőkkel is a kartellek ellen
Az ENSZ-jelentés szerint aggasztó mértékű a fegyver- és emberkereskedelem Mexikóban: a jelentés becslése alapján 10 millió kézi- vagy más típusú lőfegyver van az országban, vagyis fel tudják fegyverezni a felnőtt férfilakosság egyharmadát. (Mexikó lakossága 108 millió fő a legfrissebb adatok szerint. – a szerk.) Akárcsak az Egyesült Államokban, saját védelemre Mexikóban is szabad lőfegyvert tartani. A kartellek a emberkereskedelemben is megtalálták a busás hasznot: évente 6,6 milliárd dollár (5,2 milliárd euró) üti az embercsempészek markát. Összehasonlításul a Spanyolországba és Olaszországba illegális munkavállalókat csempésző afrikai emberkereskedők mindössze 150 millió eurót keresnek. A tamaulipasi San Fernando településén tehát ezeknek a kereskedőknek a markába került az a 72 szerencsétlen dél- és közép-amerikai illegális bevándorló, akit azért öltek meg egy hete, mert nem akart a Zétáknak bérgyilkosként dolgozni. Az Egyesült Államoknak a Mexikóval szomszédos déli államai már sorra kezdenek föllépni a kartellek ellen, és egyelőre a nemzeti gárda néhány száz emberét küldték az őrjáratok megerősítésére. Már drónokat, vagyis pilóta nélküli robotrepülőket is bevetnek, hogy követni tudják a drogkartellek embereinek és az emberkereskedők mozgását.
Talán kiderülhet, miért lőtték fejbe a paraguayi gólzsákot
Január végén egy mexikóvárosi bárban La Barbie egyik fontos embere, José Jorge Balderas Garza, alias „El JJ” összeveszett egy paraguayi focistával és végül golyóval tett pontot a vita végére a mosdóban. La Barbie nagyon megneheztelt fontos emberére, már csak azért is, mert Salvador Cabanas, a fővárosi Águilas de América paraguayi gólvágója túlélte a homloka közepébe kapott lövést. Annyira, hogy már pár nappal később magához tért, és két hónappal később már könnyebb edzéseket is végzett. A most 30 éves Cabanas ugyan lemaradt a dél-afrikai világbajnokságról, de hamarosan pályára léphet.
(eluniversal.com.mx – Mexikó, wikipedia.org, elmundo.es – Spanyolország)
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!