Átlátható és hatékony gazdálkodás kell a felsőoktatásban

Kritikus pontot ért el az állami felsőoktatási intézmények gazdasági helyzete – jelentette ki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 376. tanévét megnyitó ünnepi közgyűlésén pénteken Budapesten, az ELTE jogi karának Egyetem téri dísztermében.

MNO
2010. 09. 10. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter beszédében a kormányzat és a felsőoktatás valódi partnerségen és konzultáción alapuló együttműködésének fontosságát emelte ki. Úgy fogalmazott: a példátlan mértékű, kétharmados lakossági felhatalmazás arra kötelezi a kormányt, hogy az emberek által elvárt radikális változást végrehajtsa. Fellegi Tamás rámutatott: kiemelten fontos a felsőoktatási kutatóhelyek, állami kutatóintézetek és a gazdasági szféra innovációs együttműködésének előmozdítása. Ezért a kormány folytatni kívánja a kutató- és a Kiváló egyetem programot.

Ám kiemelte: az állami felsőoktatási intézmények gazdasági helyzete kritikus pontot ért el, amely sok helyen már a mindennapi működést veszélyezteti.

Ennek oka részben az utóbbi évek előnytelen módon megkötött PPP-beruházási gyakorlatában keresendő. A fejlesztési tárca PPP-beruházásokat felülvizsgáló államtitkársága ezért abban érdekelt, hogy az állam számára hátrányos PPP-beruházásból fakadó helyzetet felszámolja.

A miniszter hangsúlyozta: a fejlesztési tárca a maximális segítséget meg fogja adni az intézményeknek a közös nemzeti vagyonnal való felelős és hatékony gazdálkodáshoz. Ehhez azonban „átlátható és professzionális” egyetemi működési struktúra szükséges. Emlékeztetett: ennek érdekében és a 29 pontos akcióterv részeként küld a kormányzat költségvetési felügyelőket a költségvetési forrásokkal gazdálkodó intézményekhez. „A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a felsőoktatási intézmények közötti együttműködés a garancia arra, hogy az egyetemek gazdálkodása átlátható, a pályázás eredményesebb, az állami és uniós források felhasználása hatékonyabb legyen” – jelentette ki.

Fellegi Tamás miniszter az MTI kérdésére elmondta: a tárca 2-3 héten belül hozza nyilvánosságra az elmúlt évek PPP-beruházásait feltáró vizsgálat eredményét. Úgy tájékoztatott, hogy jelenleg az anyag összegzése zajlik. A miniszter azt azonban nem tudta meg mondani, lesz-e a jelentésnek olyan része, amely az ELTE-t érinti.

A tanévet megnyitó ünnepi közgyűlés a társegyetemek és az ELTE hat korábbi rektorának, illetve az egyetem szenátusi testületének bevonulásával kezdődött. Mezey Barnának, az ELTE 2010. augusztus 1-jétől kinevezett rektorának Klinghammer István volt ELTE-rektor adta át a rektori láncot.

Az új rektor ünnepi beszédében azt mondta: az utóbbi évtizedekben demokratizálódott a tudáshoz való hozzáférés, ám ez a folyamat Magyarországon nem ment végbe nehézségek nélkül. Az ország „első számú, legnagyobb egyeteme” ellenben továbbra is minőséget ad a tanulóknak, és az elitképzés képviselője, szorgalmazója marad. Az intézmény a minőségi követelmények állítása mellett az elmélyült oktatás lehetőségét és értelmiségi közeget ajánl a hallgatóinak. Rámutatott: az első évesek 19 százaléka választotta idén az ország legnagyobb egyetemét, ahol a nemzeti hagyományok ápolása és frissítése mellett az európai egyetemek élvonalát elérő kutatások zajlanak.

„A nemzetközi megmérettetésben az egyetem nem indul rossz pozícióból, az intézmény az összesítések szerint Kelet-Európa tíz legjobb intézménye között van, de ennek megtartásához a versengéshez esélyt kínáló finanszírozási körülményekre van szükség” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy „az ELTE nem elszenvedője, hanem segítője akar lenni a jelenlegi felsőoktatási és tudománypolitikának”. Kiemelte: a jelenlegi finanszírozás rendszerszintű áttekintése javíthat a felsőoktatás helyzetén. Beszédét azzal zárta: a jelenlegi helyzetben is bízik a hallgatók kiválóságában és a dolgozók szolidaritásában. Az ELTE a 376. tanévet 32 500 hallgatóval, köztük 9993 első évessel, 1098 minősített oktatóval és 75 akadémikussal kezdi meg.

Az eseményen részt vett Mádl Ferenc volt köztársasági elnök és felesége, Mádl Dalma, továbbá Vízkelety Mariann, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Dux László és Kálnoky-Gyöngyössy Márton, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkárai, Bihari Mihály alkotmánybíró, valamint Csépe Valéria, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese. Az ünnepi közgyűlés emlékérmek és díjak átadásával zárult.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.